V liturgiji noben predmet, ki ga uporabi duhovnik, ni brez svojega pomena in namena. Prav vsi namreč omogočijo, da na spoštljiv način sprejmemo Kristusa medse in smo lahko priče spremenjenja kruha v Jezusovo telo in vina v njegovo kri.
Ste se kdaj spraševali, kakšen je namen "prtička", ki ga duhovnik ali ministrant pri darovanju razgrne na oltar?
1Izvor imena
Korporal je svoje ime dobil po latinski besedi "corpus", ki pomeni telo.
2Uporaba
Korporal, ki ga na začetku darovanja položimo na oltar, je podlaga za pateno, kelih in ciborij. V preteklosti so hostijo polagali neposredno na ta prtič, s čimer so simbolizirali Kristusov prt, čigar daritev se dogaja med evharistijo. Naloga prta je, da prepreči, da bi se kak košček posvečene hostije ali kruha izgubil ali padel na tla.
3Kako ga prepoznamo?
Razgrnjen korporal je videti kot kvadrat iz belega blaga, ki meri približno 50 x 50 centimetrov (lahko je tudi večji, če duhovnik uporabi več kelihov in ciborijev). Na sredini zgornje strani je izvezen križ, tako da je med evharističnim delom pred duhovnikom in pod pateno.
Zloži se na tretjine, z zlaganjem začnemo na sprednji, bližnji strani, nato na nasprotni strani, nato pa še s strani. Tako dobimo kvadrat, vsi delci Kristusovega telesa, ki ostanejo na njem, pa so tako shranjeni v zloženem korporalu.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila francoska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Lucija Rifel.