Ekipa Studia Siposh je nekaj posebnega. Združuje posameznike, ki so ljubezen do filma gojili že vse življenje in so si vedno želeli ustvarjati, hkrati pa tudi posameznike, ki so se s filmskim poklicem spoznali čisto po naključju. Predanost delu, natančnost in občutek za lepoto vse člane povezuje v zelo enotno ekipo, ki skupaj uspe ustvarjati čudovite filmske zgodbe.
S kreativnim direktorjem Davidom Sipošem smo se pogovarjali o novem filmu, ki je pravzaprav prva epizoda igrano-dokumentarne serije Živi v Kristusu: Mučenci Cerkve, ki je v celoti nastal v njihovi produkciji.
Premiera filma je potekala včeraj, 6. junija, ob 19.00 v Antonovem domu v Ljubljani.
Lahko na kratko predstavite, o čem bo govoril film?
Film je v bistvu prva epizoda igrano-dokumentarne serija Živi v Kristusu: Mučenci Cerkve, ki je v celoti nastal v naši produkciji. Zadnjih nekaj let snemamo dramatizacije za različne serije mednarodne katoliške televizijske mreže EWTN, tokrat pa so nam zaupali, da serijo v celoti vsebinsko oblikujemo in posnamemo sami.
Vsaka epizoda serije v ospredje postavlja dve zgodbi mučencev Cerkve. V prvi epizodi sta to sv. Ignacij Antiohijski in sv. Justin Mučenec, oba predstavnika zgodnjekrščanskih mučencev.
Oglejte si nekaj prizorov s snemanja:
Zakaj ravno zgodbi mučencev sv. Ignacija Antiohijskega in sv. Justina?
Želeli smo pričeti na "začetku" in izpostaviti ljudi iz rimskih časov, ko je bilo biti kristjan dobesedno vprašanje življenja in smrti. Zanimal nas je tudi pomen evharistije v obdobju, ko so bili kristjani preganjani. Sv. Ignacij in sv. Justin sta dva od zgodnjekrščanskih razlagalcev tega obreda.
Sv. Justin je eden najpomembnejših apologetov, Ignacij pa apostolski oče, ki naj bi po legendi imel stik celo s samim Jezusom. Oba sta s svojimi zapisi ključno prispevala h krepitvi temeljev krščanske vere, ki se je kljub 200-letnem preganjanju kristjanov neverjetno hitro širila med ljudmi.
Kakšno je sporočilo serije?
Poleg osnovne izobraževalne funkcije, ki jo seveda nosijo dokumentarci, si želimo, da serija navdihuje ljudi, da iščejo, najdejo, vzdržujejo in poglabljajo odnos do Boga. Želimo, da daje zgled neomajne vere, ki so jo mučenci izkazovali in s smrtjo za Boga nepreklicno dokazali. Menimo, da je v današnjem času treba iskati smisel življenja v vrednotah, ki so jih v najčistejši obliki posedovali mučenci Cerkve.
Kaj je bil vaš glavni vir navdiha za zgodbo?
Mučenci in njihove zgodbe. Kdo bolj jasno kaže zgled neomajne vere in smisla življenja kot oni? Goreča vera jih je vodila skozi življenje, njena moč pa vodi kristjane še tisočletja po koncu njihovih zemeljskih življenj. Zaslužijo si, da njihove zgodbe prikažemo na filmskem platnu, da osvetlimo njihova prizadevanja, vrednote in usodo.
V prvi epizodi smo izpostavili sv. Ignacija in sv. Justina, v nadaljnjih epizodah pa lahko pričakujete zgodbe 40 mučencev iz Sebaste, svetih Perpetue in Felicite, Ireneja Lyonskega, Ciprijana, Hipolita in mnogih drugih. Snemanje naslednjih epizod namreč že poteka in gledalci si jih bodo imeli priložnost ogledati prihodnje leto.
Še nekaj utrinkov s snemanja Živi v Kristusu: Mučenci Cerkve:
Vam v spominu ostaja kakšen poseben trenutek s snemanja?
Vedno smo veseli, ko nam uspe rešiti kakšno zagato oz. se uspešno spopademo z izzivom. Režiser si je zamislil, da bi bilo v sceno v ječi dobro vključiti kakšno podgano in uspelo nam je najti dve trenirani udomačeni podgani.
Poseben izziv je nastal, ko smo ugotovili, da za snemanje potrebujemo katakombe, kjer so se v obdobju preganjanja pogosto skrivaj dobivali kristjani. Na koncu smo katakombe oziroma podzemne tunele in jame našli v repnicah na Kozjanskem in jih nekaj izkopali celo sami.