Opravljanje izpitov lahko predstavlja precejšen vir stresa za študente … in tudi njihove zaskrbljene starše! Vernim ljudem pa je na voljo pomoč nekaterih izjemnih svetniških mož in žena.
Če si ogledate spodaj naštete svetnike, boste videli, da imajo številne vrline, ki so lahko vir navdiha za vse v prizadevnih pripravah na izpite, obenem pa jih bodo spomnile, kako lahko njihovo duhovno življenje deluje kot izjemno uporabno orodje za ponavljanje snovi.
1Sv. Jožef Kupertinski
Sv. Jožef si je močno želel postati duhovnik, kar pa je zanj zaradi hudih učnih težav predstavljalo pravi boj. Na srečo ni odnehal. Več let je trdo delal in opravljal najpreprostejša dela pri minoritih, kjer njegova predanost in ponižnost nista ostali neopaženi, in Jožefu je bilo končno dovoljeno, da je postal duhovnik. Za študente, ki imajo resne težave in se čutijo nesposobne, je ta italijanski svetnik odličen priprošnjik.
2Sv. Tomaž Akvinski
Sv. Tomaž Akvinski, ugledni teolog in filozof, slovi po svoji intelektualni strogosti in iskanju resnice. Njegova predanost študiju in temeljitemu raziskovanju je zgled vsem študentom, ki se soočajo z akademskimi izzivi.
3Sv. Katarina Aleksandrijska
Sv. Katarina je slovela po svoji modrosti in zgovornosti. Neustrašno je branila svojo vero pred učenjaki in vladarji. Njen pogum, s kakršnim se je zoperstavljala intelektualnemu nasprotovanju, je lahko v navdih študentom, da v času preizkušenj vztrajajo pri svojih prepričanjih in se na ustnih izpitih ne bojijo odpreti ust.
4Sv. Avguštin iz Hipona
Sv. Avguštin je bil plodovit pisec in teolog, čigar dela še danes vplivajo na krščansko misel. Njegovo potovanje od življenja intelektualnega skepticizma do globoke vere ponazarja preobrazbeno moč izobraževanja in samopremisleka.
Je odličen svetnik, na katerega se lahko obrnete, če vam primanjkuje spodbude ali vas mika, da bi zaprli knjige in se odpravili na zabavo.
5Sv. Terezija Avilska
Sv. Terezija Avilska, mistikinja in reformatorka, je poudarjala pomen molitve in globokega premišljevanja poleg znanstvenega udejstvovanja. Njeno povezovanje duhovnosti in učenja študente opominja, naj negujejo svoje notranje življenje za celostno rast in odpornost.
Terezija lahko študente spodbudi, da si občasno vzamejo študijski odmor in nekaj trenutkov preživijo v globokem premišljevanju.
6Sv. Ignacij Lojolski
Sv. Ignacij je kot ustanovitelj jezuitov razvil duhovne vaje, da bi posameznikom pomagal razločevati Božjo voljo v njihovem življenju. Njegov poudarek na razsodnosti in premišljevanju lahko študente vodi pri sprejemanju modrih odločitev sredi akademskih pritiskov in negotovosti. To je lahko še posebej koristno, kadar se študentje počutijo preobremenjeni z vso snovjo, ki se je morajo naučiti.
7Sv. Frančišek Saleški
Sv. Frančišek Saleški je slovel po svojem nežnem in prepričljivem pristopu k duhovnemu vodstvu. Njegova praktična modrost in prijaznost lahko študente spodbudita, da k študiju pristopijo s potrpežljivostjo, sočutjem in duhom služenja drugim.
To služenje se lahko kaže v obliki pomoči drugim študentom, ki imajo težave pri učenju, ali tako, da si vzamejo čas za pomoč človeku v stiski.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.