Kristjani se zelo radi zatekamo k Mariji, ki je Mati Kristusa, Mati Cerkve in tudi Mati vseh nas. Kot je Božjega Sina s tem, da ga je rodila kot človeka, pripeljala bližje k nam in k naši človeški naravi, pa lahko s svojo priprošnjo tudi nas pripelje bližje k Bogu.
Med najlepšimi in verjetno tudi najbolj neobičajnimi upodobitvami Marije je podoba Marije Zavetnice s plaščem. Od kod izvira?
Pod tvoje varstvo pribežimo …
Upodobitev Marije, ki nad ljudi razprostira svoj zaščitni plašč, ima verjetno korenine v molitvi, ki so jo molili kristjani v 3. stoletju na področju današnjega Egipta. Zaradi preganjanja, ki so ga doživljali, so molili in tudi zapisali molitev, ki se imenuje Sub tuum praesidium ali po slovensko Pod tvoje varstvo pribežimo. Del te molitve molimo vsakokrat med litanijami Matere Božje:
Pod tvoje varstvo pribežimo, o sveta Božja porodnica,
ne zavrzi naših prošenj v naših potrebah,
temveč reši nas vselej vseh nevarnosti,
o častitljiva in Blagoslovljena Devica.
Besedna zveza "pod tvoje varstvo" je bila upodobljena kot velik plašč, ki ga Marija kot ogrinjalo ali streho razprostre čez vernike, ki se stisnejo k njej pod plašč in na ta način najdejo svoje zavetje oziroma zatočišče.
Podoba Marije Zavetnice s plaščem je v zgodovini doživela kar nekaj upodobitev, čeprav še zdaleč ni tako razširjena kot nekatere druge klasične upodobitve Marije v bolj poznanih držah in silhuetah.
Je pa bila najbolj priljubljena v srednjem veku ter v bizantinski umetnosti. Kar nekaj svetovno znanih umetnin so umetniki namenili Mariji Zavetnici s plaščem, številne se imenujejo Devica usmiljenja, ta motiv pa sta med drugimi naslikala tudi Piero della Francesca in El Greco.
Značilnost vseh upodobitev Marije Zavetnice s plaščem je, da je lik Marije na njih zelo velik, verniki pod plaščem pa so običajno manjše velikosti od Marije. Gre za simboliko, ki želi ponazoriti duhovno hierarhijo posameznih oseb.
Marija pa pogosto svoje roke razprostira daleč nad vse, ki so se zatekli pod njen plašč, s čimer je simbolno prikazano, da je Marijino varstvo na voljo prav vsem, ki se zatekamo k njej, in da ne bo odrekla svoje zaščite nikomur, ki jo bo prosil zanjo.
Sveta Tereza Deteta Jezusa je leta 1889 doživela milost, da je en teden močno čutila, kako jo Marija varuje pod svojim plaščem. Tedaj je Tereza napisala tole molitev: "O brezmadežna Devica, ti, moja sladka zvezda, mi daješ Jezusa in me združuješ z njim. O Mati, pusti mi, da si vsaj še danes odpočijem pod tvojim plaščem!"
Marija Zavetnica s plaščem na Ptujski Gori
Slovenci smo seveda izjemno ponosni na čudovito upodobitev Marije Zavetnice s plaščem v baziliki na Ptujski Gori. Gre za relief, ki je bil narejen v prvi polovici 15. stoletja, torej v času gotike. Sprva je relief kraljeval nad vhodom v cerkev, pozneje pa so ga vključili v baročni oltar. Ta upodobitev Marije Zavetnice s plaščem je zaradi svoje velikosti in reliefne narave poznana po vseh Evropi.