Zaradi karantene se vedno več ljudi ujame v vrtinec negotovosti, frustracij in nemira. A v istih razmerah obstajajo tudi ljudje, ki se ne počutijo utesnjeno, ampak so se prilagodili, se učijo in jim uspeva. Zakaj je tako?Psihologinja Edith Eger, ki je preživela ujetništvo v nacističnem taborišču Auschwitz, pravi, da ni pomembno, kaj se zgodi, ampak kaj počnemo s temi izkušnjami. V svoji knjigi pravi, da njen najhujši zapor ni bil tisti, ki so ji ga prizadejali nacisti, ampak tisti, ki si ga je sama ustvarila v svojih mislih.
Njena življenjska zgodba nam razkrije, da se lahko celo v obdobju številnih prepovedi in omejitev odločimo, da bomo svobodni. Osvoboditev iz t. i. duševnega zapora je nujna naloga za preživetje. Egerjeva razkrije nekaj orodij za uresničitev.
Read more:
Navdihujoče korona zgodbe, ki so zaznamovale leto 2020
Bodite pazljivi na to, o čem razmišljate
Oseba zlahka zapade v vlogo žrtve, če ves čas razmišlja “zakaj jaz?”, namesto da bi se vprašala “kaj zdaj?”.
Bodite previdni in izbirčni pri besedah in vprašanjih, ki si jih zastavljate o trenutni situaciji. Na ta način boste preživeli. Biti žrtev je nekaj, kar nas omejuje, a preživetje nas iz sitacije reši na drugačen način.
Ne poskušajte se izogniti temu, kar sledi
Razmišljajte o svojih občutjih v različnih obdobjih dneva, na primer ko jeste ali se tuširate. Večkrat se vprašajte, kako ste, in poskusite poiskati negativna čustva v sebi. Tako se bo nelagodje razpršilo. Ne gre za to, da bi iskali trpljenje, ampak za to, da bi si dovolili, da začutite praznino in pustite svojim občutkom, da izrazijo resnico o ujetosti, omejitvah in kaj je tisto, kar vam daje moč v tem trenutku.
Read more:
Ne obupujte. Vse bo minilo, tudi pandemija koronavirusa
Dovolite si čutiti različna občutja
Nasprotno od depresije je izražanje. Običajno nas družba ne spodbuja pri izražanju negativnih čustev. Ker smo oddaljeni od izkušenj, ne vemo, kako se odzvati. Če čutite potrebo po joku, jokajte. Dobro je odstraniti bolečino v sebi, saj je v nasprotnem primeru strup za zdravje.
Iščite lepo v vsakem dnevu
Izkusite veselje ob majhnih stvareh, kot je sonce, vonj po kavi ali občutek tople prhe. Razporedite svoje vsakodnevne aktivnosti, da boste vedeli, kam gre večina vaše energije: za službo, družino, prijatelje, počitek. Vzemite si čas za tisto področje, za katero namenite najmanj energije. Ne zapustite se in naredite nekaj, kar imate radi. Pazite nase. In se zahvalite za to, kar imate.
Read more:
S. Marjeta Pija Cevc: “Manj načrtujem, kaj bom, več sledim vzgibom in toku dneva”
Bodite čim bolj avtentični
Pustite skrivnosti ob strani. Z dvojnim življenjem in pretvarjanjem ne moremo priti prav daleč. Bodite iskreni do sebe in resnico o sebi delite s tistimi, ki jim zaupate. Učite se od tistih, ki so na isti poti kot vi. Ne pozabite, da zaradi napak ne postajamo slabi ljudje. Če že ne moremo spremeniti zunanjih okoliščin, lahko izboljšamo svojo notranjost in se naučimo zaupati stvarem, za katere morda nismo vedeli, da so tam.
Poslovite se od izgube
Cenite tisto, kar imate. Ne naslanjajte se le na tisto, kar ste izgubili. Bolečina se lahko preoblikuje, vendar ne izgine. Počastite ljudi, ki morda niso več ob vas, a živite življenje v tem trenutku. Duša nikoli ne umre. Molite za pokojne, bodite hvaležni za vaše spomine in njihovo prisotnost v vašem življenju. Vprašajte se, kaj si danes želijo za vas.
Read more:
4 svetopisemski nasveti za premagovanje bolečine ob izgubi ljubljene osebe
Sodelujte z drugimi
Če tekmujete ali prevladujete nad ostalimi, ne boste prišli daleč. Le pomoč drug drugemu nam pomaga preživeti. Edith pravi, da je morala v taborišču iti skozi “pohod smrti”, kjer so ujetnike, če so se ustavili, takoj ustrelili. Ko je bila tik pred tem, da bi padla po tleh, so ji pomagali tisti taboriščniki, s katerimi je prej delila kruh, tako da so jo podpirali. To ji je rešilo življenje.
Iščite odpuščanje
Priznajte škodo, ki ste jo povzročili, poslovite se od zamere in pomislite, kako lahko izboljšate poškodovan odnos. Ne ostanite pri čakajočih stvareh. Odločite se za odpuščanje. Odpustite drugim, tudi če so vam povzročili veliko škode, predvsem pa odpustite sebi.
Read more:
Kako lahko tudi pri vas doma uvedete teden odpuščanja
Bodite odprti za spremembe
Strah lahko ohromi, vendar je prav sprememba sinonim za rast. Odpiranje za druge možnosti nas spremeni. Prepoznajte svoje strahove, podedovane in pridobljene, ki vam povzročajo bolečine ali stres. Razmišljajte, kako se z njimi soočiti. Naj te šibke točke postanejo vaša šola. Izročite jih Bogu.
Hranite svojo radovednost
Svoboda zahteva upanje. Upanje nam omogoča, da z radovednostjo vsak dan živimo v sedanjosti, da odkrijemo, kaj se nam bo zgodilo. To ni idealizem, ampak odločitev, da se odzovemo na tisto, kar nam življenje prinaša, črpamo smisel in vidimo smisel v vsem, še posebej v teh težkih časih. Izbirate lahko, da to vidite kot božji dar.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedel in priredil Tomaž Kavčič.
Read more:
Kako se znebiti občutkov sramu
Read more:
Gašper Rifelj: “Vloga očeta mi je dala to, kar sem vse življenje pogrešal, namreč več samozavesti”