S pomočjo te mogočne molitve se pripravimo na obhajanje čudovitega praznika Jezusovega rojstvaDevica Marija je najprimernejši vodič, ki nas lahko popelje do božiča. Jezusa je pričakovala v dvojnem smislu: najprej kot Izraelova hči, katere celotno upanje je bilo usmerjeno v prihod Odrešenika; drugič pa kot mati, in sicer mati, ki je vedela, da je dete, ki ga nosi, Sin Najvišjega. V pripravi na Jezusovo rojstvo Marija ni počela nič posebnega; predvsem je “oči svojega srca” obrnila proti Njemu, če uporabimo čudovit izraz sv. Janeza Pavla II. Uči nas, naj z njo čakamo Nanj, v veri, tišini in poslušanju. Zato se z obiljem rožnega venca skupaj pripravimo na božič.
Read more:
3 ključne besede, ki bodo vaše srce pripravile na božič
Pravilno pričakovanje Gospoda lahko povzamemo z eno samo besedo: “Da”
Ne pripravljamo se na Jezusovo rojstvo v Betlehemu – tam se je že rodil, enkrat in samo enkrat, pred dva tisoč leti. Mi se pripravljamo na njegov prihod: njegov prihod v slavi in v nas. Jezus nam je obljubil: “Če me kdo ljubi, se bo držal moje besede in moj Oče ga bo ljubil. Prišla bova k njemu in prebivala pri njem” (Jn 14, 23). Želi si biti v nas: toda ali smo pripravljeni, da Ga sprejmemo? Ali si Ga želimo sprejeti? Ali nam to željo dušijo najrazličnejše gmotne skrbi, pohlep in težave? Ali smo čuječi stražarji, ki čakamo v upanju na dokončno srečanje z Jezusom – ob svoji smrti in ob koncu časov – ne vedoč “ne ure ne dneva”?
Ko premišljujemo o Marijinem življenju in njeni skrivnosti, razumemo, da pravilno pričakovanje Gospoda lahko povzamemo z eno samo besedo: “Da”, z brezpogojnim “da”: Marija se je vsa darovala Gospodu. Odločnim “da”: Marija je Božjo voljo izpolnjevala korak za korakom, ne da bi jo skrbelo za prihodnost. Njenim “da”, ki je bil utelešen v drobnih vsakdanjih stvareh: Marija je živela običajno življenje žene in matere. Z “da”, polnim ponižnosti: Marija nikoli ni računala na lastno moč, temveč je v celoti računala na Boga. Radostnim “da”: Marijina hvalnica izraža hvaležnost, ki izvira iz njenega srca, čeprav je imela veliko razlogov za vznemirjenost in skrbi.
Read more:
Kaj si je poznejši papež Benedikt XVI. želel za božič, ko je bil star sedem let
Obstaja tisoč načinov za molitev rožnega venca
Z Marijo se pripravimo na božič z molitvijo rožnega venca. K temu nas je vztrajno vabil že sv. Janez Pavel II.: “Moliti rožni venec za otroke in še bolj z otroki, ter jih vzgajati že od najnežnejših let za tisti vsakdanji družinski molitveni postanek – to seveda ni patentirana rešitev vseh problemov, vendar pa je duhovna pomoč, ki je ne smemo podcenjevati” (Apostolsko pismo Rožni venec Device Marije, 16. oktober 2002, § 42).
Sv. Janez Pavel II. je vztrajal tudi pri pomenu tišine, da Zdravih Marij ne bi recitirali ene za drugo brez vmesnega premišljevanja. Predlagal je, naj po vsaki izmoljeni desetki preberemo svetopisemski odlomek. Dodal je: “Preden začnemo z ustno molitvijo desetke, je prav, da se po napovedi skrivnosti in po oznanilu Božje besede nekoliko ustavimo in usmerimo svoj pogled na skrivnost, ki naj jo premišljujemo.”
Read more:
5 izgovorov, zakaj bi advent spet lahko šel mimo vas
Naša molitev naj bo preprosta in prilagodljiva: prilagodimo jo starosti otrok, njihovi zmožnosti za zbranost (ki se lahko razlikuje iz dneva v dan), tako da je molitev rožnega venca zagotovo naporna stvar, vendar ni rutinsko opravilo. “Če bomo dobro predstavili in uvedli rožni venec,” je zapisal sv. Janez Pavel II., “sem prepričan, da bodo mladi sami sposobni še kdaj presenetiti odrasle, ko si bodo prisvojili to molitev in jo molili z navdušenjem, ki je značilno za njihova leta.” (Apostolsko pismo Rožni venec Device Marije, 16. oktober 2002, § 42).
“Obstaja tisoč načinov za molitev rožnega venca,” pojasnjuje nek duhovnik, “zato izberite tistega, ki vam najbolj ustreza. Rožni venec je lahko premišljevalna ali častilna molitev, ki sledi skrivnostim Jezusovega življenja. Lahko pa preprosto usmerimo pozornost v sladki imeni Marije in Jezusa. Pri vsaki Zdravi Mariji lahko molimo za nekoga, ki smo ga ta dan srečali. Molitev lahko tudi enolično ponavljamo: in tako, korak za korakom, veselo oznanilo Gospodovega učlovečenja vstopi v naša srca.”
Avtorica prispevka je Christine Ponsard.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.
Read more:
11 izjemnih cerkva po svetu, ki jih morda še ne poznate
Read more:
Dokaz, da je ljubezen lahko večna: ta par je poročen že 72 let