separateurCreated with Sketch.

Že poznate te odlične slovenske (katoliške) podkaste?

web 3 podkasti
whatsappfacebooktwitter-xemailnative
Lojze Grčman - published on 17/11/20
whatsappfacebooktwitter-xemailnative

Predstavljamo vam paleto podkastov, ki so vredni poslušanja in spremljanjaPodkast ali podcast, zvočni posnetek, ki živi ponavadi na spletu, lahko pa tudi v obliki videa, je eden najhitreje razvijajočih se medijev. Tudi v Sloveniji. Njegova prednost je, da ga lahko poslušate, ko imate čas, ne pa tedaj, ko to predvideva spored. Priljubljeno epizodo si lahko zavrtite v avtu, med tekom, pripravljanjem kosila ali opravili na vrtu.

V zadnjem času je na splet pljusknil tudi val podkastov, ki imajo katoliško vsebino ali pa so blizu krščanskim vrednotam. Razprostirajo pogovore o poslanstvu, materinstvu, poklicu, družinskem življenju, dogajanju v družbi … Nekateri podkasti so vzklili pod mentorstvom posebnega krožka Socialne akademije, drugi so ubrali povsem svojo pot.

Kdo so njihovi ustvarjalci?

Matej Cepin: Goreči grm

Goreči grm je podkast o odkrivanju osebnega poslanstva. Je res dovolj, da življenje preživljamo le na premici med družino in službo?

“Vsak od nas ima svoje goreče grme – morda knjigo, morda osebo, ki ga je zaznamovala, morda klic, ki mu je prišel v molitvi … Premalokrat se zavedamo, da goreči grm ni le klic v duhovništvo, ampak tudi na primer klic za vodenje pevskega zbora, deljenje kave po maši, ustanovitev skupine mamic, oratorijsko ali skavtsko voditeljstvo in podobno,” pravi avtor podkasta in vodja Socialne akademije Matej Cepin.


MUSIC
Read more:
Bi poslušali podkaste z versko vsebino, pa jih ne najdete?

“Ideja podkasta je tako navdihovati poslušalce, da bi odkrivali in prepoznavali svoje poslanstvo, svoj Božji klic. Goste, ki so ga že prepoznali, sprašujem o njihovem gorečem grmu in poti proti njihovim pogosto nedosegljivim ciljem, proti obljubljeni deželi,” še poudarja.

Epizode najdete tudi v videoobliki:

Aleš Čerin: Preprostost

Bloganje Aleša Čerina, znanega razsvetljevalca družinskih in zakonskih odnosov v okviru gibanja Družina in Življenje, ima že kar dolgo brado. V 13 letih je ustvaril že več kot 700 prispevkov! Preprostost, kot se imenuje serija njegovih blogov, je dobila še zvočno sestro. Zakaj?

“Rad poslušam zgodbe in rad jih tudi govorim. Skozi govorjeno besedo lažje dodajaš čustva in jih podkrepiš. Vem pa tudi, da ljudje lažje poslušajo, kot berejo. Težko je napisati toliko, kolikor lahko poveš,” je pojasnil Aleš.


ALES CERIN
Read more:
Aleš Čerin po hudi preizkušnji: “Dana mi je bila milost, da Bogu nisem nič očital”

Iskreni.net & Dušan Poslek

Po 15 letih pisalnega ustvarjanja je to spletni portal Iskreni nadgradil še s podkastom. Tudi ta sledi geslu Ne ustvarjamo mnenj, spreminjamo srca. Vodi ga Dušan Poslek, ki z gosti razpravlja o različnih temah družinskega življenja, od šolanja na domu prek filmov do vzgoje novih dragićev in rogličev.

WEB 3 DUSAN POSLEK

OSEBNI ARHIV

“Podkast, ki smo ga poleti postavili na noge, smo oblikovali predvsem z željo, da ljudem na sodoben način ponudimo še bolj poglobljene vsebine. Omogoča nam, da se z gosti spustimo v debato, ki je tako precej širša, kot tematiko lahko predstavimo v člankih. Vsekakor pa je glavni namen, da se lahko naši poslušalci sami odločijo, kdaj jim ustreza, da bodo poslušali naše vsebine. Tako skušamo našim poslušalcem priti nasproti v tem (pre)hitrem ritmu življenja,” se na dozdajšnjo serijo izdelkov ozira Dušan.

“Vsem, ki ustvarjamo podkast, pa je skupna želja, da poslušalcem ponudimo vsebino, ki jim bo omogočila, da si o posameznih temah sami ustvarijo mnenje. Podkast je zagotovo eden izmed boljših načinov, da pridemo bližje bralcem,” dodaja.


THE PETERSENS
Read more:
Glasbena družina, ki je izdala že sedem albumov

Lara Kastelic: Darovi materinstva

Lara Kastelic v okviru projekta Mother Nature ureja podkast z naslovom Darovi materinstva. “Prisluhni zgodbam žensk in izzivom ter radostim, ki jih prinaša materinstvo,” nas vabi. Podkast prinaša zgodbe žensk, mam, ki so po eni strani vsaka nekaj čisto posebnega in drugačnega, po drugi pa delujejo tako “sleherniško”, da se z vsako od njih lahko poslušalka na nek način tudi poistoveti.

“Naš namen so zgodbe materinstva. Izhajamo iz tega, kar imajo povedati ženske,” je bila kratka in jedrnata Lara.

Tadej Rifel: Drevo življenja

Del poti filozofa in zgodovinarja Tadeja Rifla smo predstavili v Moških skrivnostih. Ljubezen do razpravljanja je nadgradil v podkastu Drevo življenja.

“Navdušen sem nad podkasti, ki malo drugače gledajo na življenje, predvsem z vidika temeljnih vprašanj. Torej, kaj je smisel življenja, kako se mi ta kaže, kako doživljam odnose, ki živim sam in drugi,” je pojasnil credo svoje nove stvaritve.

“Želim nagovarjati na sproščen in razumljiv način s podobami vsakdanjega življenja, ki jih razumem malo drugače, globlje. Torej, podobe so vsakdanje, njihovo razumevanje pa ni čisto vsakdanje,” je Tadej vesel novih izkušenj in odzivov.

Špela Potočnik: Moje sledi in Želimlje

Tudi Špelo Potočnik, svetovalno delavko na gimnaziji Želimlje, smo na Aleteii že predstavili. V okviru Inštituta Integrum ustvarja podkast Moje sledi, ki se ukvarja z metodo sproščanja napetosti, stresa in travm- TRE, “službeno” pa v okviru karierne orientacije mladih raziskuje radosti in pasti posameznih poklicev v podkastu Želimlje podkast – Želim si.

ŠPELA POTOČNIK GIMNAZIJA ŽELIMLJE

MATEVŽ SEMPRIMOŽNIK

Janez Zupan: Sekular

Zanimivo oddajo v videoizvedbi pripravlja Janez Zupan. Sekular med drugim odpira tudi teme in zorne kote, ki jih ne boste našli na prvih straneh katoliških medijev. Ali pa sploh na nobeni strani. 😉

Točka razno

Je to vse? Ni! Podkaste lahko poslušate tudi na številnih drugih medijih, kjer imajo vlogo dodatka in oplemenitenja vsebine.


web 3 rok sojer
Read more:
Bodibilder, ki rešuje življenja na oddelku za covid: “Daješ del sebe. To je največ.”


RELACJA Z CÓRKĄ
Read more:
Očka, junak v hčerkinih očeh


HOSPITAL
Read more:
Če se v družini soočate z boleznijo, molite to molitev

E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.

Tags:
Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
See More
E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.