Ne gre samo za to, da smo odporni. Biti vzdržljiv pomeni tudi, da smo fleksibilni. Če se bomo znali prilagoditi novi situaciji, bomo močnejšiVzdržljivost je krepost, ki nam v času pandemije lahko najbolj pomaga, ker gre za način, kako gremo močni skozi življenje. Kdor je odporen, je močan. V današnjem položaju moramo to na tak ali drugačen način biti vsi.
Običajno imamo vzdržljivost za sopomenko odpornosti. Pravimo, da je vzdržljiv tisti, ki zdrži na primer v času hudih preizkušenj. Ali kdor na kup krivičnih žaljivk ne odgovori z jezo. Kdor prenese nepretrgan napor in se ne vda, ko nastopijo težave.
Read more:
“Koronavirus je obstajal že v Kristusovem času” Zakaj pa?
Danes je tak čas, ko moramo zdržati in premagati nepričakovano izgubo bližnjih in prijateljev, ki so bili posredno ali neposredno žrtve covida. Da vzdržimo, je zelo pomembno imeti močne nagibe: življenjski smisel nam pomaga, da se vzpenjamo, čeprav je težko in boleče. Verujočim je temeljno evangeljsko sporočilo: “Jaz sem vstajenje in življenje: kdor vame veruje, bo živel, tudi če umre.”
Vzdržljivost nam pomaga, da se soočimo tudi z udarci, ki jih bomo morda doživeli na gmotnem področju. Kriza, ki jo je povzročila epidemija koronavirusa, je zelo verjetno prizadela vaše osebne in družinske prihodke. Ob tem moramo obdržati samozavest in ne izgubiti navdiha in upanja.
Podobno je z vsemi, ki so v tem času izgubili službo. Težko je biti na čakanju ali brezposeln in moramo si dopovedati, da je to prehodno in da bo minilo ter da bodo znova nastopili boljši časi, takoj zatem pa zavihati rokave.
Read more:
10 sprememb, ki jih zaradi pandemije že opažamo
Ključna je prilagodljivost
Ključen vidik vzdržljivosti je felksibilnost. Kabel je močan zaradi teže, ki jo lahko prenese, a njegovo moč merimo tudi po prožnosti, da ga lahko povlečemo čez rob ali neravnino.
Prilagajanje novim razmeram je življenjskega pomena. Si predstavljate zarjavel kabel, ki bi se pretrgal, ko bi ga premaknili? Nič nam ne pomaga, da je močan, če se ne more prilagoditi neravnemu terenu. In to lahko preslikamo v naša življenja: v času pandemije nam je lahko fleksibilnost v veliko korist.
Read more:
Epidemija je zavrtela svet. Tudi vajin odnos?
Če ste izgubili službo, se ne bojte poiskati službe na čisto drugem področju
Naj vas ne zavira misel, da morate nujno najti delovno mesto iz svoje stroke. Bodite fleksibilni in se ozrite tudi k drugim področjem.
Če ukrepi vplivajo na učni proces vaših otrok, se prilagodite
Če so se spremenili urniki ali celo razmere, ko se morajo šolati od doma, ne izgubljajte časa s pritoževanjem. Naredite vse, kar je mogoče, da se bodo otroci lahko naprej šolali in jim pripravite prostor za njihovo “novo učilnico”.
V pogovorih se uprite negativnim komentarjem in raje stvari obrnite v pozitivno smer
Vemo, da novice slabe in da so epidemiološki podatki uničujoči. Kljub temu skušajte v drugih vzbujati upanje in vlivati pogum. Pozornost raje preusmerite s spodbudno besedo, z dejanjem pomoči in solidarnosti.
Read more:
Epidemija: V kateri psihološki fazi se nahajate?
Med pandemijo ne čakajte, bodite dejavni in poskusite preseči same sebe
Papež Frančišek nas v svoji zadnji okrožnici Vsi bratje opominja: “Srčno si želim, da bi v času, ki ga živimo, prepoznavali dostojanstvo vsake osebe in bi v vseh znali prebujati željo, da bi si bili vsi na svetu bratje.” Od tega trenutka naprej pomisli, komu in kako lahko pomagaš v naslednjem vrstnem redu: svoji družini, svojim prijateljem, svoji okolici.
Ne vztrajajte pri tem, česar se ne da več narediti ali ni priporočljivo delati
Na primer: ko načrtujete božični večer, predlagajte drugačno slavje s pomočjo novih tehnologij ali na popolnoma nov in izviren način. Lahko spremenite način, kako s prijatelji ohranjate stik. Namesto fizičnega srečanja uporabite druge načine za pogovor in srečanje.
Bolje kot prej
Vzdržljiva oseba je tista, ki pred težavo reče: “Tokrat bom naredil/a drugače in bolje kot prej.” Obstaja način, kako vzdržljivost utrjevati in jo še bolj krepiti: kadar jo živimo v ekipi. Če bomo drugim pomagali misliti in na stvari gledati drugače, bomo sami močnejši in prožnejši. Stavek se bo odslej glasil: “Skupaj bomo to naredili bolje kot prej.”
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Jasmina Rihar.
Read more:
Bodibilder, ki rešuje življenja na oddelku za covid: “Daješ del sebe. To je največ.”
Read more:
Ta pesem Taylor Swift je poklon zdravstvenim delavcem v korona krizi
Read more:
5 korona navad, ki bi jih moral obdržati vsak moški