Hčerka v vseh obdobjih ob sebi potrebuje ljubečega, močnega in pozornega očetaSvet hčere je tako drugačen od sveta očeta. Kako zares odpreti oči pred njenim svetom? Zakaj se na poti očetovstva ni pametno ustaviti pred preprekami, češ “preveč ženske so”, da bi jih lahko razumel? Večina njenih izzivov izhaja iz kulture, v katero se je rodila. Želi si, da ji postavite meje, da jo zaščitite, se zanjo borite, pa tudi, da jo učite o Bogu. Povzemamo spodbudne misli iz knjige Močni očetje, močni hčere avtorice Meg Meeker.
Read more:
14 stvari, ki naj jih vsak oče naredi za svojo hčerkico
Vi ste najpomembnejši moški njenega življenja
Oče ima na hčerino življenje tako močan vpliv kot nihče drug. Hči potrebuje podporo, ki jo lahko da samo oče. “Dobra novica je,” pravi avtorica, “da vam ni treba spremeniti značaja, da bi živeli bogatejše življenje in dobro vzgojili hčer. Imate vse, kar potrebujete, ni vam treba najti svoje ženske strani, prenehati gledati nogomet ali piti pivo. Vedeti morate, da vaša hči odrašča v kulturi, ki iz nje trga najboljše, kar ima.”
A to ne pomeni, da se mora oče boriti proti njenim vrstnikom ali proti moči sodobne družbe. “Nasprotno, njihov vpliv se niti približa ne vplivu, ki ga ima oče. Očetje so vedno na vrhu. Najpomembnejši so. Ne glede na hčerino starost.”
Potrebuje junaka
Dragi očetje, vaša hči hoče imeti junaka – in izbrala je vas. Majhna deklica vas vidi kot velikega, pametnega in močnega. Osnovnošolka se nagonsko obrača na vas, ko potrebuje usmeritev. Kot najstnica ne daje vtisa, da vas potrebuje, a za njenim obnašanjem se skriva hrepenenje po vašem vodstvu in zaščiti. Ko se zaplete v bitko z vami, le preverja, ali vam je res mar zanjo.
“Naravni nagon vas sili, da ščitite svojo hčer /…/ Odtujila se bo samo, če boste izgubili njeno spoštovanje, če jo boste narobe vodili ali če je ne boste zaščitili. Če ne boste poskrbeli za njene potrebe, si bo našla nekoga, ki bo – in tu se bodo začele težave,” zapiše Meekerjeva.
Read more:
4 kraljične iz karantene, ob katerih bo tudi vašim hčerkam lažje
Močni očetje, močne hčere
Dr. Meg Meeker je mama štirih otrok in pediatrinja z več kot 20-letnimi izkušnjami dela z mladoletniki in njihovimi starši. Ja avtorica knjige Močni očetje, močne hčere (ponatis je izšel pri založbi Ognjišče), kjer svoje ugotovitve in zgodbe mladostnikov strne v “10 skrivnosti”, ki očete opogumijo in opremijo z argumenti, da pomagajo hčeram odraščati fizično, čustveno, intelektualno in duhovno.
Njena prva ljubezen ste
Hči se lahko poistoveti z mamo, oče pa bo za vedno skrivnost. “Če bosta imela dober odnos, si bo izbirala fante, ki bodo z njo lepo ravnali. Če vas bo imela za odprtega in toplega človeka, se bo zanesla tudi na druge moške,” zatrjuje avtorica.
Pogosto mora slišati, kako radi jo imate. Želi vedeti tudi, zakaj jo imate radi. Zato se pripravite in govorite z njo, pa čeprav dvakrat poveste isto stvar. “Vaša hči si bo v glavi ustvarila sliko, kako jo vidite vi, in prav takšna bo želela postati.”
Naučite jo ponižnosti
Zakaj torej dekleta učiti ponižnosti, če pa hočemo, da so samozavestna, močna, neodvisna? Ponižen je, kdor nase gleda s pravega zornega kota, kdor sebe vidi takšnega, kot je. Ko to razumemo, lahko govorimo o enakem dostojanstvu vsake osebe. Kako hčer naučiti ponižnosti, da se bo ob tem še vedno počutila edinstveno?
“Naše hčere ne potrebujejo čezmernega hvaljenja, da bi se počutile dobro. Dajte ji vedeti, da ni vredna zaradi dosežkov, ampak zato, ker je nekdo. Naši odnosi so zaradi ponižnosti zdravi; hči ustvarja življenje v mreži odnosov in prav ponižnost ohranja odnose spoštljive, poštene in sproščene.”
Read more:
Hči, nekaj ti moram povedati …
Zaščitite jo, branite jo
Potrošniška družba je ustvarila stereotipno najstništvo: lik upornika, ki potrebuje svobodo. Zato se starši od svojih najstniških otrok oddaljijo, češ da jim dajejo svobodo.
To je napaka, trdi Meekerjeva: “V resnici vas vaša odraščajoča hči potrebuje bolj kot kdaj koli. Kultura hoče, da odraste prehitro, zato odraščanje upočasnite. Povejte ji, da imajo vaša pravila smisel, saj želite, da svoje telo spoštuje. Zaščitite jo pred prezgodnjo spolnostjo in boleznimi, ki jih prinaša.”
Smo lahko preveč strogi? Malo več, kot se nam zdi dovolj, je ravno prav, povzame. Izhodišče njenih trditev so raziskave mladostnikovih možganov, ki še niso dovolj razviti, da bi čustva ločil od razuma (to se zgodi šele po 20. letu).
Stvaren pogled in odločnost: vaše največje bogastvo
Moški v družinsko dinamiko prinaša stvaren pogled. Hčer naučimo, “da so darovi, ljubezen in pozornost nekaj čudovitega, vendar pa ona ni središče sveta”. V pomembnih življenjskih trenutkih ji zastavite vprašanje: Kaj pa ti lahko storiš za to? Tako jo boste spodbudili, da se bo sama odločala, kaj bo storila s svojimi težavami. Očetje ste izvedenci za analizo problemov in iskanje rešitev, to počnete v službi, a prav to vašo stvarno odločnost potrebuje tudi družina.
Read more:
12 predlogov za popoln filmski večer za mame in hčerke
Bodite mož, s kakršnim hočete, da se poroči
“Da bi hči vedela, kakšen je dober moški, mora takega poznati. V vas mora videti model moške narave. To pomeni, da morate biti moški s skladno osebnostjo – moški, ki vzbuja zaupanje in spoštovanje, biti morate voditelj. Živeti morate pošteno in svoje življenje posvetiti družini.” Avtorica izpostavi tudi, da mora hči vedeti, da jo boste zaščitili in se zanjo borili.
Povejte ji, kdo je Bog
Starši imamo pogosto premalo znanja o veri, a “otroci se rodijo s prirojenim občutkom, da je življenje več kot le to, kar vidijo. Otrok v sebi prepoznava duševni svet, kljub temu da ga ne vidi in ga ne zna opisati /…/ Če dekleta verujejo, da imajo dušo, se počutijo dobro. Počutijo se pomembne in povezane z večnostjo.”
Avtorica nas seznani s številnimi z raziskavami, ki dokazujejo, da duhovnost omogoča otroku bolj zdrav razvoj. Očete spodbuja: “Ni vam treba dati vseh odgovorov in pogovor je lahko preprost.”
Read more:
Oče osmih otrok sporoča: “Živeti v večinsko ženski družini je privilegij!”
Naučite jo, da se bo borila
Hči bolj kot občutek svobode potrebuje usmerjanje in avtoriteto, saj se odloča na podlagi čustev. Njeno vedenje vodijo njene potrebe. Od očeta se uči jasnega in preprostega mišljenja, njemu zaupa. Ob odločitvah se bo želela pogovoriti. “Hčeri lahko pomagamo, da bo našla ravnovesje med občutki, razumom in voljo,” zapiše Meekerjeva. Naučiti jo moramo, da zna reči ne, in pri tem vztrajati
Ostanita povezana
Večina nasvetov v knjigi je zelo preprostih. Ni treba poglobljenega študija vzgoje, nujno pa je, da si oče za hčer vzame čas. Skupen čas lahko vse spremeni. Delajta, kar je všeč vam. “Naj vas vidi, ko ste zagnani in dobre volje. Če mislite, da jo morate zabavati, se motite,” pravi avtorica, “vaša hči ne potrebuje (celo noče) posebnih dogodkov – biti želi del vašega življenja. Če bo več časa preživela z vami kot s prijatelji, se bo lažje znašla v norih časih. Če se ji zdi, da sta si blizu, bo več možnosti, da bo sprejemala dobre odločitve.”
Prispevek je bil najprej objavljen v Naši družini, prilogi tednika Družina.
Read more:
Čustven odziv primabalerine z Alzheimerjevo boleznijo na Labodje jezero
Read more:
Preprosta, sveta navada papeža Frančiška, ki jo lahko posnemamo vsako jutro
Read more:
Duhovnik tetraplegik, ki je kljub invalidnosti ljubil svoje življenje