Prepoznavanje, sprejemanje in priznavanje napak je dejanje poguma, ki kaže strast do resnice našega življenjaPoniževanje je, pa če nam je to všeč ali ne, del našega vsakdanjega življenja. Priložnosti za to je veliko, tako na delovnem mestu, med prijatelji in tudi v družini. Pogosto nas dejstvo, da moramo prositi za preprosto opravičilo, ker vemo, da je to prav, lahko privede v zelo ranljiv položaj.
Pomembno je, da se znamo s ponižanjem spopasti s krščanskim dostojanstvom. Tudi Jezus je sprejel svojo ponižujočo in krvavo smrt. Ker je bil Bog, bi se temu sicer lahko izognil, a se ni, ampak je smrt objel, da bi jo slavil in nam s tem pokazal, da je ponižanje mogoče dostojno prenašati.
V današnjem življenju se sicer ponižanju izogibamo. Tudi starši skušajo na vse načine preprečiti, da bi njihovi otroci kakorkoli trpeli. Toda dejstvo je, da otrok ne moremo vedno varovati. Slej ko prej se bodo soočili tudi s preizkušnjami in ponižanjem, zato je prav, da so na to tudi pripravljeni.
Read more:
Po težkem otroštvu je postala slavna manekenka in voditeljica, a je tudi to ni pripeljalo do sreče
Sveti Anselm ob tem daje tri nasvete, kako se lahko pozitivno odzovemo v težkih situacijah, v katerih se soočamo s ponižanjem.
Priznaj svojo bedo
Prepoznavanje lastnih napak pomeni odpiranje možnosti, da se z njimi soočimo in prevzamemo odgovornost zanje in za slabo vedenje, na primer za laganje. Brez tega prvega koraka, prepoznavanja, ni mogoče doseči resnice, ki nas osvobaja.
V naših srcih je greh in se če se ga želimo rešiti, moramo biti najprej iskreni do sebe in se ne izgovarjati na napake drugih. “Kdor je brez greha …”
Občutite vso svojo bolečino
Ko enkrat prepoznamo svojo zmoto, začne naše srce čutiti sram in bolečino, kar nas lahko pripelje do globokega malodušja. Da bi dosegli resnično kesanje, moramo ne le priti do resnice, temveč narediti še korak dlje in iti v globino, doseči dno.
Spomnimo se na apostola Petra, ki je Jezusa trikrat zatajil. Ko ga je zanikal tretjič, je dosegel dno in se zjokal. Doživel je bolečino kesanja zaradi svoje trojne izdaje.
Read more:
Zakaj je samopomilovanje smrtonosen strup in 3 zdravila zanj
Priznanje brez opravičevanja
Ko se začnemo zavedati svojih napak, nas to lahko zelo potre in lahko zaradi tega postanemo depresivni. Prositi moramo za moč, da z veseljem in vedrino sprejemamo milosti, ki nam pomagajo k izboljšanju. Ko se enkrat znajdemo na dnu zaradi napačnega dejanja, kot je laganje, je pomembno odpreti srce in se spovedati.
“Pod noč tistega dne, prvega v tednu, ko so bila tam, kjer so se učenci zadrževali, vrata iz strahu pred Judi zaklenjena, je prišel Jezus, stopil mednje in jim rekel: ‘Mir vam bodi!’ In ko je to rekel, jim je pokazal roke in stran. Učenci so se razveselili, ko so videli Gospoda. Tedaj jim je Jezus spet rekel: ‘Mir vam bodi! Kakor je Oče mene poslal, tudi jaz vas pošiljam.’ In ko je to izrekel, je dihnil vanje in jim dejal: ‘Prejmite Svetega Duha! Katerim grehe odpustite, so jim odpuščeni; katerim jih zadržite, so jim zadržani.'” (Jn 20,19-23).
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Barbara Oprčkal.
Read more:
Kako grajati otroka, ne da bi ga s tem ranili?
Read more:
Kako uničiti moškega svojega življenja
Read more:
Če bom izpolnjevala zapovedi, me bo Bog imel rad. Resno?