Verjetno za to vrlino še niste slišali, ko boste to prebrali, pa bo gotovo postala vaša najljubša vrlinaEutrapelija ni ime zgodnjega krščanskega mučenika ali rimskega patricija, čeprav se tako morda sliši. Res je, da lahko na dolgem seznamu vrlin hitro ostane neopažena, toda gre za starodavno in zelo znano vrlino.
Prijetnost v pogovoru
Gre za besedo, ki izhaja iz grščine, Aristotel pa o njej govori kot o “duhovitosti”, “prijetnosti”, “pravilnem obračanju besed”. Eutrapelija je povezana z igrivostjo, zabavo, nanaša pa se tudi na prijetnost v pogovoru, lahkoto in dober smisel za humor. Gre za preprosto veselje, ki poživi družbo in ogreje srca.
Nekaj časa je eutrapelija večinoma označevala šale, ki so bile nespodobne in grobe. Beseda se v Novi zavezi pojavi le enkrat, v Pismu Efežanom (Ef 5,4), kjer je prevedena kot “nespametno ali prostaško govorjenje”.
Read more:
Zakaj bi moral biti humor nujen sestavni del vsakega kristjana
Uživanje prostega časa
Na eutrapelijo je v pozitivni luči začel gledati sveti Tomaž Akvinski, pri čemer se je opiral na Aristotelovo razlago, torej da eutrapelija predstavlja miselno sprostitev.
Takole je Akvinski zapisal o eutrapeliji: Tako kot človek potrebuje telesni počitek za osvežitev telesa, tako potrebuje počitek tudi duša. Počitek duše pa je užitek, kar pomeni, da mora zdravilo za utrujeno dušo vsebovati uporabo nečesa, kar prinaša užitek. Človeški um bi se namreč zlomil, če napetost ne bi nikoli popustila.
Dan eutrapelije
Dan eutrapelije je nedelja, ko prepoznavamo, da vse prihaja od Boga in se k njemu vrača. Počitek na ta dan ne vključuje nekih dragih dejavnosti ali kaj podobnega. Gre za preprosto veselje do sprostitve duha in telesa.
Read more:
5 svetnikov, ki bodo v vaš dom prinesli veselje in humor
Najučinkovitejši vir dobre volje
Eutrapelija lahko poskrbi za skoraj čaroben dvig razpoloženja. Vsi smo verjetno že lahko doživeli tiste dragocene trenutke, ko se z bližnjimi usedemo za mizo in si med sabo podelimo spomine in dobre besede.
To pa ne pomeni, da je eutrapelija prisotna le ob dobri večerji s prijatelji. Vabi nas, da se v svojih mislih osredotočimo na tisto, kar je mirno, lepo in čisto, daleč stran od drame in hrupa sveta.
Življenju dati barve
Sproščanje, humor in prosti čas so božji darovi, ki jih ne smemo zanemarjati ali zaničevati, hkrati pa jih ne smemo niti postavljati v samo središče. Eutrapelija noče biti v središču pozornosti. Želi le izpolniti svojo nalogo, ki je, da popestri naše življenje in mu daje barvo.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Barbara Oprčkal.
Read more:
Delo začnite z dozo dobrega humorja!
Read more:
“Nisem zabavljač, sem pa navduševalec. Ne prepričujem, raje navdušujem”
Read more:
“Katoličani si pogosto ne upamo biti drzni”