Kako se izogniti jutranjemu kaosuVsaka družina se po svoje spopada z jutranjim vstajanjem in urejanjem. Razlike so seveda tudi zaradi tega, ker so otroci različno stari. Nekateri pri urejanju potrebujejo več pomoči, drugi manj. A prerekanju in povzdigovanju glasu se pogosto ne moremo izogniti. Ali pač?
Kako zbujati otroke, kako preprečiti, da bi se upirali pripravi na odhod od doma, kako se izogniti zamujanju in predvsem, kako brez jutranje risanke urediti tudi sebe?
Read more:
Se jutro ni začelo najbolje? Tako lahko opravite jutranjo molitev
Vse to so vprašanja, na katera je v oddaji Dobro jutro na Televiziji Slovenija odgovarjal specialni pedagog Marko Juhant.
Kako otroke zbuditi?
Prvo pravilo je, da otroka vedno zbuja tisti, ki ima višji krvni tlak. To namreč pomeni, da je zjutraj manj “tečen”, pravi Juhant. Tako se tečnoba ne more prenesti na otroka in se lažje izognemo t. i. vstajanju z levo nogo.
Drugo pravilo je, da poznamo razliko med bujenjem in vstajanjem. Juhant ob tem priporoča, da otroke zbujamo ob točno določeni uri. “Otrok naj ima uro (ne telefon), ki ga zbudi in potem otrok ve, da bo čez nekaj trenutkov prišel eden od staršev.” Vstane pa otrok ob prisotnosti staršev. Pri tem ga lahko, kot radi rečemo, malo pregnetemo, da steče kri po telesu. “Vsi obredi bodo potem veliko lažji, če bo začetek tak.”
Pazite le, da se izogibate žgečkanju, ki je oblika bolečine in ni nekaj prijetnega, zato še posebej ni primerno za jutranje zbujanje oziroma vstajanje.
Read more:
Kako začeti dan, da ne bo že jutro polno nerganja
Kako se obleči brez prerekanja?
Ta težava se pojavi predvsem pri nekoliko starejših otrocih. “Cela drama” lahko že navsezgodaj zjutraj nastane prav zaradi oblačil.
Juhant zato svetuje, da na primer mama, že zvečer pripravi dva kompleta oblačil. Lahko si jih seveda pripravi tudi otrok sam. Potem zjutraj pa samo izbere, kateri komplet bo oblekel, pri čemer zamenjava ni mogoča.
Read more:
Pet korakov, da odhod od doma z majhnimi otroki ne bo nočna mora
Kaj vse naj otrok zjutraj naredi sam?
“Otrok vse, kar zmore sam, opravi sam,” pravi specialni pedagog in ob tem dodaja, da za to potrebuje dovolj časa. “Ko vzpostavljamo neko rutino, je pomembno, da se otrok ne zamoti z drugimi stvarmi. V bližini ne sme biti igrače, ki bi otroka popolnoma prevzela. Zato je pomembno, da že zvečer igrače pospravimo, da bo jutro teklo normalno.”
Pomen spanca
Da bi jutro teklo normalno, pa je pomembno tudi to, da se otroci dobro naspijo, še opozarja Juhant, pri čemer pravi, da na primer osnovnošolci rabijo nekako do 10 ur spanca.
Kaj pa jutranja risanka?
V želji po mirnem jutru in po tem, da bi se tudi sami lahko v miru uredili, se starši pogosto poslužujejo rešitve v obliki jutranje risanke. A to, kot pravi Juhant, nikakor ni primerno.
Svetuje, da otroku raje ponudimo kakšno knjigo ali revijo. “Naj pogleda nekaj, kjer je več risb kot besedila in otrok se bo tega navadil. Težava, ki jo prinaša tehnologija, je ta, da je vse zelo glasno, zelo barvito, zelo hitro se menjajo slike in ko pride otrok potem k ‘dolgočasnemu’ pouku, ni zmožen slediti.”
Celoten pogovor z Markom Juhantom pa si lahko ogledate v spodnjem videu.
https://www.facebook.com/dobrojutroTVS/videos/3683222941689048/?v=3683222941689048
Read more:
“Nič te ne sooči s seboj tako neposredno kot lasten otrok”
Read more:
Katera od jutranjih rutin pa vam najbolj odgovarja?