separateurCreated with Sketch.

Ko otrok izreče najbolj boleče besede: “Sovražim te!”

whatsappfacebooktwitter-xemailnative
Barbara Oprčkal - published on 28/08/20
whatsappfacebooktwitter-xemailnative

Besede, ki zabolijo vsako mamo ali očeta. Kaj se v resnici skriva za njimi?Vemo, da besede lahko zelo zabolijo. Včasih veliko bolj kot dejanja. Nobena mama ali oče si ne želi, da bi ji oz. mu otrok rekel, da jo oz. ga sovraži, a je po drugi strani skoraj naivno pričakovati, da do tega ne bo prišlo.

Čeprav so to besede, ki pretresejo, je naloga staršev, da jih ne jemljejo tako dobesedno, saj se za njimi skriva nekaj drugega.



Read more:
Nasvet Marka Juhanta: kaj storiti in česa ne, ko vaš otrok zavija z očmi

Za začetek moramo pojasniti, da imajo otroci skrajnejša čustva kot odrasli. “Ko otrok reče ‘sovražim te’, poskuša močna čustva, za katera ne ve, kako naj jih izrazi, povzeti s preprostima besedama,” pojasnjuje klinična psihologinja Angharad Rudkin v knjigi Kaj razmišlja moj otrok.

Poglejmo primer. Otroku ne dovolite, da bi pred spanjem pogledal še eno risanko in ugasnete televizijo. Otrok vam zato reče, da vas sovraži. Vas to pretrese, saj se ustrašite, da to tudi v resnici misli. A temu ni tako, saj vam s temi besedami v resnici sporoča, da ne prenese, da mu odrasli ukazujejo, kaj naj dela, saj se mu to ne zdi pravično.

Rudkinova zato svetuje, da se v tistem trenutku držite naslednjih štirih priporočil:

Ohranite mirno kri

Otrok vas bo v tistem trenutku težko poslušal, zato je bolje, da se izognete stavkom, kot so: “Jaz te imam pa rada.”

Če je treba, je bolje tudi, da se za nekaj časa umaknete in tako ohranite nadzor nad svojimi čustvi.

Čustva poimenujte

Stavki naj bodo jasni in kratki, da bo otrok videl, da ga razumete. Recite mu: “Vidim, da si jezen, ker ne moreš pogledati še ene risanke.”


BABY CRYING,
Read more:
3 pomembni koraki v trenutku, ko ima vaš otrok izbruh jeze

Predlagajte načine za obvladovanje čustev

Otroku predlagajte, da globoke vdihne ali da močno stisne igračo. S tem se bo lažje naučil, kako obvladati svoja čustva, čeprav bo za to potreboval kar nekaj časa, zato morate biti potrpežljivi.

Osredotočite se na otrokovo frustracijo

Pomembno je, da vi ostanete mirni, zato imejte ves čas v mislih, da otrok v resnici ne sovraži vas, pač pa mejo, ki ste mu jo postavili.



Read more:
Res veste, kaj pomeni, da je otrok samostojen? Tu so 4 najpogostejše zmote

Na dolgi rok morate otroku pomagati, da bo razumel razliko med “sovražim te” in “sovražim pravila”. V njegovo dobro, je, da dojame, da ne more vedno dobiti, kar si želi.

Pomembno je tudi, da ga ne kaznujete zaradi njegovih besed. Takšne vrste izbruh je konec koncev tudi znamenje, da vam otrok zaupa, da ga boste imeli radi še naprej, ne glede na to, kaj vam reče.

 



Read more:
Vzgojni izzivi: “Veliko bolj lahko z otrokom sodelujemo, če mu pustimo, da stvari naredi sam”


web 3 dragica šeh
Read more:
Profesorica je od doma še vzgojiteljica in kuharica, mož pa ravnatelj in hišnik


MARKO JUHANT
Read more:
Kaj storiti, da starši ne bodo hodili na fakulteto na govorilne ure otrok?

E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.

Tags:
Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
See More
E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.