Prvi zapisan čudež se je na Metuljskem griču zgodil spomladi daljnega leta 1557, od takrat pa se v Novi Štifti pri Gornjem Gradu še danes dogajajo čudeži posameznikom in družinamTisto pomlad se je nemi deklici, pastirici ovc, prikazala lepa gospa in jo prosila za eno ovčko. Deklica ji je odgovorila, da mora o tem prej vprašati svoje starše. Odšla je domov in povedala staršem, kaj se je zgodilo. Starši so od veselja, ker je njihova deklica čudežno spregovorila, odvrnili, naj lepi gospe podari vse ovce.
Ob mnogih čudežih, ki so se dogajali in mnogih romarjih, ki so prihajali na kraj Marijinih prikazovanj, so želeli ljudje zgraditi cerkev. Ljubljanski škof Peter Seebach, ki je večino časa preživel v Gornjem Gradu, ni bil preveč za to. A so se tudi njemu zgodili vsaj trije. Leta 1561 jih je opisal v pismu papežu Piju IV., v katerem ga je prosil za dovoljenje za zidavo cerkve.
Pismo-ljubljanskega-skofa-Petra-Seebacha-papezu-Piju-IX.docx
Read more:
Pozabljen kraj v Benečiji, kjer se je prikazovala Marija in govorila slovensko
Marija Zvezda
Škof Seebach je v svojem pismu opisal dogodek, ki se je zgodil na binkošti leta 1559. Med mašo se je pred kapelico na jasnem nebu prikazala zvezda. Po ljudskem izročilu, po katerem je naslikana ena izmed fresk v sedanji cerkvi, pa naj bi se na jasnem nebu prikazal oblak z Marijo, ki je imela okrog glave svetniški sij iz 12 zvezd.
Takšno podobo Marije so uporabili za zavetnico cerkve v Novi Štifti, ki je bila zgrajena 1561 in jo poimenovali Marija Zvezda. Romarska pot v Novi Štifti je bila v tistih časih ena najbolj obiskanih božjih poti na ozemlju današnje Slovenije.
Po ljudskem izročilu so ljudje na romanjih v Novi Štifti množično ozdravljali od hudih bolezni: hromi so znova začeli hoditi, ljudje z berglami so se domov vračali brez bergel, slepi so znova videli, gluhi so slišali.
Read more:
Ljubljanski škof, ki nam je zapustil več kot 2000 strani svojega dnevnika
Za njeno dobro ime in obiskanost so še posebej zaslužni škof Tomaž Hren in ostali ljubljanski škofje, ki so sami večkrat romali k Mariji v Novo Štifto. Veliko ljudi je na romanje prišlo tudi zato, da bi jih blagoslovil sam škof.
Nad cerkvijo Božji grob
Prvotna cerkev je leta 1850 pogorela, današnjo cerkev pa so začeli graditi že naslednje leto in jo dokončali 1854. Še isto leto jo je posvetil škof Anton Martin Slomšek. Stranski oltarji so posvečeni sv. Ani, ki uči Marijo brati, sv. Uršuli, sv. Jožefu in sv. Ožbaltu.
Posebna znamenitost v tej cerkvi je relief Ane Samotretje. Gre za relief iz peščencev iz prve polovice 16. stoletja, ki predstavlja sv. Ano, ki v naročju drži miniaturni podobi odrasle Marije in Jezusa. Oba sedita na Aninih kolenih in si podajata roki.
Na gričku nad cerkvijo stoji kapelica Božjega groba, ki je kopija 4. oblike Gospodovega groba iz Jeruzalema, le da je Novoštiftna kapelica za malenkost manjša. Zgrajena je bila v 1. polovici 17. stoletja. Ob njej stoji kapelica rožnovenske Matere Božje, v kateri je shranjen kip Marije z Jezusom iz pogorele prvotne cerkve ter kipa sv. Uršule in sv. Jožefa.
Read more:
Marija s Kureščka naroča: “Ostanite zvesti obljubam!”
Tradicionalna romanja
Kot je pisal že škof Seebach, je bilo romarjev k Mariji Zvezdi že takrat ogromno. Marija vabi, opogumlja in uslišuje še danes.
V spodnji fotogaleriji najdete več možnosti za peš romanje, ki se mu lahko pridružite.
Read more:
Kam boste romali na letošnji veliki šmaren?
Veliko možnosti tudi v okolici
Širša okolica Nove Štifte nudi veliko možnosti tudi pred ali po slovesnostih. Kosilo na kakšni od turističnih kmetij ali gostišč, ogled gornjegrajske katedrale in Mozirskega gaja, obisk Logarske doline, pa tudi sprehod v hribe. Vse te dejavnosti so primerne tudi za družine z manjšimi otroki ali osebe na invalidskem vozičku.
Read more:
Kako je Marija napovedala dan, ko je v Rimu sredi poletja zapadel sneg
Read more:
5 naukov fatimske Marije
Read more:
Toplice na Dolenjskem, kjer lahko ob bazenu srečate Marijo