Morda ste se tudi vi lotili velikega poletnega pospravljanja in se vam je med tem porodilo vprašanje, kaj storiti z vsemi risbicami, ki se kopičijo v kotu delovne mize? Pet idej, kako jih uporabiti in s tem sprostiti prostorIz šole so prinesli svojo mapo, polno umetnin, ki so jih izdelovali med šolskim letom in dopolnjujejo nezanemarljivo količino tistih, ki so jih napravili doma. Risbe, slike in pobarvanke krasijo vaše zidove, mize in druge kotičke v hiši. Nimate srca, da bi jih vrgli stran, pa tudi otroci bi bili žalostni, če bi po nesreči našli svoje izdelke v smeteh. Hkrati pa shranjevanje zahteva veliko prostora, običajno več, kot ga imamo na voljo. Nekaj idej, kako sprostiti prostor.
Read more:
Risbe, ki razkrivajo, da je otrok spolno zlorabljen
Škatla z imenom
Morda je namesto majhne škatle za otroške izdelke čas, da investirate v veliko plastično škatlo, kamor boste shranili otrokove najlepše risbe. Na stran lahko daste otrokove najbolj uspele in dovršene izdelke (črta v kotu A4 papirja ni najbolj reprezentativna), pa tudi najbolj simbolične (ki so bili narejeni za pomembne dogodke, npr. rojstvo otroka, prvo obhajilo, prvi šolski dan ipd.)
Umetniška vsebina te škatle bo z leti rasla in ko bo otrok zapustil družinsko gnezdo, mu boste njeno vsebino lahko svečano izročili, da jo bo ohranil za spomin oz. z njo naredil, kar ga je volja. Pri tem je dobro shranjevati sproti in ne na daljša obdobja, da ne bi zamudili razvoja otrokovih potez s čopičem.
Read more:
Ugasnimo ekrančke, vklopimo možgančke! Nekaj idej za družinsko ustvarjanje
Darilo za bližnje
Eden od načinov za sproščanje prostora je tudi ta, da otroka navadimo na idejo, da nekaj nariše za nekoga … za svoje stare starše, za botra ali botrico, za strica ali teto, za bratrance in sestrične … Druga možnost je, da risbo spremenite v ovojnico ali v ovojni papir in dobili boste izviren rezultat.
Risbe pošljite v dom ostarelih
Med karanteno se je pojavilo še več pobud za razveseljevanje starejših – zaprtih in mnogokrat osamljenih v domovih za starejše – z otroškimi pismi in risbicami. S tem bi lahko nadaljevali in risbe svojih otrok še naprej pošiljali oskrbovancem domov. Ostareli in osamljeni bodo veseli igrivih in barvitih otroških navdihov.
Read more:
Sem ustvarjalna?
Priročen izgovor, da obiščete osamljeno osebo
Ni vedno lahko brez posebnega razloga potrkati na vrata sosede, za katero veste, da je nekoliko osamljena in bi jo vaš obisk razveselil. Otrokova risba je lahko dober izgovor, da pozvonite pri njej in začnete pogovor z besedami: “Moja hči je za vas narisala sliko …”.
Albumi in koledarji
Dober način za ovekovečenje otroških umetnin je, da jih digitalizirate in iz njih naredite fotoknjigo ali koledar. Na spletu se najde veliko ponudnikov, ki izdelujejo raznovrstne knjige in albume na podlagi otroških risb. Način, kako jih ohraniti za dalj časa na enem mestu, ne da bi zavzele veliko prostora.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila francoska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Jasmina Rihar.
Read more:
Želim si, da bi mi bilo (pogosteje) dolgčas
Read more:
“Tudi prva človeka sta bila gola, zakaj bi se torej sramovali svojih teles?”
Read more:
Če vam v vročih dneh ni preveč do telovadbe, obstaja nekaj rešitev