Liturgist Finotti: “Ne sme se vzpenjati po oltarnih stopnicah ali stati v bližini tabernaklja”Bralec sprašuje, kako se mora fotograf obnašati v cerkvi, ko med mašno daritvijo fotografira oz. snema. Mora upoštevati določena pravila?
“Rekel bi, da je treba upoštevati tri vidike,” odgovarja italijanski duhovnik Enrico Finotti, liturgist in urednik liturgične revije Culmen et Fons.
Read more:
Prav posebne fotografije: takole sta se poročila v času koronavirusa
-
Občutek za sveto
“Tako verujoči kot neverujoči, ki želi fotografirati ali posneti video med liturgičnim praznovanjem, mora imeti občutek za sveto. Verujoči, če resnično veruje, se mora vsaj zavedati, da je pri liturgičnih praznovanjih v cerkvi Gospodova navzočnost – v tabernaklju je Jezus.”
“Vernik,” nadaljuje Finotti, “bi moral takoj zaznati, da premikanje v cerkvi – zlasti med obredom, pa tudi, ko je cerkev prazna, saj je posvečena Bogu in v tabernaklju prek hostije nosi tudi njegovo živo navzočnost – ne more biti enako kot premikanje na trgu in na drugih krajih vsakdanjega življenja. Verujoči bi moral v sebi čutiti vzgib, da je tiho in spoštuje prostor, v katerem prebiva Bog.”
Podobno je z neverujočim. “Če ima občutek za spoštovanje drugih, bo zlahka razumel, kako primerno je z občutkom skrbeti za mesta češčenja, kjer se ljudje srečujejo z nadnaravnim in opravljajo svojo dolžnost do Boga po nareku njihove religije.” Ta občutek za sveto je torej “specifičen za kristjana, mora pa biti prisoten v vsakem človeku dobre volje, ki ga navdihujejo načela spoštovanja vseh verskih prepričanj.”
Read more:
Prikupne fotografije prvih svetih obhajil v preteklem stoletju
-
Poznavanje obredov
Če fotograf ali reporter resnično želi profesionalno opraviti storitev, se ne sme zanašati samo na svoje tehnične priprave, ampak mora biti sposoben prepoznati splošno strukturo, poudarke in potek dogodka, ki ga želi fotografirati ali posneti.
Ni redkost, da se v fotografskih albumih zakramentov ali drugih praznovanj v cerkvi ne znajdejo najpomembnejše stvari in so odsotni osrednji in najpomembnejši trenutki dogodka. Poleg tega prav poznavanje obrednega poteka pomaga, da fotograf zbranih ne bo pretirano vznemirjal v trenutkih, prežetih z molitveno zbranostjo.
Read more:
Fotografija, ki je pomagala končati vojno v Vietnamu
-
Praktična pravila
Navajamo tudi nekaj osnovnih pravil o obnašanju:
- Liturgična mesta: fotografi in snemalci naj se ne bi gibali okoli oltarja, tabernaklja, ambona in duhovnikovega sedeža. Prehod iz ladje v prezbiterij mora biti tista sveta ovira, ki preprečuje dostop do pomembnih liturgičnih mest.
- Najsvetejši deli obreda: evharistična molitev s povzdigovanjem, sveto obhajilo, branje evangelija in branje beril morajo biti trenutki, pri katerih je treba paziti na ozračje molitve in pozorno poslušanje Boga, ki najprej govori s svojim ljudstvom, nato pa se zanj da usmrtiti in se nam da v hrano večnega življenja. Jasno je, da se sposobnost in genialnost fotografa kažeta ravno prek razsodnosti in skoraj neopaznosti njegove službe v teh edinstvenih trenutkih.
Read more:
Fotograf, ki je slepi nevesti pomagal, da je “videla” svoje poročne fotografije
Kot učitelj ali katehist
“Dobro je, da se spomnimo,” zaključi Finotti, “da lahko ta storitev postane izjemna priložnost za pričevanje vere lastnim strankam. Dejansko lahko fotograf s pristno vero postane katehist, pravi Kristusov apostol. Njegovo delo ga postavlja v ugodne razmere za izvajanje učinkovitega bogoslužnega apostolata: skoraj tako kot učitelj – s svojim vedenjem, svojimi odločitvami in nasveti, danimi z vljudnostjo, z usposobljenostjo pa lahko pokaže na smisel za pobožno in svetostno liturgično praznovanje.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila italijanska izdaja Aleteie. Prevedel in priredil Tomaž Kavčič.
Read more:
8 lastnosti, s katerimi lahko zaznate, da je vaš partner nezrel za poroko
Read more:
Kot prostovoljki sta odšli v Kenijo, a nista vedeli, da se bo njuno življenje za vedno spremenilo
Read more:
3 zmote kristjanov o psihoterapiji