separateurCreated with Sketch.

Kakšen zajtrk je primeren za energičen začetek dneva

whatsappfacebooktwitter-xemailnative
Mojca Koman - published on 15/06/20
whatsappfacebooktwitter-xemailnative

Za telo je ključno, da kmalu po zvonjenju budilke prejme nekaj hranil in energije

Ko v teh dneh otroci zaključujejo ocene tega zanimivega in izzivov polnega šolskega leta, se starši gotovo nehote sprašujemo, ali smo za uspeh otrok naredili dovolj. Smo jim dajali ustvarjalno okolje, jih podpirali in bodrili, jim pomagali, da so sami našli izhod iz težav, jim omogočili dovolj igre, počitka in nenazadnje, smo jim omogočili zdravo prehrano, ki je zadostila njihovim potrebam po hranilih? Morda je ob koncu leta pravi čas za prevetritev naših družinskih prehranjevalnih navad, vse pa se začne pri zajtrku.
Učitelji včasih povedo, da so šolarji v jutranjih urah zaspani in brezvoljni. Da tudi neprestano pogledujejo na uro ali sprašujejo, kdaj bo malica. Ta je navadno po drugi šolski uri, malo pred deseto uro dopoldan. Žal je tako, da je šolska malica zgolj malica, ki mora po prehranskih normativih zadoščati le 10 odstotkom dnevnih potreb organizma po energiji, medtem ko naj bi zajtrk zadostil kar 25–30 odstotkom.


INSOMNIA
Read more:
Če to dejanje zjutraj izpustite, gre ves dan po zlu

FOOD

Shutterstock | Anastasia_Panait

Le kako naj sklepamo odločitve na prazen želodec?

Majhen ali velik želodec, ob praznem, ki se prav nesramno oglaša, je težko pomisliti na Pitagorov izrek ali sodelovati na sestanku. Telo se ne ozira na naše želje, še manj na jutranje težave z neizprosnim tiktakanjem ure, prerekanjem z otroki za dolžino rokava majice, na gnečo pred kopalnico. Za organizem je ključno, da kmalu po zvonjenju budilke dobi nekaj hranil in energije ter tako začne polniti med nočjo izpraznjene zaloge. Sicer, bodimo iskreni, deluje na osnovnih obratih.

Vsega se navadimo

Nekateri se oklepajo tolažbe, da zgodaj zjutraj ne morejo jesti, ker so preprosto preveč zaspani, da bi sploh razmišljali o hrani. Da je zanje zjutraj povsem dovolj prva kava s sodelavci in čas za zajtrk raje porabijo za nekaj minut več spanja.
Res je, človek je mojster v prepričevanju samega sebe, vendar žal ne vedno brez posledic. Znano je, da kdor izpušča zajtrk, v ostalih obrokih poje več. Presežek energije v energetsko bogatem obroku telo hitro pospravi v maščobne zaloge za “hude čase”, enako tudi, ko šele po 12 in več urah prejme nov obrok. Kdor zajtrkuje, je preprosto vitkejši, saj je zaužita energija razporejena preko celega dne.


MOTHERHOOD
Read more:
5 trikov, da zjutraj ne boste več pozni

GRANICE DZIECKA

Mark Umbrella | Shutterstock

Za razvajenost ni čas med tednom

Kruh je osnovno živilo, s katerim v naših krajih radi začenjamo zajtrk. Svežega nam doma pričara le kruhomat, tudi pekovske miške, kdor jih skriva v svoji kleti. Takih srečnežev ne poznam, zato zelo zadovoljno zajtrkujem vsaj dan star kruh, najraje z dodanimi semeni in namočenimi kosmiči, da ohrani več svežine. Za takšne, ki sami pečemo kruh ali kruh preprosto obožujemo, je zajtrkovati nekaj samoumevnega.

Gre za prisrčno radovednost, ko navsezgodaj zjutraj komaj čakamo, da zarežemo v zvečer pečeni hlebec. Da bi preskočili ta čudoviti del dneva, nam na kraj pameti ne pade. Kruh daje občutek varnosti, samozavesti, ki jo čez dan potrebujemo vsi. Daje nam občutek topline in povezanosti.



Read more:
Pripravite si “čudežni” napitek za dobro jutro

Kaj ste pa vi danes zajtrkovali?

Če v čem, se razlikujemo po tem, kaj zajtrkujemo. Klobasice, toast, kosmiči v jogurtu, zgolj sadni smuti ali ob njem rogljiček z marmelado, potem topla mlečna ovsena kaša z mandlji in medom ali polenta z mlekom. Da ne pozabim stepenih jajc in jajčnih omlet, čokoladni namaz na palačinki, maslo na ajdovem kruhu, danes recimo bučni vaflji s sirnim namazom in listom solate, jutri blitvini mafini brez glutena. Za vsakogar nekaj, za vsak dan nekaj drugega. Tolikšni raznolikosti že na začetku dneva se je težko upreti. Kot bi se odprla vrata v čudovita doživetja, ki so napoved vseh za ta dan.

Zdrav zajtrk

Celo samopostrežnega zajtrka iz hotelske restavracije, kjer se mize šibijo pod težo še toplih sladkih rogljičkov, pečene slanine in marmelad vseh okusov, bi se prej ali slej naveličali. Tako se naveličamo tudi koruznih kosmičev, če jih zajtrkujemo prav vsak dan. Z enolično prehrano ne vplivamo le na slabo prehranjenost organizma, kar vodi v bolezen, ampak tudi nemalokrat v debelost. Manj poznano hrano namreč jemo previdno, o njej več razmišljamo, da tako možgani dobijo impulz o njej veliko prej. Koruzne kosmiče pa stresamo vase, ne da bi se tega zavedali, in jih hitro pojemo krepko preveč.

Jutra so priložnost za miren začetek dneva, če se le prav organiziramo

Že res, da naj bi za zajtrk jedli kakor cesarji ali kralji, pa vendar spet ne toliko, da bi obležali z napetim trebuhom in ne bi bili za nobeno rabo. Zajtrk naj dopolni med nočjo izpraznjene zaloge hranil in nam da prvih moči za uspešen dan, vendar si je za to treba vzeti čas.

V večini družin starši vstajamo pred otroki, zato je skupna priprava zajtrka in prva jutranja kavica imenitna priložnost za tistih nekaj ukradenih minut “za naju”. Ko otroci počasi krmežljavih oči pridejo do mize, se ta že šibi od jedi, ki smo jih določili za ta dan, v skodelicah je topel čaj, mleko. Narežemo še nekaj sadja, da zob ne bomo puščali vnemar.

Delo je hitreje opravljeno, če si ga razdelimo, zato so otroci zadolženi za pospravljanje mize. V teh skupnih minutkah ustvarjamo varen pristan, kamor se vsak lahko zateče.

 

Prispevek je bil najprej objavljen v Naši družini, prilogi tednika Družina.



Read more:
Še otroci vedo: “Če ne bi bilo Marije, ne bi bilo Nutelle”



Read more:
Kako otroka navaditi na zdravo prehrano


RODZINNY POSIŁEK
Read more:
Zakaj sem svoje otroke nehala siliti, naj poskusijo to, kar jim pripravim za večerjo

E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.

Tags:
Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
See More
E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.