Ali sem slaba mama, če včasih čutim, da moram nujno za nekaj časa stran?Pretekli tedni so za mame šoloobveznih in predšolskih otrok pomenili velik izziv. Izziv, ki je s sabo prinesel mnogo lepih trenutkov, po drugi strani pa zaradi povsem drugačnega domačega urnika in utripa tudi nešteto trenutkov, ko smo se vprašale, ali bomo zmogle.
Read more:
Ste siti karantene? Naredite tole kratko vajo
Tempo, ki se stopnjuje do izgorelosti
Tempo, ki se začne zjutraj in ne pojenja do večera, zahteva od nas nenehno fizično in čustveno razpoložljivost. Prerazporediti je bilo treba urnike, prioritete, marsikdaj tudi prostorske zmožnosti. Pomoč pri šolskem delu, ukvarjanje s predšolskimi malčki, priprava večjega števila obrokov na dan, poleg tega pa tudi ostala gospodinjska dela, skrb za dom in po možnosti še kaj zraven …
Hkrati pa odsotnost številnih aktivnosti in druženj, ki nas napolnijo z energijo in nam vsaj malo napolnijo baterije. Je kaj čudnega, če nas je to obdobje popolnoma izčrpalo? Možno je celo, da nas je privedlo na rob izgorelosti.
Read more:
6 otrok in šolanje od doma: Včasih si zaželim, da bi mi prišla pomagat Mary Poppins
Če si ne vzameš časa, lahko zboliš
Zdaj je še toliko pomembneje, da resnično ozavestimo naslednje: če si mama, si je vzeti čas za odmor nuja. Marsikdaj se nam mamam zdi, da je vzeti si čas neki luksuz, do katerega nimamo pravice. Biti mama je vendar vloga, ki traja 24 ur na dan, ne časovno zamejena služba – kako bi si torej lahko vzele odmor od nečesa, kar smo?
A pomembno je, da vsaka od nas spozna in ponotranji: nujno si je vzeti krajši odmor, kajti to je najpomembnejši element skrbi zase. Odmor, v katerem se lahko oddaljimo, da pridobimo nekaj tišine. Marsikatera mama razmišlja: “Kako naj si vzamem čas zase? Za to nimam časa!” Gre za začaran krog. Če časa nimaš oz. si ga ne vzameš, si še bolj izčrpana.
Read more:
Ko postaneš mama, začneš “žonglirati”
Več kot je stresa, težje si je vzeti čas in prekiniti tok utrujenosti, izčrpanosti, naveličanosti, negative. Ko je izčrpanosti preveč, še sploh če se temu pridružijo še večje skrbi (kot je bilo v zdaj v karanteni zaradi epidemije, ko nas je preplavljal strah zaradi zdravja, dela, družine ter življenja nasploh), smo v resni nevarnosti za izgorelost ali da zbolimo za depresijo.
Brez slabe vesti!
Če si mama vzame dnevno čas zase, obstaja velika verjetnost, da ima ob tem težke občutke ali da jo muči slaba vest. Mnoge se sprašujejo: “Ali sem slaba mama, če včasih čutim, da moram nujno za nekaj časa stran? Da potrebujem svoj mir ali tišino?” Ob tem se moramo zavedati, da se počutje mame prenaša na moža in otroke, da tako, kot se počuti mama, se počutijo v družini vsi. Na neki način je torej to, da poskrbimo zase, naša odgovornost, saj bomo le tako lahko dobro poskrbele tudi za naše družine in vzdušje v njih.
Read more:
Vas materinstvo izčrpava? Prosite za pomoč sv. Rozo
Fizičen odmik, pa naj bo to pol ure sama v spalnici, morda sprehod po soseski ali pa sedenje na vrtnem ležalniku – ti podari nekaj nujno potrebnega miru. Miru, v katerem lahko zaslišiš lastne misli ali si dovoliš, da se ti misli izpraznijo in preprosto samo si. Mir ti omogoči, da začutiš vse tisto, kar se v tebi dogaja, da znova najdeš stik s sabo, pa čeprav to pomeni, da čutiš samo utrujenost in naveličanost. Zaradi tega nujno potrebnega odmora dobiš bolj jasen uvid v situacijo, navdih za družinsko kosilo, idejo za razrešitev kakšnega problema, pogum za to, da se soočaš naprej.
Odmik v tišino, pa tudi kakšen “priboljšek”
Še en način, kako si povrniti vsaj del energije, je ta, da si omislimo en ali dva mala užitka v dnevu. Te male užitke ali “priboljške” si izberimo v skladu z našimi preferencami. Nekomu ogromno pomeni, da lahko v miru spije kavico. Spet drugi mami, da si enkrat na dan vzame pol urice ali urico, da gre v spalnico brat, molit, telovadit, morda zadremat … Nič hudega, če si otroci ta čas ogledajo kakšno risanko – včasih je treba tehtati prioritete in mamino dobro počutje je prioriteta.
Read more:
Tudi izčrpane mame lahko najdejo čas za branje
Nekatere se veselijo večera, ko si lahko pogledajo kakšen film ali berejo knjigo. Enkrat na teden je smotrno načrtovati tudi eno daljšo aktivnost v samoti, npr. telovadba, tek, zmenek z možem, morda kavica s prijateljico ali da gre sama na sprehod po mestu. To omogoča mami, da si znova napolni baterije.
Ne pozabimo začeti in končati dneva z osebno molitvijo, ki ni nujno dolga in svečana, lahko le stavek ali dva posvetitve Bogu in prošnje za blagoslov. Vmesni čas v dnevu pa lahko tudi izkoristimo za molitev, med družinskim sprehodom ali kolesarjenjem se da na tiho zmoliti vsaj kakšno desetko, morda celo rožni venec. Nič hudega, če so vmes prekinitve, počasi se daleč pride in molitev nas vedno napolni z novimi močmi ter pogumom za naprej.
Read more:
Verjela je v svoje sanje in tako ima danes čisto “svoj” vrtec
Read more:
Duhovnikovo pismo nečakinji ob njenem prav posebnem dnevu
Read more:
7 stvari, ki se nam valjajo po predalih, a jih sploh ne potrebujemo