Če boste upoštevali ta pravila, vas bodo gostitelji vedno znova vabili na obiskČe vas nekdo povabi v svoj dom, ne glede na to, za koliko časa, bodisi na večerjo ali pa za teden dni, bodite zgleden gost. Obstaja nekaj pravil, ki jih določa zdrav razum in naj bi si jih vsi zapomnili: da se zahvalite, da se ne norčujete iz gostiteljevega gesla za wi-fi, da počistite za seboj, da glasbo poslušate malce tišje kot običajno, da upoštevate gostiteljeve življenjske navade, da ponudite pomoč pri odmašitvi straniščne školjke, in če imate kakšne posebne načrte ali prehranske navade, to gostitelju pravočasno sporočite.
Read more:
Obiski na vratih, vi pa ste “utrujeni do konca”. Kaj zdaj?
Ponujamo pa vam še nekaj nasvetov, ki jih poznamo že zelo dolgo in jih lahko najdemo v Svetem pismu. Če jih boste upoštevali, imate precej možnosti, da boste gostitelju zelo všeč in vas bo z veseljem še kdaj povabil!
Ne ostanite dlje, kot je zaželeno
Knjiga pregovorov nas odkrito spomnijo: “Poredko zahajaj v hišo svojega bližnjega, da se te ne naveliča in te ne zasovraži” (Prg 25,17). Enako velja za vse goste, ne glede na to, od kod prihajajo. Tudi če vam je neznansko lepo, bi bili dodaten dan ali dva vašega obiska ali pa dve uri po končani večerji za vašega gostitelja morda preveč utrudljivi. Vedeti, kdaj je treba oditi, je umetnost. Če boste odšli prezgodaj, se bo vaš gostitelj spraševal, kaj je storil narobe, zato je najbolje, da preverite kar z iskrenim vprašanjem: “Zelo lepo mi je tu, vendar te ne želim preveč obremenjevati. Naj kmalu odidem?”
Read more:
Na kaj morate biti pozorni, ko povabite prijatelje na obisk
Pojejte tisto, kar gostitelj postreže
Pavel kristjane v Prvem pismu Korinčanom opominja: “Jejte vse, kar postavijo pred vas, in se nič ne sprašujte glede vesti” (1 Kor 10,27). Tudi Jezus razmišlja podobno, ko svojim apostolom naroči: “V tisti hiši ostanite ter jejte in pijte, kar vam dajo” (Lk 10,7). Običajno učimo otroke, da je treba pojesti to, kar jim je ponujeno. Kljub temu si je koristno zapomniti: čeprav smo zdaj odrasli, bolj samostojni, imamo več znanja in nam je kakšna hrana bolj, druga pa manj ljuba, je vljudno, če prijazno pojemo, kar nam je ponujeno. Če ste na katero koli hrano alergični ali občutljivi, je dobro, da gostitelja o tem pravočasno obvestite.
Read more:
Preizkusite teh 8 preprostih receptov. Sestavine zanje verjetno že imate
Ne pretiravajte pri hrani in pijači
Če jeste kot kraljevi gost, “si nastavite nož na grlo, če ste velik jedec”, je zapisano v Pregovorih (23,2). To je precej ostro in ne svetujemo vam, da se poškodujete, če na obisku pri komerkoli pojeste preveč. Je pa to odličen opomnik! Morda vam gostitelj ponuja najboljše pecivo, kar ste ga kdaj koli okusili. Ali pa se vam vse, kar je pripravil za vas, zdi resnično okusno. To ni izgovor za prenajedanje. Gostitelju bo verjetno všeč, da vam njegovi piškotki teknejo, ko boste segli po drugem – pri petem pa morda ne več.
Read more:
Je res, da so dietne pijače bolj zdrave od sladkih?
Bodite ponižni
Ko ste pri nekom na obisku, ne pričakujte, da se bo svet vrtel okoli vas. “Ko si povabljen, pojdi in sedi na zadnje mesto, da ti reče tisti, ki te je povabil, ko pride: ‘Prijatelj, pomakni se više!’ Takrat boš počaščen vpričo vseh, ki so s teboj pri mizi; kajti vsak, kdor se povišuje, bo ponižan, in kdor se ponižuje, bo povišan.” (Lk 14,10-11)
Ali bi sodobna različica Jezusovih besed pomenila, da na naslednjem družinskem slavju sedete za mizo, kjer so zbrani otroci? Morda! Temeljno načelo pa je vredno upoštevanja, ko smo povabljeni kamor koli. Kadar obiskujete druge, naj vas navdaja duh služenja, ne pa sebičnosti.
Veselo gostovanje!
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.
Read more:
Si predstavljate, kako je, ko te krava z repom “poboža” po obrazu? Jaz vem iz prve roke!
Read more:
Recept svetniških zakoncev Martin za premagovanje trpljenja
Read more:
Kako lahko čakanje v vrsti iz vas izvabi najboljše