Ko je želja po otroku velika, a nosečnosti kar niDanes veliko parov meni, da ima težave z neplodnostjo, nekateri celo dobijo napačno diagnozo, s tem pa neprimerno obravnavo – dotaknimo se sedmih točk, zakaj pride do tega.
Read more:
11 nasvetov za pare, ki se soočajo z neplodnostjo
Pogostost spolnih odnosov še ni dovolj
Pari, ki si želijo zanositve, bodo zagotovo poskrbeli za pogoste spolne odnose, svetuje se redno, vsak drugi dan. V resnici je bolj kot količina pomembno, kdaj spolni odnos nastopi.
Ženska je na ciklus plodna le do 24 ur. Znak, da je ovulacija že zelo blizu, je sluz materničnega vratu, t. i. vrhunec sluzi. Ta sluz omogoča prehrano in transport kakovostnim semenčicam in je tudi pogoj za uspešno oploditev. V semenskem izlivu je samo 15 odstotkov semenčic takšnih, ki so oploditve sposobne. Pri pogostih izlivih se lahko kakovost semenčic v izlivu še zmanjša.
V nekaterih primerih je s spolnostjo treba celo počakati do dneva, ko ženska predvideva, da se pojavlja vrhunec sluzi. Na ta način moški “prihrani” dobre semenčice do obdobja, ko bo ženska imela dovolj plodne in s hranili bogate sluzi, ki jim bo omogočila prehrano in transport do jajcevoda.
Read more:
7 stvari, ki vam jih želijo sporočiti pari, ki se soočajo z neplodnostjo
Ovulacija ne nastopi vsak ciklus
Redne krvavitve niso vedno pokazatelj, da je v ciklusu prišlo tudi do ovulacije. Ni tako redko, da ženska ne ovulira vsak mesec, včasih tudi le dvakrat do trikrat letno. Če v teh redkih primerih ni prišlo do spolnega odnosa, potem oploditev ni mogla nastopiti. Takrat rečemo, da se par sooča z zmanjšano plodnostjo; da ima sicer vse možnosti za zanositev po naravni poti, a se pri njima to lahko zgodi samo nekajkrat na leto. Zato je še toliko bolj pomembno, da poznata in razumeta fiziologijo ženske in moške plodnosti ter vesta, kako prepoznati ženske plodne dneve in ovulacijo.
Read more:
To so zelo dobre alternative umetni oploditvi
Nereden ciklus ženske ni nujno nenormalen
Neredni ciklusi so največkrat obravnavani kot težava pri doseganju zanositve, zato so ženskam pogosto predpisani hormoni, ki naj bi menstrualne cikluse “uredili”. Včasih so res bili bolj redni in vsakič dolgi približno 28 dni. Ravnali so se celo po luninem koledarju, saj naravna svetloba vpliva na delovanje hormonov. Zaradi sprememb v življenjskem slogu ni več tako redko, da je normalen menstrualni ciklus krajši ali daljši (od 21 do 35 dni) ali pa se dolžina ciklusa celo spreminja. Dolgi in nihajoči ciklusi se lahko normalno pojavijo pri ženski po prekinitvi jemanja hormonske kontracepcije, pri ženski po porodu oziroma doječi materi ali pri ženski, ki je vstopila v primenopavzalno obdobje.
Read more:
Stigma neplodnosti: “Bratje, sestre, mame, očetje, tete, strici, ne gnjavite ju.”
Preiskave se opravlja ob napačnem času
Medicinska stroka se orientira po 28-dnevnem ciklusu in tako predpostavlja, da se ovulacija vedno zgodi okrog 14. dne ciklusa. Ženske so zato na preiskave pogosto napotene ob nepravem času. Tako bo tista, ki ima ciklus krajši ali daljši od 28 dni ali pa se njeni ciklusi v dolžini spreminjajo, najverjetneje opravila preiskavo na neprimeren dan. Vrednosti hormonov, pomembne za ovulacijo, bodo takrat nižje. S tem bo tvegala, da njeno ginekološko in reproduktivno stanje ne bo pravilno ovrednoteno, čemur bo sledilo neprimerno zdravljenje. Morebitna ovira za natančnejšo ginekološko diagnostiko je tudi, da se preiskav med konci tedna in prazniki ne opravlja, včasih pa je treba na pregled pri ginekologu čakati celo nekaj dni.
Read more:
Ko otroka ni in ni
Pomembnost partnerske dinamike in čustvenega elementa
Do težav s spočetjem prihaja tudi zato, ker so v ozadju (potlačene) partnerske in čustvene težave, vendar pa je ta element v večini primerov spregledan in tako ostaja neobravnavan.
Odnos, ki je zavedno ali nezavedno prežet s strahom, negotovostjo, nezaupanjem in z veliko mero napetosti, bo blokiral delovanje spolnih hormonov, ki so pomembni za ovulacijo. Hipotalamus, področje v možganih, je pomemben tako za predelavo čustvenih stanj, kot tudi za nadziranje in uravnavanje endokrinega sistema.
V primerih, ko pride do potreb po predelavi intenzivnih in stresnih čustvenih stanj, bo uravnavanje endokrinega sistema in posledično tudi delovanje spolnih hormonov nepopolno in osiromašeno. Tako se lahko zgodi, da ženska ne bo imela ovulacij (kljub rednim krvavitvam). Telo je tu ustvarilo pomembno varovalko v ženskem reproduktivnem sistemu, ki teži k temu, da mora ženska najprej poskrbeti zase, da bo lahko skrbela še za otroka. V takih primerih je nesmiselno iskati in odpravljati vzrok za težave (samo) na telesnem nivoju, ampak je potrebno regulirati (tudi) čustvene napetosti.
Read more:
Molitev za ženske, ki ne morejo zanositi
Ženske se osredotočajo samo na merjenje bazalne temperature
Samo merjenje bazalne temperature in opazovanje temperaturnega nivoja med menstrualnim ciklusom za uspešno doseganje zanositve ni dovolj.
Nekatere ženske si začnejo za doseganje nosečnosti meriti bazalno temperaturo. Nekaterim to svetuje celo ginekolog. Vendar pa samo merjenje bazalne temperature za doseganje zanositve ne bo dovolj, saj se temperaturni nivo, ki je pokazatelj porasti progesterona v začetku drugega dela menstrualnega ciklusa, dvigne šele po tem, ko je jajčna celica že odmrla. Za uspešno doseganje zanositve je nujno potrebno tudi opazovanje sluzi materničnega vratu, ki je ključna za prehrano in transport semenčic do jajcevoda, kjer do oploditve pride. Merjenje bazalne temperature v kombinaciji s plodno sluzjo je lahko v pomoč pri naslednjem: v ciklusu lahko vidimo, ali do ovulacij res prihaja, v pomoč pa nam je tudi pri potrditvi, da je ženska vstopila v lutealno fazo menstrualnega ciklusa.
Read more:
Kontracepcija, plodnost in duhovnost
Ponavljajoči spontani splavi, za katere ženska sploh ne ve
So primeri, kjer se zgodi, da do zanositve sicer prihaja, vendar pa se dogajajo ponavljajoči zgodnji spontani splavi, za katere ženska sploh ne ve. V teh primerih krvavitve vzame kot močnejšo menstruacijo in kot sporočilo, da ima za seboj samo še en neuspešen poizkus zanositve. Pri spontanem splavu je skoraj nemogoče za nazaj odkrivati vzrok zanj. Nam pa spremljanje in beleženje menstrualnega ciklusa daje natančnejši vpogled, kaj se v ženskem reproduktivnem sistemu dogaja.
Kadar iz ciklusa razberemo, da so lutealne faze prekratke, da se pogosto pojavljajo dolgotrajne kapljične krvavitve že pred menstruacijo, nam to kaže na pomanjkanja progesterona, kar onemogoča vgnezditev oplojene jajčne celice v maternično votlino. Pomanjkanje progesterona se lahko zelo uspešno zdravi in s tem pripomore k uspešni zanositvi in donositvi. Zato je sprva pomembno, da je težava pravilno diagnosticirana, velika razlika je namreč med parom, ki ima težave pri spočetju in parom, ki spočetje sicer doseže, ampak se ta vedno konča s spontanim splavom.
Read more:
Malo drugačna mama: “Midva sva njihov glas, ki so ga s smrtjo izgubili”
Prav zaradi vseh zgoraj opisanih točk je zelo dobrodošlo, če ženska razume, kako pravilno spremljati indikatorje, ki naznanjajo plodne dneve in ovulacijo ter si na ta način vsak dan spremlja in beleži vzorce menstrualnega ciklusa. Tako ima ves čas vpogled v svoj reproduktivni sistem, obenem pa si vodi zgodovino zabeleženih ciklusov, kar pa je realen in pomemben pokazatelj dogajanja na področju njene plodnosti in ginekološkega zdravja.
Svetovalci za naravno plodnost se v praksi srečujemo s pari, ki so že bili diagnosticirani kot “neplodni” pa se je pozneje izkazalo, da gre samo za zmanjšano plodnost, kar pa pomeni, da sta zmožna spočeti novo življenje na popolnoma naraven način, a jima to lahko uspe le v redkih obdobjih.
Read more:
6 pomembnih nasvetov za vse, ki so ali bodo prvič postale mamice
Read more:
Naredite konec prepirom v vaši zvezi
Read more:
“Prejela sva globok mir, notranje veselje, da je Rožle res pri Bogu, da je srečen v nebesih”