Priprava na birmo malo drugačeČeprav so datumi birmovanj po slovenskih župnijah zaradi epidemije koronavirusa prestavljeni za nedoločen čas, se lahko birmanci na prejem zakramenta svete birme med drugim pripravijo tudi po digitalnih poteh. Pri Svetopisemski družbi Slovenije so s tem namenom pripravili sklop katehez pod naslovom Vstani s kavča! Kliče te.
Vsak ponedeljek na spletni strani objavijo novo katehezo. Čez nekaj dni bo dostopna že tretja kateheza po vrsti. Kot pripoveduje Rok Pisk, ki skrbi za digitalne vsebine, so na začetku zasnovali štiri kateheze, a bodo v primeru, da bo epidemija trajala dlje, pripravili nove.
Read more:
Ste tudi vi hodili k verouku le zato, da ste lahko šli k birmi?
Video, Božja beseda, molitev in naloga
Vsaka kateheza je sestavljena iz pričevanjskega videa, ki služi kot uvod, branja Božje besede z razlago, molitve in konkretne naloge.
Vsebine in kateheze z Božjo besedo je pripravila s. Metka Kos, ki je pri Svetopisemski družbi za to zadolžena tudi sicer.
Ko se je sama kot enajstletno dekle pripravljala na prejem zakramenta sv. birme, birmanska pastorala še ni obstajala, zato se razen birmanja škofa in darila ne spominja nič drugega. Šele ko se je kot srednješolka začela udeleževati duhovnih vaj v Stržišču, je o Svetem Duhu izvedela več in se začela v molitvi obračati nanj. “Z leti je postal Sveti Duh res moj vodnik, tolažnik, navdihovalec, zato se vsak dan obračam nanj. Tako se mi zdi najpomembnejše, da birmanci odkrijejo, kako dobro je, če imaš nekoga, ki mu lahko zaupaš, da te bo varno vodil skozi življenje.”
Read more:
Nadškof, ki je birmal okoli 75.000 mladih
Pripoveduje, da so jo duhovniki večkrat spraševali, kdaj bodo v povezavi s Svetim pismom naredili kaj za birmance, zato se ji je zdel čas izolacije še kako primeren, da z birmanskimi katehezami pride naproti župnikom.
Read more:
“Mladi pri birmi in po njej najbolj pogrešajo starše, njihovo pričevanje”
Pričevanja
Pomemben del katehez predstavljajo pričevanja, saj “birmanci radi prisluhnejo izkušnji mladih, ki so jim po letih blizu. Tudi na birmanskih vikendih sem povabila animatorje, da so imeli kratka pričevanja o svoji veri in to so vedno bili trenutki, ko ni bilo nobenih težav z disciplino, vsi so z zanimanjem poslušali,” pripoveduje s. Metka. Verjame, da so sogovorniki to nalogo sprejeli kot izziv služenja Cerkvi. “Ko podeliš svojo osebno izkušnjo, se seveda izpostaviš. Vendar je ravno podelitev, kako Bog deluje v mojem življenju, tista, ki nagovarja. Vsak, ki je na poti vere, namreč potrebuje pričevanje tistih, ki so že nekaj korakov pred njim.”
Za birmance in njihove botre so v aplikaciji Sveto pismo Youversion pripravili tudi poseben bralni načrt o darovih Svetega Duha, seveda pa je na voljo tudi drugim uporabnikom.
Read more:
Kdo sploh je ta Sveti Duh?!
Read more:
Ali je Sveti Duh golob?
Read more:
Katero je najbolj vredno birmansko darilo?