Naj zadiši po velikonočni pekiČeprav nekateri komaj čakajo, da pridejo prazniki in se lahko lotijo peke potice, se najdejo tudi takšni, ki jim peka potice nikakor ne diši. Zbrali smo nekaj sladkih receptov, kako narediti sladico, ki le spominja na potico, pobrskali pa smo tudi, kakšne velikonočne sladice poznajo v tujini.
Read more:
Potica, kot jo speče sestra Nikolina
Potičkasti muffini
Sestavine za testo: 300 g moke (lahko zmešate s pirino), 150 g sladkorja (lahko rjavega), 2 jajci (en beljak pustite za nadev in iz njega naredite sneg), 1 navadni jogurt, 150 g masla, 1 žlička pecilnega praška, 1 žlička sode bikarbone, 1 vanilijev sladkor
Nadev: 100 g mletih orehov (lahko tudi lešnikov), 5 dag sladkorja v prahu, žlico drobtin, ščep cimeta, 0,5 dl sladke smetane, sneg 1 beljaka, malo ruma
Za testo muffinov najprej posebej zmešate suhe in posebej mokre sestavine ter nato počasi oboje zmešate. Namastite pekač za muffine ali vanj namestite modelčke in nato Muffine naredite v treh plasteh. Testo, nadev in nato še po vrhu testo. Pecite 20–25 minut na 180 stopinj Celzija.
Read more:
Potica, ki ni orehova? Tudi “ponarediti” se jo da
Potica malo drugače
Še en recept, ki bo spominjal na potico, čeprav ni potica. Za revijo Praznična so ga pripravili v gostilni Mihovec v Zgornjih Pirničah pri Medvodah.
Krema: 2 dl jogurta, 50 g sira mascarpone, 2 žlici vanilijevega sladkorja, sesekljani listi mete.
Zmešamo vse sestavine, da dobimo homogeno zmes, ki jo z žlico oblikujemo v mini kroglico.
Orehov drobljenec: 120 g masla, 130 g rjavega sladkorja, 50 g nasekljanih orehov, 225 g ostre moke, ščep cimeta
Za drobljenec moko z maslom zgnetemo v drobtinasto testo, dodamo sladkor in nazadnje še orehe. Pečemo 30–40 minut pri 200 stopinjah Celzija do zlato rjave barve.
V poljubne kozarčke sestavljamo živila, ki so sestavni del potice. Orehov drobljenec prelijemo s karamelno peno ali nadomestimo z jabolčno čežano. Nanj položimo smetanovo peno z meto in krasimo.
Read more:
Kako praznujejo veliko noč drugje po svetu?
Velikonočni piškoti
Z otroki lahko spečete velikonočne piškote po spodnjem receptu.
Read more:
Preprost recept za okusne velikonočne piškote
Angleški velikonočni kolač
Testo: 150 g zmehčanega masla, 130 g sladkorja, ščep soli, 4 jajca, 300 g pšenične ali pirine moke, 1 žlička vinskega kamna (pecilni prašek), naribana lupina 1 ekološko pridelane limone, 350 g mešanega suhega sadja, 50 g kandiranih češenj (po želji), 50 g kandiranih pomarančnih ali/in limoninih lupin, 2 žlici marelične marmelade
Marcipan: 125 g mletega sladkorja 125 g mletih oluščenih mandljev, ½ beljaka ali kupljen surovi marcipan
Priprava:
1. Okrogel model za torte premera 20 cm obložimo s papirjem za peko. Posebej izrežemo krog za dno in trak za obod. Laže nam bo šlo, če obod namažemo z maslom, da se papir za peko oprime modela.
2. Za marcipan mleti sladkor zmešamo z oluščenimi mletimi mandlji in jajcem. Dobljen marcipan razpolovimo in ga polovico med dvema plastema papirja za peko razvaljamo v obliki modela. Preostalo polovico prihranimo za oblogo. Pečico ogrejemo na temperaturo 160 stopinj Celzija.
3. Maslo penasto zmešamo s sladkorjem in izmenjaje z žlicami moke dodajamo jajca. Mešamo tako dolgo, da je zmes gladka. Najlaže bo šlo z mešalnikom. Vmešamo preostalo moko, zmešano z vinskim kamnom, ki je bolj zdrava različica pecilnega praška, posebej dobrodošla tudi za vse, ki ne marajo značilnega okusa po pecilnem prašku. Vmešamo vse suho sadje in limonino lupino.
4. Polovico mase nadevamo v obložen model, prekrijemo z marcipanom, površino rahlo pritisnemo in enakomerno razporedimo še preostalo maso. Na sredini modela naj bo rahla vdolbina, saj testo naraste, sicer bi na sredini nastal hribček. Pečemo približno 1 uro in 30 minut. Ohladi naj se v modelu. Kolač lahko pripravimo vnaprej, saj zavit v folijo ostane svež več kot dva tedna.
5. Drugo polovico marcipana med dvema plastema papirja za peko razvaljamo na površino kolača in prekrijemo zgornjo stran kolača. Po obodu okrasimo s pisanimi sladkimi jajčki.
Read more:
Velikonočno vzdušje v hiši: z otroki naredite “vstajenjski vrt”
Torrijas ali španske pohane šnite
Iz Anglije pa še v Španijo, kjer je njihova tradicionalna velikonočna sladica zelo podobna naši, slovenski. To so pohane šnite. Španci jih imenujejo torrijas. Gre za sladico, brez katere ni velikega tedna. Kljub temu se recept od slovenskih pohanih šnit nekoliko razlikuje.
Sestavine: kruh, mleko, jajca, celi cimet, lupino polovice limone, stok vanilije, 1 dl rdečega vina
Za posip: nekaj žlic sladkorja, žlička mletega cimeta
Pripravo pa si lahko ogledate v spodnjem videu.
Pa Bog požegnej!
Read more:
Velika noč za otroke: kako se pogovarjati o Jezusovem trpljenju in vstajenju
Read more:
Velika noč pomeni dati svoje srce drugemu
Read more:
Preprosta duhovna vaja za veliki teden