“Ponavadi smo duhovniki vajeni, da pridejo ljudje k nam. Zdaj jih moramo poiskati mi,” ugotavlja duhovnik Marko RijavecPred dnevi je po spletu zaokrožil zabaven video, v katerem glavno vlogo igra italijanski duhovnik. V tednih karantene se je želel posneti, a je pritisnil napačno tipko in vključil tako imenovane filtre. Tako je med oznanjevanjem v roke dobil uteži, na glavo klobuk, v nekem trenutku so mu na nosu pristala sončna očala …
https://twitter.com/KiwiEV/status/1242267839236583427
Zahvala in poklon
Zabavni video, ki je nastal po pomoti, je hkrati zahvala in poklon trudu duhovnikov. Zakaj trudu? Ker kljub zaprtim cerkvam neutrudno iščejo tehnološke poti in steze, po katerih lahko duhovno oskrbo prinesejo do ljudi. Tudi v Sloveniji za prenose maš, ki doživljajo zelo dober odziv, predvsem prek Facebooka in YouTuba, skrbijo številni duhovniki. Po nekaterih informacijah naj bi jih bilo okrog 100.
Izmed njih smo za rokav pocukali štiri ‒ Mitjo Markoviča, Jožeta Pluta, Martina Goloba in Marka Rijavca ‒ in jih povprašali o odzivu župljanov.
Jože Plut, župnik na Polici
“Odzivi so zelo lepi, občutek imam, da mašo spremlja več župljanov kot sicer ob delavnikih. Občinstvo je širše. Pomembno je, da imajo možnost za mašo domači župljani, veseli pa smo tudi drugih. Če smo bili kdaj do družabnih omrežij kritični, so nam zdaj omogočila, da vzpostavimo občestvo.
V zadnjih dneh, tednih se je za prenose odločilo mnogo novih duhovnikov. Na začetku karantene nas je bila le peščica. Tudi tako se gradi domača Cerkev. Če se ob prenosu maše zbere vsa družina, je to vsekakor zelo spodbudno. Tako lahko še bolje razumemo, da je ponekod po svetu, kjer ni bilo duhovnikov, na primer na Japonskem ali Kosovu, Cerkev več stoletij preživela le s pomočjo družin.”
Read more:
Redovnica, ki že 29 let ni zapustila samostana, svetuje, kako se spopasti s karanteno
Mitja Markovič, župnik na Vidmu ob Savi
“Pobudo za prenose so dali moji laični sodelavci in mladi. Z odzivom smo zelo zadovoljni. Pri maši se nas ‘zbira’ več kot sicer. Tovrstni prenosi nas povezujejo. V naši župniji, ki je nekako ‘ekipna’, imamo že tako ali tako navado, da ljudje dejavno sodelujejo pri maši. Zdaj pošiljajo tudi avdioposnetke z razmišljanji, kakršnih sam nikoli ne bi mogel povedati. Ljudje so navdušeni, bogatimo drug drugega. Čutimo se povezani kot bratje in sestre, čeprav jaz gledam v kamero, ljudje pa sedijo na kavču. To nas duhovno povezuje. Skupaj molimo in se zahvaljujemo, čeprav smo raztreščeni.”
Read more:
“Rad bi se spovedal. Je to mogoče po telefonu?”
Martin Golob, župnik v Srednji vasi v Bohinju
“Ko mašujem prek kamere, je enako, kot bi lizal sladoled skozi izložbo slaščičarne. Nekaj je, enako pa ni. Kot da bi dva šla na kavo prek telefona. Vem pa, da moč Božje besede deluje in tolaži, nagovarja ljudi tudi prek spleta. Zakramentalnost pride do njih na poseben način. Odziv je vrhunski, gledanost zelo velika. Številni mi kot odziv na te maše pošiljajo pošto, spodbude, zahvale.
Zbrali smo še nekaj spletnih mest, kjer si je mogoče ogledati svete maše. Najdete jih v galeriji.
Read more:
Na koncu maše vselej pove šalo: “Ne odhajajte iz cerkve, kot da smo imeli sedmino”
Marko Rijavec, župnik v Idriji
“Ta položaj je malo čuden. Nismo navajeni maševati pred praznimi stoli. Maša je dejanje občestva, skupnosti, ne pa samotno dejanje. To mi je odprlo nov vidik. Ponavadi smo duhovniki vajeni, da pridejo ljudje k nam. Poveš, kdaj je maša, in pač pridejo v cerkev. Zdaj jih moramo poiskati mi. Ugotavljamo, da naše poslanstvo ni, da le ‘čakamo’, ampak da dejavno iščemo pot do človeka, služimo, iščemo stike z ljudmi.
Župljani so spletnih prenosov zelo veseli, sploh starejši, ki se že tako ali tako počutijo bolj osamljene. Prenose nestrpno pričakujejo. Zato so bili precej žalostni, ko se nam je enkrat nekaj ponesrečilo in je maša trajala le nekaj minut.”
Read more:
10 sprememb, ki jih zaradi pandemije že opažamo
Read more:
Če jo je nesel po 454 stopnicah, jo zmore prenašati tudi v zakonu
Read more:
Razdal je vse svoje imetje, se odpravil na romanje, nato pa … zbolel