Molimo s papežem Frančiškom in prejmimo popolni odpustekDanašnja zelo posebna molitev, ki je povezala ves katoliški svet, je bila sestavljena iz poslušanja Božje besede, sledila sta papežev nagovor in češčenje Najsvetejšega. Ob koncu je papež podelil izredni apostolski blagoslov mestu in svetu, imeli pa smo tudi možnost prejeti popolni odpustek.
Na pandemijo želimo odgovoriti z molitvijo vsega sveta, sočutjem in nežnostjo.
Sveti oče je v začetku molitve prosil Gospoda, naj potolaži nas, njegove otroke, in nam vlije upanje.
Poslušali smo odlomek iz evangelija po Marku:
Ko se je tisti dan zvečerilo, jim je rekel: “Prepeljimo se na drugo stran!”Ko so odslovili množico, so ga vzeli v čoln, kakor je bil. Tudi drugi čolni so pluli z njim. Nastal je velik vihar in valovi so pljuskali v čoln, tako da je bil že poln vode. On pa je bil na krmi in je spal na blazini. Zbudili so ga in mu rekli: “Učitelj, ti ni mar, da smo izgubljeni?”In vstal je, zapretil vetru in rekel jezeru: “Utihni! Molči!” In veter se je polegel in nastala je globoka tišina. Njim pa je rekel: “Kaj ste strahopetni? Ali še nimate vere?” Prevzel jih je velik strah in spraševali so se: “Kdo neki je ta, da sta mu pokorna celo veter in jezero?” (Mr 4,35-41)
Oglejte si nekaj fotoutrinkov blagoslova.
Nekaj misli iz nagovora papeža Frančiška:
“Kot učence iz evangelija nas je iznenada presenetil nepričakovan in divji vihar. Zavedli smo se, da smo vsi na istem čolnu, vsi krhki in izgubljeni, obenem pa pomembni in potrebni, vsi poklicani, da skupaj veslamo, vsi potrebni vzajemne tolažbe. Na tem čolnu … smo vsi. Kakor tisti učenci, ki enoglasno govorijo in v stiski rečejo: ‘Utapljamo se’, tako smo se tudi mi zavedli, da ne moremo iti dalje vsak zase, ampak samo skupaj,” je svoj nagovor začel sveti oče. Jezus pa nas ob tem sprašuje: “Kaj ste strahopetni? Kako, da še nimate vere?”
“Vihar razkrinka našo ranljivost in pusti odprte tiste lažne in odvečne gotovosti, s katerimi smo si zgradili svoje agende, svoje načrte, svoje navade in svoje prioritete. /…/ Vihar razkrinka vse ‘zavijanje v celofan’ in pozabljanje tega, kar je nahranilo dušo naših narodov; razkrinka vse poskuse, da bi z navidez ‘odrešilnimi’ navadami utišali bolečino, ker se nismo sposobni sklicevati na svoje korenine in priklicati spomin svojih prednikov, s tem pa se prikrajšamo za potrebno imunost pri zoperstavljanju neprilikam.”
“Hlastali smo po zaslužku, pustili smo se posrkati stvarem in zmesti naglici. Nismo se ustavili pred tvojim klicanjem, nismo se ustavili vpričo vojn in planetarnih krivic, nismo prisluhnili klicu revežev in našega hudo bolnega planeta. Neustrašeno smo šli dalje misleč, da bomo vedno ostali zdravi v bolnem svetu. Ko pa smo zdaj na razburkanem morju, te moledujemo: ‘Prebudi se, Gospod!'”
“Gospod, na nas se obračaš s pozivom, pozivom k veri. Ta ni toliko klic k verovanju, da ti obstajaš, ampak klic, naj pridemo k tebi in ti zaupamo. V tem postnem času odmeva tvoj nujni poziv: ‘Spreobrnite se! Vrnite se k meni z vsem srcem!’ (Jl 2,12).”
“Kličeš nas, naj sprejmemo ta čas preizkušnje kot čas izbire. To ni čas tvoje sodbe, ampak naše sodbe: čas, da izberemo, kaj je res vredno in kaj mine, da ločimo to, kar je potrebno, od tega, kar ni. To je čas, da naravnamo življenjsko smer proti tebi, Gospod, in proti drugim.”
“Objeti njegov križ pomeni najti pogum, da objamemo vse neprilike sedanjega časa in za hip opustimo svoj videz vsemogočnosti in posesti, da bi dali prostor ustvarjalnosti, ki jo je edino Duh sposoben prebuditi. Pomeni najti pogum, da odpremo prostor, kjer se bodo vsi lahko čutili poklicani, in omogočimo nove oblike gostoljubja, bratstva in solidarnosti.”
“Gospod, blagoslovi svet, daj zdravje telesom in tolažbo srcem. Naročaš nam, naj se ne bojimo. A naša vera je šibka, plašni smo. Ti pa, Gospod, nas ne pusti na milost in nemilost viharju. Ponovi spet: ‘Ne bojte se!’ (Mt 28,5). Mi pa skupaj s Petrom ‘vrzimo vso svojo skrb nate, saj ti skrbiš za nas’ (prim. 1 Pt 5,7).
Celoten papežev nagovor si lahko preberete tukaj.
(prevod: br. Miran Špelič OFM)
Read more:
Zgodovinsko: papež bo ob 18. uri podelil izredni apostolski blagoslov mestu in svetu
Popolni odpustek
Za prejem odpustka moramo opraviti oz. izpolnjevati te splošne pogoje:
- Vernik mora imeti iskren namen, da želi odpustek prejeti.
- Biti mora v Božji milosti in brez greha.
- Prejeti mora zakrament svete spovedi (lahko tudi več dni prej ali potem). Papež Frančišek je že pojasnil, kaj lahko storimo v razmerah, ko resnično ni nobene možnosti, da bi opravili sveto spoved.
- Vernik mora na dan, ko bo prejel popolni odpustek, vredno prejeti sveto obhajilo. Tudi tu papež Frančišek, glede na trenutno situacijo, daje možnost, da prejmemo le duhovno obhajilo.
- Zmoliti mora molitev po namenu svetega očeta – vero, očenaš in zdravamarijo (lahko pa tudi kakšno drugo molitev).
Read more:
Kaj moram storiti, da prejmem popolni odpustek?
Ko je papež nas vse in ves svet blagoslovil z Najsvetejšim, je tiho izrekel tudi blagoslov urbi et orbi (mestu in svetu), ob tem pa smo prejeli tudi možnost za popolni odpustek:
Sveta apostola Peter in Pavel, v katerih moč in oblast zaupamo, naj posredujeta za nas pri Gospodu.
Amen.Po prošnjah in zaslugah blažene Marije vedno Device, blaženega Mihaela nadangela, blaženega Janeza Krstnika in svetih apostolov Petra in Pavla ter vseh svetnikov naj se vas usmili vsemogočni Bog; Jezus Kristus naj vam odpusti vse grehe in vas privede v večno življenje.
Amen.Odpustek, odvezo in odpuščanje vseh vaših grehov, čas za resnično in plodno pokoro, vedno spokorno srce in poboljšanje življenja, milost in tolažbo Svetega Duha in da bi do konca vztrajali v dobrih delih, naj vam podeli vsemogočni in usmiljeni Gospod.
Amen.Blagoslov vsemogočnega Boga, Očeta in Sina in Svetega Duha naj pride na vas in na vas vedno ostane.
Amen.
Read more:
Tako so se otroci princa Williama in Kate zahvalili vsem, ki se borijo proti virusu
Read more:
Velika noč, kakršne še ni bilo. Škofje podali natančna navodila
Read more:
Babica, ki je pri svojih 95 letih premagala koronavirus