Včasih bi človek rad pomagal, pa ne ve, kako …Američanka Holly Jackson iz Ohia se je spomnila odlične ideje, kako na zelo konkreten način pomagati brezdomcem in drugim, ki nimajo možnosti, da bi si kupili najnujnejše pripomočke za osebno higieno.
Read more:
Šestletni deček, ki vstane zgodaj, da bi brezdomcem delil kavo
Izkušnja brezdomke
Ko je bila Holly Jackson, ki je zdaj v srednjih letih, pred 28 leti noseča s prvim otrokom, je po spletu okoliščin – končala je namreč razmerje, v katerem jo je partner zlorabljal – začasno postala brezdomka. Takrat je spoznala, kako hudo in težko je prosjačiti za pomoč, ter si rekla, da tega ne privošči nikomur.
Ko se je pred dvema letoma nekega mrzlega novembrskega dne sprehajala po Ohiu, je šla mimo nje skupina ljudi, ki se jim je videlo, da si ne morejo privoščiti oblačil, ki bi jih zaščitila proti mrazu. Bili so brez kap, šalov, rokavic.
Pomislila je: “Želim si, da bi obstajal čudežni zid, kjer bi ljudje dobili najosnovnejše stvari, ki jih potrebujejo, ne da bi se ob tem izpostavljali sodbam drugih.” Prišla je na genialno idejo: na ograje po različnih koncih mesta bi lahko obesila v vrečke zapakirane potrebščine, ki bi jih lahko vzeli tisti, ki bi jih potrebovali.
Read more:
Skorajšnja brezdomka našla pot iz stiske do dostojnega življenja
Zidovi ljubezni, kjer si lahko vsak vzame, kar potrebuje
Holly se je takoj lotila dela. Začela je zbirati in nakupovati stvari toaletne potrebščine, kot so zobne ščetke, zobne paste, vložke, plenice, mila, deodorante, pa tudi kape, rokavice in podobno. Ustanovila je organizacijo Walls of love, katere namen je na pomenljiv način povrniti dobro v svoji lokalni skupnosti.
Nekateri “zidovi ljubezni” so na stalnih mestih, nekateri na začasnih, gre pa vedno za varne lokacije, kot je npr. ograja ali zid pred policijsko postajo, pred šolo in podobno. Vsak, kdor zaradi težke situacije potrebuje kakšno stvar, lahko pride in vzame, ne da bi moral za to komurkoli kaj razlagati ali pojasnjevati.
Read more:
Nekdanji odvisnik, zdaj frizer zvezdnikov brezplačno lepšal brezdomce
Ne le da zidovi ljubezni podarjajo ljudem dostojanstvo, zagotavljajo jim tudi nujne osnovne potrebščine, ki jih potrebuje vsak. Lajšajo tudi breme družbene stigme in občutka sramote, ki ga doživljajo brezdomci in najbolj socialno ogroženi, ki se čutijo osramočene in zasramovane, ko morajo prositi za pomoč.
Že najmanjše dejanje dobrodelnosti spreminja svet na bolje
Na plakatu, ki visi ob takem “zidu ljubezni”, piše: “Prosimo, vzemite, kar potrebujete. Ostalo pustite za druge v stiski. Vrnite tudi sami z dobrim, kadar morete. Eden po eden spreminjamo svet na bolje.”
Read more:
Brezdomec pomagal neznanki v stiski in nato doživel presenečenje
V slabih dveh letih se je organizacija Walls of love razširila po številnih mestih v ZDA. Skupno pa je Holly, ki v organizaciji dela kot prostovoljka poleg redne službe, s pomočniki pomagala že več kot 37.000 ljudem, ki so potrebovali pomoč. Ko se njena neprofitna organizacija širi, Holly upa, da bodo ljudje spoznali, kako velik vpliv ima lahko že eno samo dobrodelno dejanje. “Naj gre za to, da se nasmehnemo nekomu na ulici ali da komu pomagamo pri nakupu špecerije, en po en lahko vračamo dobro z dobrim,” pravi Holly.
Read more:
36 vprašanj, s katerimi se boste znova zaljubili
Read more:
Škofje o koronavirusu: 11 novih ukrepov za slovenske vernike