Tudi če si družinski člani izmenjujejo gospodinjska opravila, lahko pride do negodovanja in prepirov. Predstavljamo vam preprosto rešitev, kako se temu izognitiMnoge družine si pripravijo razpored, kateri od članov mora kdaj poskrbeti za določeno gospodinjsko opravilo: praznjenje pomivalnega stroja, pogrinjanje mize, sesanje.
Read more:
Kako vzdržujemo čistočo v kuhinji?
In vendar kljub razdeljenim nalogam, ki so črno na belem zapisane na družinskem urniku, še vedno vsak dan poslušamo pritožbe: “Nisem jaz na vrsti!” To posledično privede do prepira med otroki, včasih celo starši. Kako lahko preprečimo tovrstna pričkanja?
Krožni seznam za posamezna opravila naj bi poskrbel za enakomerno porazdelitev obveznosti, toda žal zadolžitve posameznika na koncu ostanejo zgolj to: obveznosti, namesto da bi bila to nesebična dobra dela.
Read more:
Zakaj je otrokom dobro pustiti, da se igrajo in umažejo z zemljo?
Pomoč družinskim članom
Cilj pomoči v vsakdanjem življenju ni zgolj ta, da je stvar opravljena; gre za to, da se z opravljenim delom naučimo ljubiti in izkušati, kako na svetu ni večje ljubezni, kot je ta, da žrtvujemo življenje za ljudi, ki jih imamo radi. Toda kako naj to storimo, če je vsako gospodinjsko opravilo s podrobnim urnikom predpisano vsakemu družinskemu članu posebej? Ali naj urnik preprosto opustimo?
Seveda ne. Lahko pa si stvari ogledamo z drugega zornega kota. To pomeni, da se kot v vsaki drugi igri spomnimo temeljnih pravil. Torej, zgolj zato, ker je na vrsti nekdo drug, to ne pomeni, da je tudi edini, ki lahko to delo opravi.
Read more:
Pet kuhinjskih opravil, ki jih morajo znati vaši otroci
Ravno nasprotno, tistemu, ki je na vrsti, bi morali pomagati. Dežurni v tistem trenutku prevzema odgovornost za skupino, toda še vedno je dolžnost skupine, da mu pomaga, tako da posameznik zaradi svoje zadolžitve ne bi občutil prevelike teže ali ponižanja.
Takšen odnos v urnik vnaša nekaj manevrskega prostora. Pomaga tudi pri razvoju čuječnosti drugih družinskih članov in spodbuja duha služenja. Obzirnost do tistega, ki nalogo opravlja, lahko vsakemu posebej olajša breme in se vam povrne, ko boste na vrsti vi!
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.
Read more:
36 vprašanj, s katerimi se boste znova zaljubili
Read more:
Škofje o koronavirusu: 11 novih ukrepov za slovenske vernike