… in zakaj vsi razen enega niso dovolj privlačniV Sloveniji je po zadnjih podatkih iz Letnega poročila Katoliške cerkve za leto 2019 dobrih 72 odstotkov katoličanov, vendar pa se število aktivnih katoliških vernikov zmanjšuje.
Število nedeljnikov, ljudi, ki hodijo v nedeljo k maši, se je med letoma 2015 in 2018 zmanjšalo za skoraj 17 tisoč, prav tako pa se padajoči trendi nadaljujejo pri krstih, obhajilih, birmah in porokah.
Razlogi, zakaj je tako, so različni in odvisni od vsakega posameznika, vsem pa je skupna ena stvar, in sicer da so ti razlogi pretehtali nad razlogi, da bi v veri vztrajali.
Read more:
Od kariere v modnem svetu do katoliške pričevalke
Kljub temu je razlogov, zakaj ostati katoličan, več. V nadaljevanju jih lahko preberete pet, vsi pa zajemajo pomemben vidik katoliškega življenja.
Kultura
Katolicizem je povezan z vašo kulturo. Iz tega izhajate. Z vero ste se najverjetneje najprej spoznali v družinskem krogu. Lepi spomini vas vežejo na praznovanje katoliških praznikov. Katolicizem predstavlja toplino vašega doma in če se veri odpoveste, je to tako, kot če bi se odpovedali svoji zgodovini.
Težava je le v tem, da številni mladi ne čutijo več povezave med svojo kulturo in katolicizmom, zato se pravzaprav nimajo čemu odpovedati.
Skupnost
Še eden od klasičnih razlogov, zakaj bi morali ostati katoličan, je skupnost. Verouk, mladinske skupine, skavti, zakonske skupine, župnijska Karitas, … Katoliška cerkev ponuja številne možnosti, kjer lahko spoznavamo nove ljudi ter se bogatimo v svojih izkušnjah in dejanjih.
Drži pa, da imajo ljudje danes kar nekaj izbire. Obstajajo namreč tudi druge organizacije, ki prav tako ponujajo to “skupnost”. Cerkev je tako postala le ena od izbir.
Read more:
Kako je Stalinova hčerka postala katoličanka
Udobje
Cerkev predstavlja nek zadovoljiv vir udobja v tem negotovem svetu. Versko življenje – ki je tesno povezano s kulturo in skupnostjo – ponuja številne pozitivne učinke. Dobro počutje in občutek varnosti sta le dva izmed njih.
Seveda pa vedno obstajajo tudi druge možnosti, s pomočjo katerih pridemo do želenega udobja. In te ne zahtevajo toliko žrtvovanja in samokontrole, kot to velja za katolicizem. Spomnimo na besede papeža Benedikta XVI., ki je rekel: “Svet vam ponuja udobje. A vi niste bili ustvarjeni za udobje. Ustvarjeni ste bili za veličino.”
Ravnanje
Cerkev ponuja tudi varen vodnik za vas in vašo družino. Svet je zagotovo postal prostor, kjer lahko vidimo veliko zmedenosti, a katoliške župnije in šole še vedno poudarjajo tradicionalne vrednote, kot so: nesebičnost, služenje, disciplina. Kaj je prav in kaj narobe je bolj ali manj jasno.
Drži pa tudi, da nam Cerkev ukazuje, da neusmiljeno ljubimo, kar pa je, kot je zapisal Dostojevski, “kruta in grozna stvar”. Cerkev ne želi le dobrih državljanov, ampak želi svetnike.
Read more:
Preprosta obleka, sramežljiv nasmeh in nedolžnost – si “stereotipna katoličanka”?
Katolicizem
Zadnji razlog, zakaj bi morali ostati katoličani, pa je katolicizem sam po sebi. Zakramenti, svetniki, liturgija, umetnost, teologija, filozofija, zgodovina, … Vse to nas bogati.
V središču katolicizma pa je še ena pomembna, najpomembnejša beseda. Kristus. Cerkev je, kot je dejal že Pavel, mistično Kristusovo telo.
Za konec
Prvi štirje razlogi so dragoceni in brez dvoma pomembni. A hkrati za marsikoga danes niso več dovolj, da bi ostal katoličan. Sekularizacija družbe, naraščanje nezadovoljstva in škandali v Cerkvi imajo na to prav tako velik vpliv.
Da bi ostali del Cerkve, verniki potrebujejo predvsem globlji in močnejši peti razlog. Približati se vernikom je gotovo eden večjih izzivov današnje Cerkve. Da ji bo to uspelo, bo gotovo morala tudi malo tvegati.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Barbara Oprčkal.
Read more:
Menedžer in oče 10 otrok: Včasih me kdo vpraša, kdaj sem se spreobrnil. V bistvu se še nisem
Read more:
“Opažam, da imajo mnogi katoličani napačno podobo Boga”
Read more:
7 trikov, kako ostati budni med pridigo