Naj bo postni čas priložnost, da se zbližamo z Bogom, ne pa čas, ko sebi in drugim dokazujemo, kaj zmoremoAmeriški duhovnik in znani vloger Mike Schmitz nam v videoposnetku (spodaj), ki je bil objavljen na Youtube kanalu Ascension Presents, razkriva pravi pomen postnega časa.
Read more:
6 zanimivih postnih izročil z vsega sveta
Dve skrajnosti
Oče Mike opaža, da se postnega časa najpogosteje lotimo na dva (napačna) načina. Prvi način je, da si za postni čas izberemo kakšen zelo težek izziv – nekaj takega, s čimer se želimo dokazati sebi in drugim. “No, pa da vidim, ali bom to res zmogel/zmogla vseh 40 dni,” si prigovarjamo.
Druga napačna možnost pa je, da si za postni izziv izberemo nekaj minimalnega. Nekaj povsem nepomembnega, kar niti nima posebnega vpliva na moje življenje, na primer, da se odločimo, da ta postni čas ne bomo jedli točno določene vrste čokolade. Pogosto na ta način sebe malo “prinašamo naokoli” in iščemo bližnjice.
Read more:
Zakaj v postnem času v liturgiji ni slave in aleluje
V resnici pa to ni nekaj, kar bi izboljšalo naše življenje ali vplivalo na našo rast v veri. S tem ni na prvi pogled nič narobe, a to zagotovo ni pravi namen postnega časa.
Izberite nekaj nujnega!
“Veliko bolj pomembno je, da si izberemo nekaj nujnega,” nas poziva duhovnik Mike. “Izberite nekaj takega, k čemur vas Bog kliče in vabi, da to storite – ali pa da se nečemu nujnemu odpoveste.”
Če se nečemu odpovemo za celoten postni čas, za vseh 40 dni, bomo kmalu ugotovili, da je ta stvar, dejavnost ali zasvojenost, imela oblast nad nami. Imela je moč, da nam je jemala dragoceni čas in nas odtujevala od ljudi in od samih sebe. Morda celo bolj, kot smo si sprva mislili.
Read more:
Postno sporočilo z letala
Takole oče Mike podaja svoj primer:
“Opazil sem, da sem neprestano iskal nekaj, kar bi zaposlovalo moje misli. Ko sem bil v kuhinji, sem zraven poslušal še kakšen podkast. Ko sem imel zvečer nekaj trenutkov prostega časa, sem si ogledal nadaljevanko ali dve. Tako sem vas čas vabil hrup v svoje življenje. Brez stalnih zunanjih motenj sploh nisem znal več živeti. Vsemu temu hrupu nisem več znal reči ne. In ko sem to spoznal, sem vedel, da je to tisto, čemur sem se moral odpovedati – prav na tem področju me je Bog vabil v puščavo.”
Pojdite tja, kamor vas kliče Bog
Gledalce in bralce vabi, da spoznamo, kaj je torej tisto, kamor nas vabi Bog. Saj Bog želi, da bi bili svobodni, da ne bi bili sužnji svojih težav in skušnjav, pač pa da bi poiskali področja, kjer smo lahko resnično svobodni.
Read more:
Vse, kar morate vedeti o pepelnici
Postavite si konkretna vprašanja
Oče Mike nas spodbuja, da si v tem postnem času zastavimo nekaj konkretnih vprašanj: Katera je tista ovira v mojem življenju, ki me odvrača od Boga? Kako naj se je lotim ali znebim, da se bom znova zbližal z Bogom? Katere korake moram storiti? Kako lahko čim bolje izkoristim ta postni čas, da bom postal tak človek, za kakršnega Bog želi, da postanem?
Če se v tem postnem času odpovem zgolj točno določeni vrsti čokolade, zaradi tega verjetno ne bom postal boljši človek, kajne?
Izberite si le eno stvar
“Moj predlog je, da si za ta postni čas izberete le eno stvar (in ne petih stvari, pa se potem nobene ne boste zares držali) in pri njej vztrajajte. Ta cilj naj bo konkreten in uresničljiv,” nam svetuje Mike Schmitz.
Read more:
Zakaj se moramo postiti eno uro pred sveto mašo?
Molitev, odpoved in dobra dela
Pri tem moramo imeti pred očmi tri bistvene sestavine postnega časa: molitev, post (odpoved) in dobra dela. Če sta molitev in post usmerjenja bolj na nas in naš odnos z Bogom, pa nas dobra dela zbližujejo z drugimi.
Morda si lahko postavite 40-dnevni izziv, da boste v teh 40 dneh naredili vsak dan nekaj dobrega za svoje bližnje. Vprašajte se, komu bi lahko darovali svoj čas ali denar?
Read more:
Konkretni predlogi postnih sklepov za mame
Oče Mike za konec postavlja še izzivalno vprašanje: “Ko darujemo denar, se moramo vprašati, kaj bi storil Jezus. Bi res odvrgel zgolj tistih nekaj odvečnih kovancev, nekaj centov, ki nam delajo gnečo v denarnici? Ali bi daroval kaj več – morda celo toliko, da malo zaboli?”
Postni čas naj torej ne bo zgolj čas, ko “postanemo malo boljši kot smo običajno”, ampak naj to resnično postane čas in priložnost, da korenito spremenimo svoje življenje.
Read more:
Slovenski duhovniki z žogo: modrost z veliko mladostne energije
Read more:
Spoznajte “knjižno mamo” Pike Nogavičke
Read more:
Novodobna mama, ženska ki (z)more vse