Težko pokažete, kakšni ste v resnici, vključno s svojimi pomanjkljivostmi?Vsi se trudimo biti boljši, kot smo v resnici. A če pogledamo z drugega zornega kota, ali res za svoje prijatelje izbiramo popolne ljudi? Ali popolni ljudje sploh obstajajo? Biti z nekom, ki nenehno igra vlogo “popolneža”, nas lahko sčasoma začne dušiti.
Read more:
Kako premagati sramežljivost in sklepati prijateljstva?
Prijatelj, ki vedno odlično opravi svoje delo, ki dosega najboljše rezultate, ki je ubogljiv, ki se vedno smeje in pomaga, ki ve vse o tenisu in o matematiki, ki se do popolnosti trudi na vseh področjih življenja, ki vedno kaže le ljubezniv obraz … Si res želimo le takšnih prijateljev?
Popoln prijatelj je tisti, ki je nepopoln
Vsi ljudje imamo pomanjkljivosti. Ko srečamo nekoga, ki na videz počne vse popolno, naši nevroni podivjajo. Zakaj? Ker v naši notranjosti nekaj piska in nam pravi, da ima tolikšna popolnost zagotovo špranjo, ki je ne vidimo, a intuitivno vemo, da obstaja.
Ljudje ob sebi ne potrebujemo popolnih ljudi, pač pa potrebujemo prijatelje, ki nas imajo radi in jih lahko imamo radi tudi mi, z vsemi njihovimi vrlinami in pomanjkljivostmi. Taka je pristna človeška narava.
Read more:
Malčki na sodišču prisrčno proslavili posvojitev svojega prijatelja
Preprostost nam pomaga odpreti srce in pokazati, kakšni smo
Ne pritegne nas “postavljač”, saj se za njim skriva plitkost, negotovost … torej cel seznam negativnih in škodljivih vidikov, ki se jim je bolje izogniti. Ne gre za to, da igramo negativca, temveč da priznamo, da imamo vsi napake, zaradi katerih se zmotimo in nehote kaj zamočimo. Z leti imamo več izkušenj in več priložnosti, da postanemo pametnejši – to vključuje tudi vrlino, da se znamo opravičiti.
Dovoliti, da nas spoznajo, je osvobajajoče
Lažje se vživimo in sočustvujemo z nekom, ki pokaže, kakšen je v resnici, tudi s svojimi napakami.
Ko pokažemo, da smo nepopolni, se v drugih odpre možnost za resnično prijateljstvo. Radi nas bodo imeli zaradi tega, kar smo, ne zaradi tega, kar imamo ali znamo. Resnični prijatelji, nam bodo oprostili naše napake in padce.
Read more:
Nasveti za globok pogovor s prijateljem
“Ne gre za to, da bi bolj cenili nepopolnost, temveč za to, da se v takem človeku lažje prepoznamo, se z njim hitreje poistovetimo in lažje sprejmemo sami sebe, kar izboljša naše čustveno ravnovesje, saj se čutimo bolj svobodne,” trdi Josefa Pérez, predsednica španskega Nacionalnega združenja kliničnih psihologov in zdravstvenih delavcev.
Dovolite, da vam pomagajo
Ko imamo prijatelje, ki se ne sramujejo pokazati svojih omejitev in nesposobnosti, se počutimo bolj svobodne pokazati tudi svoje – naši nevroni za zrcaljenje se ob tem počutijo zelo dobro. Take priložnosti zmanjšujejo stres in tesnobnost.
Read more:
S to molitvijo prosite Boga, naj blagoslovi vaše prijatelje
Maske preprečujejo, da bi drugi odkrili naš resnični jaz
Preprostost je vidik prijateljstva, ki nam pomaga zoreti v najstništvu: priznati sebe in sprejemati druge. Ne le v najstništvu, tudi ko se staramo, je zdravilno, da lahko pogledamo praske in brazgotine, ki jih je prineslo življenje. Neizmerno bolj bomo uživali v življenju, če bomo obdani z ljudmi, pred katerimi se nam ne bo treba pretvarjati in nositi maske.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Katja Tušek.
Read more:
Knjigi, ki vam bosta pomagali, da boste na življenje začeli gledati z Božje perspektive
Read more:
Ključ do dobrega počutja je v lastnem telesu
Read more:
To so avstrijska mesta, ki imajo slovenske korenine