“Vsak dan bi se morali pogledati v ogledalu in se nasmehniti, si dati kakšen komplement, v sebi najti to, kar nam je najbolj všeč,” pravi sociologinja Justyna GwiazdałaPoljakinja Justyna Gwiazdała je sociologinja in vodja raziskav, ki so povezane z vprašanjem telesne pozitivnosti.
Read more:
Lepota navdušuje
Zakaj ženske tako pogosto sovražijo svoje telo? Saj vendar ni naš sovražnik, temveč naš prijatelj.
Prva stvar, ki mi pade na pamet, je to, da se preveč pogosto primerjamo z drugimi ženskami – ne le iz naše okolice, temveč tudi z zvezdnicami in estradnicami. Skrivaj primerjamo lasten dekolte z njihovim in se pritožujemo nad njegovo velikostjo. Mrščimo se ob misli na naše noge in zadnjico, ki niso videti kot z naslovnic revij. Po našem mnenju imamo premajhna usta, redke ali preveč tanke lase, preveč debele prste, premalo privihane trepalnice.
V medijih ni težko najti podob idealnih žensk: vitkih, brezhibno naličenih, s popolno pričesko. Veliko nas pomisli: če so te ženske tako videti, zakaj tudi moj videz ni tak, kaj počnem narobe? No, nič.
Read more:
“Ženska postane lepa takrat, ko se zave, da je ljubljena”
Ker ima vsaka ženska individualne lastnosti in predispozicije, na primer genetične, ki v veliki meri določajo, kako je videti. Pogosto je tudi težko sprejeti minevanje časa in prve znake gub ali dejstvo, da naša koža ni več tako čvrsta in napeta, kot je bila še pred nekaj leti.
To, kako ravnamo s svojim telesom, v katerem prebiva naša duša, ima neposreden vpliv na to, kako se počutimo v svoji koži. Na kakšen način lahko sebe in druge ženske podpremo pri pozitivnem dojemanju lastnega telesa in videza?
Zdi se mi, da je ključno razumevanje, da je vsaka izmed nas drugačna. Tudi če smo se močno trudile spremeniti, da bi bile videti kot ženske iz pisanih revij, nam to včasih preprosto ne uspe. Jasno, sodobna medicina in lepotna kirurgija ponujata veliko možnosti, toda ali je res vredno?
Po mojem mnenju se moramo vprašati, za koga se želimo spremeniti – zase ali za druge? Vsak dan bi se morali pogledati v ogledalu in se nasmehniti, si podati kakšen komplement, v sebi najti to, kar nam je najbolj všeč.
Read more:
Kakšna je razlika med ljubeznijo do samega sebe in sebičnostjo?
Kaj je telesna pozitivnost (ang. body positivity)? Ali gre le za nov trend, modo, ki bo kmalu minila, ali za kaj precej večjega?
Telesna pozitivnost je zagotovo nekaj, na kar moramo biti pozorni in čemur je vredno posvetiti nekaj prostora. V zadnjih letih to gibanje postaja vedno močnejše, najbolj vidno je na družbenih omrežjih. Zaradi njega “trpita” tudi modna in lepotna industrija.
Telesna pozitivnost spodbuja življenje v harmoniji s samim seboj, sprejemanje lastnega telesa takega, kot je. Ideja gibanja predpostavlja, da je telo v vsaki velikosti lepo in mora biti obravnavano z največjo mero nežnosti in skrbnosti. Glede na ta koncept moramo ceniti lastno individualno lepoto in sprejemati svojo identiteto. V telesni pozitivnosti je prostor za nepopolnost in napake: strije in celulit, ki na splošno veljajo za grde in neestetske. Prostor je tudi za telesa, ki so večja od številk 34 in 36.
Read more:
Se primerjate z drugimi? To vam zastruplja življenje
Ali mislite, da ima telesna pozitivnost sploh svoj prostor v dobi plastičnih operacij, botoksa, odvisnosti od retuširanih selfijev, pritiska “biti fit” in glamurja?
Seveda. Retuširani selfiji in idealne fotografije na Instagramu nas začenjajo malce dolgočasiti. Vse bolj pomembna postaja naravnost. Alicia Keys je na prireditev MTV prišla brez mejkapa. Veliko zvezdnic se ne sramuje objavljanja svojih neobdelanih fotografij.
Utrujeni od popolnih fotografij smo sebi začeli dovoljevati resničnost in se oddaljili od ustvarjanja popolnih podob, na katere so nas navadili družbeni portali. Še več, moč gibanja telesne pozitivnosti so začele opažati tudi znamke. Nekatere so se odpovedale čezmernemu retuširanju fotografij, manekenke, ki so predstavljale kopalke, pa so imele vidne strije. V javnem prostoru in na internetu se je pojavilo vsaj nekaj deset reklamnih kampanji, v katerih je moč zaznati to idejo.
Read more:
Se bojite vzorcev? Tukaj je nekaj nasvetov, kako jih nositi
Nekateri trdijo, da nam telesna pozitivnost dovoljuje, da se zanemarimo.
S tem se nikakor ne strinjam. Dejstvo sicer je, da se telesno pozitivnost pogosto povezuje z opravičevanjem za prikazovanje čezmerne teže in promoviranjem debelosti. To je napačno dojemanje. Ideje, ki so del telesne pozitivnosti, predpostavljajo spreminjanje realnosti na lepše.
Ne gre le za sporočilo, ki ima za cilj sprejemanje lastnega telesa in odkrivanje lepega v njem. To je tudi delovanje, katerega cilj je širitev definicije lepega in sprememba trenutne sheme, pri kateri je v ospredju standardna lepota.
Read more:
5 korakov do boljše samopodobe
Nam telesna pozitivnost dovoli, da uživamo v svojem telesu?
Vsekakor pomaga dojeti, da je ključ do tega, da bi se dobro počutili v svojem telesu, njegovo popolno sprejemanje. Ne le prednosti, temveč tudi tega, kar štejemo za napake in nepopolnosti – in to pri vsaki starosti. Vse pogosteje se srečujemo z nasprotovanjem žensk, ki ne želijo biti vezane na en lepotni kánon, ki ga ne morejo doseči.
Pogosto se vendar dogaja, da mlada dekleta in najstnice, ki sledijo aktualnim trendom, zbolijo za anoreksijo ali bulimijo, ko želijo doseči vzore, s katerimi se srečujejo na vsakem koraku v masovni in popularni kulturi. V današnjih časih so pametni telefoni in družbena omrežja neločljiv del našega življenja. Izredno pomembno je torej, da bi v svojem okolju nudili več kot le retuširane in zglajene fotografije ženskih teles, popoln mejkap in fotografije brez napak.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila poljska izdaja Aleteie. Prevod in priredba: Jezikovno Mesto.
Read more:
6 nasvetov nekega zdravnika, da bi bili srečni v zakonu
Read more:
Kako lahko prav vi rešite otroke pred kriminalom, prostitucijo in revščino
Read more:
“Kdor bere z odprtim srcem, bo razumel”