Pogovor z duhovnikom je predstavljal preobrat v življenju tragično preminulega športnega zvezdnika
Ta članek je bil sprva objavljen aprila 2016, ob koncu kariere velikega košarkarskega zvezdnika Kobeja Bryanta. Ta je včeraj pri le 41 letih skupaj s svojo hčerko Gianno in še šestimi sopotniki tragično izgubil življenje v helikopterski nesreči. Naj počivajo v miru.
Kobe Bryant je bil eden največjih športnikov vseh časov. Petkratni osvajalec lige NBA, dvakratni olimpijski prvak, 18-kratni udeleženec tekme zvezd. Ob koncu svoje kariere pred tremi leti je bil tretji najboljši strelec v zgodovini NBA. Navdušujoča statistika.
Malokdo pa ve, da mu je ob najtemnejših urah njegovega življenja pomagala katoliška vera.
Read more:
10 športnikov, ki jim ni težko spregovoriti o svoji veri
Rodil se je v Philadelphii, odraščal je v katoliški družini, ki je nekaj časa živela v Italiji. Že pri 17 letih je odšel v NBA, poročil se je z Vanesso Lane. Dve leti zatem sta dobila prvega otroka. Njegova kariera je bila v strmem vzponu, vse se je zdelo sanjsko.
Nato pa je napravil veliko napako.
Usodni pogovor
Leta 2003 je bil Kobe obtožen posilstva v hotelski sobi v Coloradu, kjer se je mudil zaradi operacije kolena. Priznal je, da je z dekletom spal, vendar je trdil, da je ni posilil. Sodnik je naposled zavrnil obtožbe, dekle pa je sprožilo še en postopek. Medtem se je Bryant javno opravičil in med drugim izjavil, da ga je sram zaradi tega, kar je storil. Njegov ugled je bil okrnjen, izgubil je številne sponzorje. Leta 2011 je njegova žena zahtevala ločitev.
Read more:
“Nisem Superman, tudi jaz se kdaj zjočem, a ne obupam”
V najtemnejših trenutkih svojega življenja se je Bryant zatekel k veri. V intervjuju za GO je dejal: “Veliko mi je pomagala moja katoliška vera ‒ v njej sem zrasel, tudi moji otroci so katoličani ‒, še posebej nek pogovor z duhovnikom. Pravzaprav je bil malce nenavaden. Pogledal me je in vprašal: ‘Si storil to?’ Odvrnil sem mu: ‘Seveda ne.’ Nato me je vprašal: ‘Imaš dobrega odvetnika?’ Jaz pa: ‘Da, odličen je.’ Nato pa mi je dejal: ‘Pusti stvarem svojo pot. Pojdi naprej. Bog ti ne bo naložil ničesar, česar ne bi mogel nositi. Zdaj je to v njegovih rokah, ne več tvojih.’ To je bila točka preobrata.”
Read more:
Pierce Brosnan: “Vera mi je pomagala preživeti življenjske tragedije”
Po nekaj težkih letih sta se z ženo znova zbližala. Poročena sta bila vse do usodne nesreče. Skupaj sta ustanovila Fundacijo družine Kobeja in Vanesse Bryant (KVBFF), ki s spodbujanjem razvoja telesnih in socialnih veščin prek športa pomaga mladim v stiski, tudi brezdomcem. Pred leti je povedal: “Najbolj enostavno je krivdo preusmeriti na brezdomce in jim reči: ‘Vi ste sprejeli slabo odločitev, tukaj ste, sami ste si krivi.’ V življenju vsi delamo napake. Gledati ljudi, ki živijo tako in jim ne pomagati, ni prav.”
Življenje je več kot le kariera
Tri leta pred koncem svoje športne poti je izjavil: “Moja kariera se končuje. Ob koncu se ne želim le ozreti nazaj in reči: ‘Imel sem uspešno kariero, saj sem osvojil veliko prvenstev in zbral veliko točk.’ Nekaj več je, kar želim doseči.”
Ob vseh preizkušnjah in morda celo kot odgovor nanje je Kobe Bryant spoznal, da slava in bogastvo nista nič v primerjavi s pomembnostjo vere in družine. Ko so ga vsi drugi na svetu obsojali in zapustili, mu je roko pomoči ponudila Cerkev.
Pri maši na dan smrti
Duhovnik David Barnes je na Twitterju sporočil, da je znanka njegove prijateljice, ki hodi v isto cerkev, ko je hodil Kobe, njega videla pri maši v nedeljo, prav na dan njegove smrti. “Za žalujoče ne more biti nič večja tolažba od zavedanja, da je pokojni še pred smrtjo slavil Boga. Ker slavljenje predstavlja nebesa,” je zapisal.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Urška Kolenc in Lojze Grčman.
Read more:
Mama dvojčic z Downovim sindromom: “Izbrala bi ju točno takšni, kakršni sta!”
Read more:
Rad(a) bi odpustil(a), pa ne vem, kako