separateurCreated with Sketch.

Tri točke za ohranjanje pozornosti, ki bodo koristile otrokom

SCREEN TIME
whatsappfacebooktwitter-xemailnative
María Verónica Degwitz - published on 16/01/20
whatsappfacebooktwitter-xemailnative

Vsake tišine ni potrebno zapolniti z glasbo, vsakega trenutka dolgčasa pa ne s pogledom v zaslonEden glavnih problemov širjenja dostopnosti elektronskih naprav in tehnologije v življenju naših otrok je izguba pozornosti. Dražljaji, ki jih proizvajajo zasloni, vse bolj osupnejo možgane. Čez nekaj časa naravni dražljaji v življenju niso dovolj, da bi naši otroci ohranili pozornost.


KOBIETA
Read more:
Dopamin ali oksitocin? Boste izbrali hitro nagrado ali resnično srečo?

Lucy Jo Palladino o tej temi poglobljeno razpravlja v svoji knjigi Izobraževanje v dobi digitalne razpršenosti, v kateri piše o orodjih, ki jih starši lahko uporabljajo, da otrokom pomagajo razumeti in nadzorovati njihovo pozornost. Eno izmed teh orodij je uporaba treh točk za ohranjanje pozornosti:

ŠPORTNE ALI DRUGE AKTIVNOSTI NA SVEŽEM ZRAKU

Pokazalo se je, da telesna aktivnost izboljša pozornost otrok takoj po vadbi. Številne raziskave so dokazale, da učinke telesne vadbe lahko opazimo v motorični skorji možganov, opazimo pa jih lahko tudi v hipotalamusu (delu možganov, ki je odgovoren za učenje in spomin).

Pomembno je, da otroke spodbujate k redni vadbi. Ne glede na to, ali gre za skupinski ali individualen šport, organizirano vadbo ali pa samo za vožnjo s kolesom po soseski, bi morali otroku dovoliti, da se sam odloči, kaj mu je v resnici všeč. Le na ta način se ne bo pritoževal in bo izkoristil čas vadbe.


NOAH AND LUCAS ALDRICH
Read more:
Spoznajte najstnika, ki tekmuje v triatlonih s svojim mlajšim bratom invalidom

BIKE

Shutterstock/MPH Photos


FATHER
Read more:
7 dejavnosti, ki jih očetje lahko počnejo s svojimi sinovi

RAZMIŠLJAJTE

To vključuje trenutke miru, razmišljujočega pogovora in branja. V našem času je namreč potrebno vse storiti takoj. Otroci opravljajo izpite, kjer merijo, v kolikšnem času lahko odgovorijo na nekaj najbolj globokega, novice je treba prebrati v trenutku in jih strniti v 140 znakov, na vsa kratka sporočila na telefonu pa je treba odgovoriti v eni minuti po prejemu. Zaradi tega se izgubijo trenutki miru, ki jih potrebujemo za razmišljanje in refleksijo.

Globina zahteva razmislek, potrebuje čas, ki ga nimamo. Znova moramo začeti ceniti mirnost in trenutke miru: ni treba vse tišine napolniti z glasbo in ni potrebe, da bi bil vsak trenutek dolgčasa napolnjen s pogledom v zaslon. S tem, da otroku pomagamo začeti spoštovati tišino, spokojnost in razmišljanje, lahko poglobimo njegovo pozornost.


Femme dans le froid
Read more:
Kaj pravzaprav pomeni živeti tu in zdaj?

CHILD THINKING

Kostenko Maxim I Shutterstock


CHILD SCREEN
Read more:
Posedanje pred ekrani in hiperaktivnost. Ali med tem obstaja povezava?

NADOMESTITE ČAS PRED EKRANOM

Starši bi morali pomagati svojim otrokom pri razporeditvi njihovega časa. Ne gre za to, da bi nekaj prepovedali, ampak jih moramo naučiti prepoznati, kako pomembno je, da posvetijo čas vsem drugim dejavnostim.

Da bi to dosegli, je ključnega pomena, da jih naučite prepoznati razliko v uporabi časa pred zaslonom kot orodja ali kot zabave; da je razlika, če računalnik eno uro uporabljajo za iskanje informacij o domači nalogi, za študij ali pisanje eseja, kot pa da ga eno uro uporabljajo za igro ali ogled fotografij znancev na družbenih omrežjih.

Ni ves čas pred zaslonom enak. Zato moramo našim otrokom pomagati, da prepoznajo, kako pomembno je, da se naučijo razporediti svoj čas na način, ki jim bo pomagal, da postanejo bolj pozorni.

 

Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedel in priredil Tomaž Kavčič.


WORLDS OLDEST COUPLE
Read more:
To sta najdlje poročena zakonca na svetu


MILENA KERŽIČ
Read more:
“Vedno potujem sama, z nahrbtnikom, brez načrtov, pot načrtujem iz dneva v dan”


HOLY WATER FONT
Read more:
Ko se pokrižate z blagoslovljeno vodo, izgovarjajte to molitev

E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.

Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
See More
E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.