Poznate te cerkve z evropske celine, ki se nahajajo na nadmorski višini 2.000 metrov ali več?Če je človek bližje nebu, se čuti bližje Bogu, zato verjetno ni nič nenavadnega, da so cerkve in kapelice dokaj pogoste na vrhovih gričkov, hribov in tudi gora. A te cerkve so naravnost osupljive, saj se nahajajo na nadmorski višini 2.000 metrov ali višje.
Read more:
Kapelice v slovenskih gorah: kam se odpraviti?
Cerkev Marija na kamnu, Dobrač, Avstrija
Nedaleč stran od avstrijsko-slovenske meje, nad mestom Beljak (Villach) se nahaja pogorje Dobrač (Dobratsch). Nanj pelje dobro urejena gorska cesta, ko pa parkiramo avto na višini 1.700 metrov, se lahko naprej odpravimo peš do vrha Dobrača. Vzpon nas poplača z možnostjo okrepčanja v dobro založeni, prostorni gorski koči, nekaj metrov nad njo pa leži najvišje ležeča cerkev v vzhodnih Alpah.
Cerkev je posvečena Mariji na skali in leži na 2.150 metrov nadmorske višine. Dokumenti iz 15. stoletja pravijo, da se je na tem mestu leta 1484 Marija prikazala pastirju, ki je tam pasel drobnico. Opozorila ga je, naj se on in vsa njegova čreda umaknejo pred prihajajočo nevihto. Prva cerkev, ki so jo posvetili 15. avgusta 1693, je bila lesena. Namesto nje so pozneje zgradili cerkev iz kamna.
Na njej najdemo napis z molitvijo: “Kdo je kot Bog? Nihče ni kot ti. Tebe, Gospod, molimo, ti večni in močni Bog. Ti si ustvaril vse konce zemlje in nebesa, vsemogočen si.” Cerkev se imenuje tudi Deutsche Kapelle, zato da bi jo razlikovali od Windische Kapelle, ki stoji le 300 metrov stran in nekaj metrov nižje ter jo pogovorno imenujejo tudi “slovenska kapelica”.
Cerkev Svete Trojice v Gruziji
Ta cerkev stoji na osupljivi višini 2.170 metrov nad morjem in po vsej verjetnosti sega v 14. stoletje. Zanimiva je zato, ker ima zvonik zgrajen ločeno od cerkvenega poslopja, oba pa sta nastala sočasno. Zaradi neverjetne lege na vrhu pečine, ki jo obdaja čudovit razgled, je cerkev Svete Trojice postala poznan simbol Gruzije.
Skozi zgodovino, ki je bila za Gruzijo večkrat precej krvava, so v to cerkev pogosto skrili dragocene relikvije ali celo ljudi, ki bi jim sicer grozilo uničenje, saj si napadalci niso privoščili tako zahtevnega vzpona. Čeprav so bili obredi v cerkvi med sovjetsko okupacijo prepovedani, danes cerkev spada pod gruzijsko Ortodoksno cerkev, v njej pa vsako nedeljo obhajajo nedeljsko bogoslužje.
Cerkev iz ledu v transilvanskih gorah
V gorah Transilvanije v Romuniji vsako leto pozimi postavijo cerkev, ki je v celoti izdelana iz ledu. Led izrežejo iz jezera Balea, ki leži nekoliko nižje, ga nato z gondolo pripeljejo na goro in kose ledu zlepijo skupaj s snegom in vodo. Cerkev stoji malo nad 2.000 metrov nadmorske višine in zdrži toliko časa, kolikor v gorah traja zima.
V cerkvi imajo oltar, klopi in celo relief Kristusove zadnje večerje, seveda je vse narejeno iz snega in ledu. Cerkev je priljubljena za različne obrede, kot so krsti in poroke. Ima pa tudi ekumensko vlogo, saj jo obiskujejo vsi kristjani, tako rimokatoličani kot tudi pravoslavni in evangeličani.
Read more:
“Nikoli nihče ne bi smel napovedati, kaj bo z otrokom, ker ne more”
Read more:
Katedrala v Albiju, trdnjava luči
Read more:
Mojzes in Aron navdihnila novoletno voščilo Boba Dylana