“Želela sem pokazati, da Jezus v Slovenijo vstopa kot Kralj,” pripoveduje avtorica jaslic Klavdija SimlerKlavdija, ki prihaja iz Planine pri Sevnici, je prve jaslice napravila pred dvajsetimi leti. Odtlej so izpod njenih rok te nastajale iz najrazličnejših materialov, od gline do odpadkov. Letos je jaslice napravila v tehniki pergamano, pri kateri liki delujejo, kot da so izdelani iz čipk. Društvo jasličarjev Slovenije je bilo nad njimi tako navdušeno, da jih je prijavilo na natečaj za razstavo 100 najlepših jaslic v Vatikanu, kamor je bila Klavdijina stvaritev tudi izbrana.
Read more:
Vatikan z razstavo jaslic slavi Jezusovo rojstvo
Kakšen je občutek, ko se človek v predbožičnem času sprehaja po Vatikanu in v družbi 99 drugih z vsega sveta gleda tudi svoje jaslice?
Zelo sem bila ganjena, ko smo si ogledali to razstavo. Bili so res topli in pozitivni občutki. Polno miline in miru. Neka lepa energija. Za presenečenje dneva pa je bil še sprejem veleposlanika pri svetem sedežu Jakoba Štunfa in njegove ministrice svetovalke Katje Cimperšek. Deležna sem bila res velikih pohval vseh obiskovalcev. To pa je balzam za dušo.
Read more:
Figure, ki v jaslicah ne smejo manjkati. Imate vse?
Ob besedi pergament ponavadi pomislimo na starodavne rokopise. Vi pa temu materialu vdihujete čar aktualnosti. Zakaj ravno ta tehnika?
Drži, pergament je bolj znan kot podlaga za pisanje, na ta način ga uporabljam tudi jaz. Pergamano tehnika je tehnika izdelave izdelkov iz pergamentnega (paus peki) papirja. Ker je ta zelo močan, lahko z uporabo raznih tehnik in orodij na pergamentnem papirju izdelamo različne motive, saj se ne pretrga in ne poškoduje tako zlahka, je pa tudi raztegljiv. Vse te značilnosti omogočajo, da ga lahko barvamo, luknjamo (perforiramo), ustvarjamo reliefno površino (embosiramo) in še marsikaj drugega. Delo opravljamo po več stopnjah.
Tehnika zahteva veliko mero tenkočutnosti, potrpežljivosti in strpnosti, da lahko odrazi sporočilo, ki ga želim kot umetnica ponesti v svet: ljudje pridemo na svet krhki in nemočni, obteženi z izvirnim grehom. Le če sledimo izjemnemu Jezusovem zgledu in si pustimo ustvarjati različne vzorce, se “raztegniti” v dobro, se počasi obdajamo v belino in tudi drugim pomagamo “svetliti” temino nemočnega človeškega duha, tako da nas ob koncu časov ne zaslepi svetloba, ki nas čaka. Za izdelavo jaslic, ki so še iz lesa, svile, bombaža, perja in kristalov Swarovski, sem od ideje do risanja vzorcev in končne izdelave porabila približno pol leta.
Read more:
Jaslice na Zaplazu, ki jih sedmo leto zapored postavljata prijatelja
Postavili ste jih v slovensko okolje. Lahko nekoliko pojasnite simboliko?
Želela sem opozoriti, da na sončni strani Alp – v “zeleni” deželi – postavljamo jaslice na različne načine. Za izdelavo likov sem izbrala tehniko pergamano. Like sem postavila na zeleno podlago. Kot zavetišče nisem izbrala hlevčka, temveč Triglav, najvišjo slovensko goro, kot enega glavnih simbolov Slovenije.
Read more:
Kaj je predsednik Pahor položil na dušo Martinu Golobu
Pod njim sem narisala zeleno Bohinjsko jezero kot najčistejše slovensko jezero. V zeleni pride do izraza bela barva kot simbol nedolžne – brezmadežne svete družine, ki jo predstavlja Marija (kot dama oziroma kraljica), Jožef kot “kralj” in Jezus v bogati zibelki. Čeprav je Jezus s tem, ko je stopil na ta svet kot nemočno dete v revne jasli, opozoril na pomen ponižnosti, sem želela pokazati, da Jezus v Slovenijo vstopa kot Kralj.
Kot velikodušen Kralj, ki ne le da nas želi krepiti v sočutju do bratov in sester z zgledom in dejanji, ki bodo odprla vrata večnosti, temveč skrbi za blagostanje že v našem raju pod Triglavom. Za sveto družino stoje Sveti trije kralji: v zlatem odtenku je kralj, ki nosi zlato, kralja s kadilom in miro pa sta v srebrnem ogrinjalu. Na nebu izstopa zvezda repatica, ki svetlo žari in kaže pot Svetim trem kraljem, ostale zvezde so le njena senca. Angel nad njimi jih čuva na njihovi poti.
Jaslice so posvečene pokojnemu sokrajanu Jožetu Žureju, ki mi je pomagal pri mizarskih delih podstavka, žal pa ni imel možnosti, da bi videl jaslice in celotni izdelek.
Read more:
Jaslice malo drugače: Marija spi, Jožef pa pestuje Jezusa. Kaj pravite na to?
Jaslice ste ustvarjali že iz najrazličnejših materialov, tudi odpadnih. Kaj vam je v največji izziv?
Jaslice me navdihujejo, ker vsake posebej govorijo svojo zgodbo o času in nastajanju. Vsake poskusim narediti s svojim pomenom in povezavo, čeprav je še vedno v ospredju rojstvo Jezusa Kristusa.
Delala sem z glino, testom, s sladkorjem, tortami, steklom oziroma vitražem, jaslice v grafiki, s papirnatim in kolažem iz blaga, jaslice iz odpadnih materialov, kot so sijalke, plastenke, slikami na platnu, s tehniko žebličkanja in nitkanja, klekljanja, z baloni z moko … In še bi se verjetno kaj našlo. Tega je res ogromno.
Read more:
Zakaj božič praznujemo ravno 25. decembra?
Največji izziv mi je, da lahko tehnike in materiale prepletam med seboj. S tem lahko delno pripomorem tudi k čistejši naravi. Poskušam narediti nekaj, kar v Sloveniji ni ravno pogosto, in tako rekoč orjem ledino. Pred leti sem na primer naredila jaslice na torti. Danes na velikih razstavah vidimo prav to tehniko.
Ste vsestranska ustvarjalka. Slikate, preizkušate se v grafiki, klekljanju, kaligrafiji, izdelovanju tort in še čem. Kaj vam pomeni umetnost?
Umetnost je zame nekakšen način življenja, saj lahko le na tak način izražam svoja čustva, dan pa spremenim v dinamičen in aktiven. Vse to me napolni s prijetno toplo energijo, ki je žal ne moremo kupiti. In ravno to je bogastvo tega sveta.
Read more:
Božični prazniki s sorodniki? Tukaj je nekaj nasvetov, da se izognemo konfliktom
Read more:
Gregor Čušin razkriva, kako je nastajala TV-kriminalka Jezero