Zahrbtna lakomnost lahko postopoma škoduje naši duši. Predstavljamo vam devet trikov, kako premagati pohlepŽivimo v družbi, ki malikuje uspeh. V želji po sreči in uživaškem življenju nas denar in materialne dobrine prevzamejo, ne da bi se tega zavedali. Kako se izogniti tej pasti zla?
Read more:
Zakaj je eno dobro delo na skrivaj boljše od tisočih, s katerimi se hvalimo
Greha nikar ne zanikajmo
Sveti Janez Kasijan je rekel: “Lakomnost ni mila bolezen. Kdor je vsaj enkrat v življenju popustil pred še tako majhno vsoto denarja in je dovolil, da v njegovem srcu vzklije seme pohlepa, bo nekoč želel več in več.”
V mislih imejte izvor in namen dobrin
Denar in drugo imetje niso namenjeni zgolj nam. Čeprav so plod našega trdega dela, so še vedno Božji dar. Janez Marija Vianney je rekel: “Skopuh je kot svinja, ki se baše z želodi in nikdar ne povzdigne pogleda, da bi videla, od kod padejo.”
Dobrine niso namenjene zgolj tistemu, ki si jih je prislužil. Kot je zapisano v pastoralni konstituciji Veselje in upanje, eni najpomembnejših listin drugega vatikanskega koncila, človek na materialno imetje ne sme gledati kot na izključno svoje, temveč na skupno last, ki lahko koristi ne le njemu, pač pa tudi drugim.
Read more:
Koliko dajati za dobrodelne namene? “Da malo zaboli”
Ugotovite, kje je vaša blaginja, kajti tam je tudi vaše srce
Sveti Frančišek Saleški pravi, da “galebi gnezdijo v obliki palme, na vrhu pa pustijo zgolj majhno odprtino. Na morski obali spletejo tako močna in nepropustna gnezda, da vanje ne vdre niti voda ob najbolj silovitih valovih. Takšno mora biti vaše srce: odprto proti nebesom in odporno na minljive dobrine.”
Recite ne pohlepu
Bodite darežljivi in velikodušni. Ne razmišljajte o tem, kaj boste dobili v zameno. Kot poudarja Sveto pismo: “Zastonj ste prejeli, zastonj dajajte,” (Mt 10,8). “Dajajte in se vam bo dalo. S kakršno mero namreč merite, s takšno se vam bo odmerilo,” (Lk 6,38). V Stari zavezi so Gospodu darovali desetino svojih pridelkov. V znak hvaležnosti do trpljenja Kristusa Odrešenika bi morali še danes darovati Cerkvi.
Read more:
Klic dobrote 2019: Vsako človeško srce je poklicano k dobroti
Pomagajte zlasti revnim
Sveti Bazilij je okaral skopuškega bogataša, ki se je skušal na vse pretege izogniti miloščini za revne. Ko pa jih je naposled srečal, se je tudi sam delal siromaka. “Zares si revež: brez usmiljenja, brez dobrote, brez vere v Boga, brez večnega upanja,” mu je rekel.
Imejte vedno pri sebi nekaj drobiža, ne raztrosite ga vsakomur, temveč vnaprej določite, koliko beračem boste pomagali. Dajte in ne sodite, da bo nekdo denar zapil. Podarite jim vsaj nasmeh ali prijazno besedo.
Pridite stvari do dna
Za občutkom varnosti se skriva pomanjkanje vere v Božjo previdnost. Spomnite se na priliko o nespametnem bogatašu: “Bog pa mu je rekel: ‘Neumnež! To noč bodo terjali tvojo dušo od tebe, in kar si pripravil, čigavo bo?’ In spet je rekel: ‘Čému naj primerjam Božje kraljestvo?'” (Lk 12,20).
Biti nepremišljen in plitek še ne pomeni, da zanemarjate Božjo previdnost. Biti moramo tudi previdni (in recimo varčevati za šolanje otrok) in pravični (ne smemo biti v breme državi).
Read more:
Kdaj je zapravljanje razvada in kdaj zasvojenost?
Pošteno darovati
V svojih Duhovnih vajah sveti Ignacij Lojolski govori o svetem Joahimu in sveti Ani, ki sta svoje imetje razdelila na tri dele: enega sta namenila revežem, drugega sta dala v tempelj, tretjega pa sta porabila zase in za njuno družino.
Kot novoletno zaobljubo lahko določimo vsoto za te tri namene. Tako lahko ocenimo tudi naše imetje, lahko se vprašamo, kaj smo dejansko potrebovali preteklo leto in čemu bi se lahko odrekli (oblačilom ali pripomočkom).
Poglejte z drugega zornega kota
Ne mislite najprej nase in šele nato na pomoči potrebne (kar je skoraj nemogoče, ker zaradi materialnih potreb zanemarjamo svoje dobronamerne odločitve). Raje se odločite, da boste določen odstotek denarja namenili Gospodu. Takšno vedenje lahko prenesemo tudi na otroke in jih spodbudimo, da delček svoje žepnine namenijo pomoči potrebnim.
Ločitev
Ko enkrat spoznamo uničujoče posledice pohlepa, nas sveti Janez Klimak opomni, da “je že majhna iskrica dovolj, da ustvari močan ogenj. Tako lahko že ena sama krepost premaga vse grehe. Ta vrlina se imenuje ločitev in je plod ljubezni do Boga in molitve ob naši poslednji uri”.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila italijanska izdaja Aleteie. Prevedel in priredil Rok Furlan.
Read more:
5 navedkov sv. Terezije Deteta Jezusa za doživet advent
Read more:
Je prav, da se mama in oče poljubljata pred otroki?
Read more:
Dekle, ki je premagalo bulimijo: “Ko sem imela štiri leta, sem že gledala, kako debel trebuh imam”