Eden od rekov pravi: “Če nisem sveti Drogo, ne morem biti na dveh mestih hkrati.” Dal vam bo energijo, da začnete vsak danLegenda pravi, da je menih, ki je pomotoma odkril kavo, živel v Abesiniji. Ko je eden od tamkajšnjih pastirjev opazoval, kako so se njegove koze napolnile z energijo majhnih rdečih plodov, ki so jih pojedle, jih je nabral in odpeljal v najbližji samostan. Mislil je namreč, da se bodo tam čudili njegovemu odkritju.
Toda menih, ki mu je svoje odkritje predstavil, je menil, da so to hudičeve stvari. Plodove je vrgel v ogenj in prostor se je napolnil z bogato aromo. Menih in njegovi spremljevalci so zbrali pražene plodove, jih dali v vodo in tekočina je bila prav toliko energijska, kot je bila okusna.
Read more:
Šestletni deček, ki vstane zgodaj, da bi brezdomcem delil kavo
Ni poznal kave, a je njen zavetnik
Toda “kavni zavetnik” s to zgodbo ni povezan. Ironično, tudi kave ni nikoli poskusil, ker se je pojavila dolgo let za njim. Ime mu je sveti Drogo in je bil član flamske plemiške družine.
Njegov oče je umrl tik pred rojstvom, mati pa med porodom. Ko je izvedel za to, je padel v grozno depresijo. Počutil se je krivega za materino smrt. Tolažbo je našel le tako, da se je predal Božjemu usmiljenju. Zapustil je udobje doma in s spokornimi romanji, ne da bi se pridružil kateremu od redov, pomagal pomoči potrebnim v vsakem kraju, ki ga je obiskal.
Read more:
Potrebujete podporo pri multitaskingu? Obrnite se na sv. Droga
Končno se je preselil v Sebourg, ki leži na severovzhodu Francije, kjer se je posvetil pastorali, saj ga je navdihnila prispodoba o dobrem pastirju. Takoj si je pridobil ugled zaradi svoje ponižnosti in radodarnosti. Prav tako so vaščani pripovedovali, da je imel dar bilokacije, saj so ga ob istem času videli tako na njivah kot pri maši. Zaradi sposobnosti narediti več stvari hkrati, za kar se porabi veliko energije, velja za svetnika kave in hotelirjev. Obstaja celo priljubljena izrek, ki pravi: “Če nisem sveti Drogo, ne morem biti na dveh mestih hkrati.”
Če se nenehno počutite preobremenjeni s tem, da morate hkrati početi veliko stvari, se lahko izročite v priprošnjo k svetemu Drogu, ki velja tudi za zaščitnika pastirjev in tistih, ki trpijo zaradi kile in podobnih bolezni, saj je sam imel kilo, ki ga je mučila več kot 40 let. Njegovi posmrtni ostanki počivajo v Sebourgu.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedel in priredil Tomaž Kavčič.
Read more:
“Kaj se mi dogaja? Mislim na osebo, ki ni moj zakonec”
Read more:
Vas Palčje, kjer ni palčkov, stoji pa cerkvica Svetega Miklavža
Read more:
Otroške molitvice: Ne v skušnjavo, ampak “ne pelji nas skoz’ štalo”