Ste se že kdaj vprašali, zakaj imamo dve ušesi in samo ena usta? Pravijo, da zato, ker je bolj pomembno poslušati kot govoritiBodite iskreni: za koliko oseb ste prepričani, da vas posluša? S tem ne mislim, da vas ne prekinjajo, ko govorite (kar je seveda že lepa gesta), temveč da se res počutite, da vas slišijo in razumejo.
Read more:
5 nasvetov za dober prijateljski pogovor
Nekateri celo prepotujejo na stotine kilometrov, da bi našli prijatelja ali sogovornika, ob katerem bi se počutili tako. Tudi vi lahko svoje prijatelje poslušate in slišite. A vseeno ne pozabite na določene osnovne pogoje dobrega slušatelja.
Ko se z nekom pogovarjate, opustite vse ostalo
Mogoče se vam bo zdelo samoumevno, toda pomislite, kako pogosto vam med pogovorom s prijateljem zazvoni telefon. Zato najprej utišajte mobilnik, saj ni nič bolj nadležnega od prijatelja, ki ob prvem pisku v roke prime telefon in odgovori na sporočilo.
Če se želite zares posvetiti sogovorniku, odložite mobilne telefone in tablice ter avtomobilske ključe. Odložite časopis in vse, kar imate v rokah. Odložite daljinca ali pisalo. Med pogovorom bodite prisotni.
Read more:
9 izjav, ki jih modri ljudje v svojih pogovorih ne uporabljajo
Odmislite skrbi
Še težje je odmisliti svoje vsakodnevne skrbi, bodisi pomembne bodisi nepomembne.
Preprosto odmislite jih. Naj vam misli ne uidejo na težavo, s katero ste se morali soočiti v službi. Ne razbijajte si glave ob misli, kaj boste pripravili za večerjo ali kdaj bo izšel najnovejši del vaše nanizanke. Da bi odmislili skrbi, se osredotočite na dihanje in se nato posvetite tistemu, kar vam pravi sogovornik.
Odmislite tudi skrb za to, kaj boste sogovorniku odgovorili, kako boste komentirali, kar vam pripoveduje. Samo poslušajte ga.
Telo obrnite proti sogovorniku
Pred leti sem spoznal, da sem sogovornika poslušal s telesom, obrnjenim drugam, s čimer sem mu dal jasno vedeti, da v resnici sploh nisem hotel biti z njim. Če na ulici srečate znanca, s katerim želite za hip pokramljati, se ustavite in se postavite predenj. Bodite pozorni na položaj svojega telesa. Ste med pogovorom obrnjeni proti sogovorniku ali že samo z govorico telesa sporočate, da so vaše misli drugje?
Read more:
Kdo pravi, da “dedci” niso za globoke pogovore?
Pomislite, da bi v tistem trenutku imeli pred seboj najpomembnejšo osebo na svetu. Ustavite se, poglejte jo v oči in ji naklonite ne le svojih ušes in pozornosti, temveč tudi svoje telo. Bodite prisotni, preprosto jo poslušajte in nič drugega.
Seveda pa obstaja tudi zelo smiseln razlog, zakaj je dobro pozorno poslušati: “V komunikaciji je najpomembneje slišati tisto, česar ne izgovorijo.” (Peter F. Drucker) Da bi torej slišali, kar sogovornik ne pove, temveč izrazi z glasom, obrazno mimiko in govorico telesa, moramo poslušati zelo pozorno.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila italijanska izdaja Aleteie. Prevedel in priredil Rok Furlan.
Read more:
Ne počnite ničesar. Opazujte in oblikujte svoje možgane!
Read more:
Kakšen je dober zakonec?