separateurCreated with Sketch.

Zakaj nas skrbi za stvari, ki se ne bodo nikoli zgodile?

WOMAN THINKING
whatsappfacebooktwitter-xemailnative
María del Castillo - published on 15/11/19
whatsappfacebooktwitter-xemailnative

Vas je vsega strah? Zmrznete pred izzivom? Povsod vidite tveganje in grožnje? Raje ne storite ničesar, kot da bi storili kaj narobe in vas je tudi tega strah?Običajno si poskušamo predstavljati prihodnost, da bi predvideli, katere spretnosti moramo obvladati in jih želimo razviti. Tako se na primer nekdo, ki si želi v prihodnosti opravljati določeno delo, sedaj uči, da bi si pridobil potrebne sposobnosti. V tem procesu načrtovanja prihodnosti nas lahko dva načina razmišljanja ovirata, da bi dosegali svoje cilje.


GNIEW
Read more:
Štirje praktični nauki o zavrnitvi

Ovire na poti do uspeha

Ne organiziramo se dovolj in ne pretehtamo posledic na dolgi rok. To je običajno situacija impulzivnih ljudi, ki ne premislijo o tveganjih, ki jih prinaša neka odločitev.

Pretiravamo v tem, ko skušamo predvideti vse, kar bi se lahko zgodilo. Gre za katastrofično razmišljanje, ki nas povsem paralizira, pred vsakim izzivom vidimo samo tveganja in nobene priložnosti.


SAD,WOMAN
Read more:
Kako lahko svojim mislim pomagamo preprečiti pretirano reakcijo?

Nekatere raziskave kažejo, da veliko časa porabimo za razmišljanje o stvareh, ki se nikoli ne bodo zgodile. Ste kdaj pomisli, koliko časa porabite za takšno razmišljanje vnaprej? Ste opustili kak začeti projekt, ko ste samo pomisli na vsa tveganja, ki jih prinaša, in ob tem pozabili na vse priložnosti, ki jih skriva v sebi?

Uravnotežene osebe razvijejo zdravo mero previdnosti in razumnosti v zvezi z osebnimi razočaranji in projekti, ki se jih lotevajo. Tako vedenje se razlikuje od nezdravega po tem, da človeka ne paralizira popolnoma, ampak mu dopušča, da je dejaven.


GREGOR ČUŠIN
Read more:
Pet Čušinovih floskul ‒ med 10 božjimi zapovedmi in 12 pravili za življenje

TROUBLE SLEEPING

Shutterstock

Kaj sproži pretirano razmišljanje o prihodnosti?

Ko vidimo, da so se drugi pretirano vznemirili. Če smo pri svojih starših na primer videli ljubosumno vedenje, bomo skušali omejevati družabne stike svojega partnerja, saj bomo predvidevali, da lahko pride do prevare, čeprav še ni bilo nobenih opozorilnih znakov.

Izkušnja, da nismo bili dovolj previdni. Ko na primer prosite za povišico, pa ste ob službo. Od takrat naprej se boste morda pretirano posvečali varčevanju, da vam ne bi zmanjkalo sredstev in bi se ponovila boleča izkušnja.


TALKING ON STREET
Read more:
Znate poslušati? To lahko preverite s kratkim testom

Preveč skrbi – malo notranjega miru

Zaradi pretirane previdnosti bi vas lahko skrbelo, da bo zaradi svetovne ekonomske krize na voljo premalo hrane v trgovinah. Takšna – zelo malo verjetna situacija – bi vas lahko silila v kopičenje zalog hrane doma v skrbi za preživetje.

Pretirana skrb za prihodnost nas vodi v anksioznost. Po drugi strani pa pretirano oziranje nazaj vzbuja v nas otožnost in žalost.

Pri takih občutjih vam lahko pomaga stavek: “Če se da razrešiti, zakaj bi nas skrbelo. Če se ne da razrešiti, zakaj bi si s tem belili glavo?” Osredotočimo se na sedanji trenutek in se ukvarjajmo s tem, kar imamo v rokah sedaj.


young woman thinking
Read more:
Kako lahko poskrbite zase, ko ste preveč občutljivi

Kako se izogniti nenehni zaskrbljenosti?

  • Kar se še ni zgodilo, ne obstaja. Bolje je, da se ukvarjamo s tem, kar se je že zgodilo in je sedaj realnost vašega življenja.
  • Naj se še tako trudimo, v resnici nihče ne pozna prihodnosti. Naučiti se moramo biti mirni, čeprav nimamo vsega pod nadzorom.
  • Zaupajte v svojo sposobnost razreševanja nepredvidenih težav. Skušajte zavzeti mišljenje, da boste ne glede na to, da vas nekaj lahko preseneti, v sebi našli moč in zmožnost pravilno odreagirati, ko bo potrebno.

 

Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Katja Tušek.


SCHOOL
Read more:
Otroci morajo biti v učilnici veseli, ne popolni


begging
Read more:
Je svetost le za izbrance?


MAŁŻEŃSTWO W DOMU
Read more:
Nihče ni popoln. Kako premagati perfekcionizem v zakonu?

E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.

Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
See More
E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.