Ob prihajajočih praznikih vseh svetih in vseh vernih rajnih se še bolj kot preostale dni v letu spominjamo vseh tistih, ki so nas zapustiliNa grobovih pokojnih sorodnikov, prijateljev ter drugih bratov in sester in ob drugih spominskih obeležjih prižigamo svečke in prinašamo cvetje.
Read more:
Zakaj vsi sveti ni isto kot dan mrtvih
Sveča je čudovit simbol ‒ simbol luči, upanja in novega rojstva. Ponazarja večni plamen, ki ga prižigamo v spomin pokojnikom z željo, da bi gledali večno luč. Podatki kažejo, da v Sloveniji letno porabimo 16 milijonov nagrobnih sveč. Ali drugače: v povprečju prebivalec prižge osem sveč na leto, kar nas umešča na tretje mesto na svetu.
A predvsem v zadnjih letih se je prižiganje sveč spremenilo v pravi okoljski problem, saj so sveče vedno bolj odete v plastiko.
Predstavljamo nekaj predlogov, s katerimi se ob letošnjem prazniku lahko izognete onesnaževanju, ohranite pa spomin na pokojne.
Read more:
Molitev patra Pija, ki izžene strah, tudi strah pred smrtjo
Svečo izdelajte sami
Postopek izdelave sveče ni zahteven in ne vzame veliko časa.
Potrebujete:
- vosek oziroma parafin
- stenj
- kuhinjski lonec
- zajemalko za prelivanje
- model po izbiri
- steklen kozarec, ki prenese višje temperature
Postopek izdelave:
Parafinski vosek lahko dobite v trgovinah s pripomočki za ustvarjanje. Morda je še boljša alternativa naravni čebelji vosek.
Primerno količino voska stalite v loncu na štedilniku. Pri tem pazite, da se ne pregreje. Ko je vosek stopljen, ga previdno ulijte v pripravljen model. Uporabite lahko steklen kozarec, ki prenese višjo temperaturo. Na sredino potopite stenj, ko se vosek strdi, je sveča pripravljena za uporabo.
Read more:
“Čas, ki ga preživimo na peš romanju, je v bistvu prestiž, ki si ga človek nameni sam zase”
Izdelate jo lahko tudi iz odpadnega olja, ki ga uporabljamo v gospodinjstvu. Postopek za izdelavo si lahko ogledate v videu.
Izdelajte spominek
Z malce več spretnosti, pripomočkov in časa lahko iz okrasnega furnirja izrezljate podobo v obliki goreče svečke ali angelčka, nanjo pa napišete posvetilo.
K dejavnosti lahko vključite tudi otroke. Ti lahko s flomastri pobarvajo in porišejo večji ploščat kamen, na katerega zapišete preprosto misel, na koncu pa ga (da bo na grobu kljuboval vremenskim pojavom) prebarvate s prozornim lakom.
Read more:
Malo drugačna mama: “Midva sva njihov glas, ki so ga s smrtjo izgubili”
Organizirajte manjše srečanje sorodnikov pokojnega
Dnevi okoli praznika so za marsikoga priložnost, da se znova sreča in poveže s sorodniki, ki jih med letom ne sreča pogosto. V spomin na pokojnega organizirajte srečanje z njimi. Povabite tudi tiste, s katerimi morda niste v najlepših odnosih. V mislih imejte, da so bili tudi oni pomemben del življenja rajnega. Podelite si spomine na osebo, ki je ni več z vami, in prigode, ki ste jih z njo doživeli. Naj to postane vsakoletna tradicija, ki je ob slovesu ne pozabite ovekovečiti s fotografijo.
Read more:
Sv. Monika svetuje, kako ohraniti odnos s težavnimi sorodniki
Namesto za sveče denar darujte v dobrodelne namene
Bolj kot kup prižganih sveč bo koristno, če boste znesek, ki ste ga vsako leto pripravljeni odšteti za nakup sveč in cvetja, darovali v dobrodelne namene. Zaradi več prižganih sveč pokojnik namreč ne bo nič prej v nebesih. Med sorodniki se že prej dogovorite, kdo bo poskrbel za urejen grob. Določite in porazdelite si naloge, kdo bo poskrbel za posaditev rož, cvetje v vazi in eno ali dve sveči. S preostalim denarjem pomagajte tistemu človeku v vaši okolici, ki potrebuje vašo pomoč, ali denar namenite župnijski Karitas oziroma kateremu drugemu društvu ali organizaciji.
Vsa zunanja simbolika pa nima smisla, če se pokojnih ne spominjamo v molitvi in do njih ne gojimo spoštljivega odnosa. Ne le za praznike, ampak vse leto.
Read more:
10 razlogov za vrnitev v Katoliško cerkev
Read more:
“Bog je najbolj pristen v odnosih, po drugi strani pa tam tudi najbolj zahteven”
Read more:
Kako lahko poskrbite zase, ko ste preveč občutljivi