Znanstveni preizkus očitno dokazuje, da je bilo oblačilo, ki so ga našli v italijanskem mestu Cortona, v lasti priljubljenega svetnikaSv. Frančišek je eden najbolj priljubljenih katoliških svetnikov vseh časov. Člane Frančiškovih redov, frančiškanov, minoritov in kapucinov, zlahka prepoznamo po redovnih tunikah s kapuco, prevezanih s pasom iz vrvi, in sandalih. Kot ubožni red so Frančiškovi bratje zavezani k strogemu uboštvu.
Read more:
Najlepše misli sv. Frančiška Asiškega
Pristna le ena izmed štirih
Veliko cerkva si prizadeva, da bi s pridobljenimi relikvijami svetnika svoja občestva približali sv. Frančišku, podobno pa velja tudi za številne druge priljubljene svetnike. Štiri cerkve hranijo tunike, ki naj bi jih nosil sv. Frančišek, toda po vrsti znanstvenih preizkusov, opravljenih leta 2007, se je to število zmanjšalo na tri. Znanstveni preizkusi pa kažejo, da je pristna v resnici le ena izmed njih.
Skupina fizikov z Italijanskega inštituta za jedrsko fiziko v Firencah je vlakna dveh tunik, ki naj bi ju nosil asiški ubožec, preverila z metodo radiometričnega datiranja. Prvo tuniko hranijo v cerkvi sv. Frančiška v italijanskem mestu Cortona, drugo pa v baziliki Svetega Križa v Firencah.
Read more:
Kako je sveti Frančišek spreobrnil volka
Original Tunic once worn by St Francis of Assisi in Cortona Italy. pic.twitter.com/UA4mO6Ya
— Raul Urbi Na Moreno (@Moreno_u_spirit) March 23, 2012
Oblačilo iz bazilike Svetega Križa naj bi bilo izdelano od konca 13. do konca 14. stoletja. Ker pa je sv. Frančišek umrl leta 1226, so znanstveniki dognali, da ga on ni mogel nositi.
Tunika iz Cortone pa naj bi bila izdelana med letoma 1155 in 1225, zagotovo v obdobju, ko je svetnik še živel. Tuniko naj bi v Cortono prinesel naslednik sv. Frančiška, oče Elija, skupaj z dvema drugima relikvijama, ki naj bi pripadali svetniku: izvezeno blazino in evangeliarijem.
Drugih dveh tunik, ki naj bi ju nosil sv. Frančišek, znanstveniki niso preverjali. Ti dve še naprej hranijo v Frančiškovem rojstnem kraju Assisiju in v svetišču La Verna v Toskani.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.
Read more:
Ritem srca 2019: “Ohranimo vzdušje današnjega večera tudi takrat, ko nam bo težko”
Read more:
Kako si z rožnim vencem lahko razložimo sveto obhajilo
Read more:
(Vsaj) 10 razlogov, zakaj imeti otroke