Zgrajena je bila po naročilu papeža Leona XII., v spomin na Jezusovo vstajenje na “osmi dan”Število osem ima v različnih kulturah veliko simbolnih pomenov. Najbolj znan med njimi je pomen neskončnosti. Katoličani pa število osem povezujejo tudi z Jezusovim vstajenjem, ki se je zgodilo na osmi dan. Zato je papež Leon XII. leta 1828 dal zgraditi objekt, ki je takrat veljal za največjo osmerokotno cerkev na svetu.
Read more:
Ta cerkev iz 9. stoletja je eden najlepših primerov predromanske arhitekture
Papež Leon XII., s krstnim imenom Annibale Sermattei della Genga, je najel znanega rimskega arhitekta Giuseppeja Valadierja, ki je cerkev oblikoval v skladu z neoklasicističnimi smernicami; kupola je prekrita s svincem, zidovi pa so zgrajeni iz marmorja.
Dobila mesto v kraški jami
Papež Leon je za gradnjo določil kraško jamo v bližini svojega rodnega mesta Genga v osrednji Italiji. Jama je ena izmed čudovitih geoloških tvorb, ki jih je povzročila erozija vode, od 10. stoletja dalje pa je igrala pomembno vlogo v življenju tamkajšnjih prebivalcev. Vanjo so se zatekale okoliške družine, ko so bližnje vasi ropali barbari. Zato so domačini jamo pogosto imenovali “zatočišče”. Papež Leon pa se je odločil, da bo dal zgraditi duhovno zatočišče na kraju, kamor se je skozi stoletja zatekalo toliko ljudi.
Read more:
Zakaj se toliko kapelic skriva v votlinah?
Nasprotje med duhovnim in snovnim svetom
Končni rezultat je Valadierjev tempelj, osupljiva zgradba, za katero se zdi, da je nedotaknjena kar vzniknila iz tal jame, v kateri stoji. Nasprotje med usklajenim neoklasicističnim slogom cerkve in neravno površino jame na nek način spominja na nasprotje med duhovnim in snovnim svetom. Romarji iz vse Evrope so se v to jamo zgrinjali dolgo časa in tam molili k Devici Mariji. V cerkvi je sprva stal marmorni kip Device Marije z Detetom Jezusom, ki ga je izdelal Antonio Canova, danes pa ga hranijo v bližnjem Muzeju cerkvene umetnosti v Gengi.
Read more:
Ali veste, od kod izvira slovenska beseda cerkev?
Na levi strani cerkve je naravna pot, ki vodi v zapuščeni samostan Santa Maria Infra Saxa, kar pomeni Sveta Marija med skalami, apnenčasto zgradbo iz 11. stoletja, kjer so nekoč bivale sestre benediktinke. Do obeh stavb se pride po strmi poti, dolgi nekaj manj od kilometra, ki se začne ob vznožju območja jam Frasassi. Do Genge pa vozi območni vlak med Rimom in Ancono.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Mojca Masterl Štefanič.
Read more:
“Ženske imamo moč žalost odpraviti že s pogledom, nasmehom ali dotikom”
Read more:
Sezona prehladov je tu. Kako si lahko pomagamo z domačimi zdravili?
Read more:
Kako najti smisel svojega življenja?