Se lahko iz zavrnitve kaj naučimo? Morda le ni nekaj tako slabega, kot se zdi na prvi pogled …Vsi smo že kdaj v odgovor dobili kak ne in smo celo dopustili, da nas je – upravičeno ali ne – odločitev neke osebe zaznamovala. Vsekakor lahko na tovrstne situacije pogledamo z nekaj več jasnosti in presežemo trenutno prizadetost ter bolečino zaradi zavrnitve in raje sprejmemo njene darove.
Read more:
Najbolj boleča zavrnitev in kako se spopasti z njo
Zavrnitev je lahko negativna izkušnja, ko od nje bežimo ali z njo ničesar ne naredimo. Ko pa se odločimo od nje nekaj naučiti, nam to lahko ponudi presenetljive priložnosti.
Ko vprašamo zakaj, se nam lahko odpre nova priložnost
Pogosto ljudje rečejo ne samo zato, ker bodisi nimajo dovolj informacij bodisi ker se bojijo, da bodo z da ranljivi in izpostavljeni tveganju. Najboljši način, da ne spremenimo v da je zatorej ta, da preprosto vprašamo: “Zakaj ne?”
Z vprašanjem drugemu ponudimo priložnost, da nam pojasni, za kaj gre, zakaj se morda počuti nelagodno in od kod ta ne izvira. S tem se odpremo dialogu in možnemu dogovoru, še bolj pa razjasnimo razloge za negativni odgovor, ki ga zlahka zamenjamo za nekaj osebnega in smo zato prizadeti.
Read more:
Vas je strah neuspeha, zavrnitve, prihodnosti?
Sočutje lahko premaga marsikatero oviro
Sočutje je izvrstno orodje za premagovanje ovir. Ko smo zavrnjeni, se lahko skušamo postaviti v kožo drugega, da bi laže razumeli njegovo stališče in preoblikovali našo prošnjo.
Na ta način si tudi pridobimo zaupanje drugega, saj bo začutil, da na konkretno situacijo gledamo z istega vidika. Drugemu se tako lahko približamo in skupaj laže najdemo pozitiven odgovor.
Read more:
Biti prerok danes – soočenje z bičem nepriljubljenosti in nasprotovanja
Vztrajnost je vedno nagrajena
Če pomislimo na zgodbe ljudi, ki so na svojem področju uspeli, je njihova skupna lastnost prav vztrajnost. Če vztrajamo, zelo pogosto začetni ne postane da, ki dokazuje, da se človekove sanje lahko uresničijo preprosto s tem, da ne vržemo puške v koruzo.
Walta Disneyja so na primer odpustili z delovnega mesta, ker “ni imel dovolj domišljije in dobrih idej”. (Kdor je rekel, da Walt Disney nima domišljije, mu je bilo nekaj let gotovo zelo žal, da ga je odslovil.) Michael Jordan v drugem letniku srednje šole ni bil sprejet v košarkarsko ekipo. Thomas Edison, ki je patentiral skoraj tisoč izumov, je od svojega profesorja slišal, da “se nikoli ne bo sposoben ničesar naučiti”.
Read more:
Kako naj se znebim strahu pred porazom?
Določa nas zgolj tisto, kar z zavrnitvijo naredimo
Zavrnitev nikoli ne določa osebe, določa nas samo to, kaj z njo naredimo. Naš odziv po zavrnitvi je ključnega pomena. Normalno je, da zavrnitev boli. A če ostanemo samo pri tem in ničesar ne naredimo, potem vse to samo ponotranjimo in poosebimo. Če pa ta trenutek izkoristimo in vzamemo kot priložnost, da smo še bolj odločni, da bomo na svojem področju uspešni, potem se lahko iz te izkušnje kaj dragocenega naučimo.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila španska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Jasmina Rihar.
Read more:
Preizkušnja, ki je spodrezala energično Tino: “Ne mine dan, ko se ne bi zahvalila za življenje”
Read more:
10 duhovnih naukov, ki se jih mož lahko nauči v prvem trimesečju ženine nosečnosti
Read more:
Kako reševati nesporazume v zakonu? Zabojček z osmimi preverjenimi pripomočki