Samozavest pomeni zaupanje vase. Če želimo vzgojiti samozavestnega sina ali hčer, pravzaprav želimo, da zaupa vase in v lastne sposobnosti Si želite, da bi bil vaš otrok (ali vaši otroci, če jih imate več) samozavesten? Da bi bil trden, pokončen in da ga ne bi obvladoval strah? Tukaj je nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali, da boste v svoji družini ustvarjali vzdušje, ki bo otroke spodbujalo k samozavesti.
Read more:
8 nasvetov, kako si zgraditi zdravo samozavest
Izžarevajte in učite verodostojnost
Kaj pomeni verodostojnost? Pomeni, da se to, kar govorim, kar učim, ujema s tem, kar sem oziroma kar delam. Pomeni, da se to, kako me drugi dojemajo, popolnoma ujema s tem, kako se predstavljam sam; temu rečemo tudi integriteta. Ko učimo otroka integritete, mu želimo privzgojiti, da se bodo njegova dejanja ujemala z njegovimi besedami.
Temu je namenjena disciplina, kajti če je otrok sposoben izpolniti to, kar od njega pričakujemo ali kar je rekel, da bo naredil, v resnici (poleg tega seveda, da disciplina tudi staršem olajša življenje) v njem zbudi zaupanje vase in v njegove sposobnosti.
Otroka naj učijo posledice (njegovih dejanj)
Nikar ne mislimo, da moramo otroka na vsak način obvarovati vsakršne negativne izkušnje. Pravzaprav šele določena mera frustracije oziroma odsotnosti ugodja povzroči, da se otrok zave tega, da imajo dejanja tudi posledice – ki jih lahko občuti kot neprijetne, negativne.
Read more:
10 navad, ki pomagajo okrepiti samozavest otrok
Primer: z otrokom imate že nekaj časa težave z disciplino. Ne uboga na besedo, zavlačuje s svojimi obveznostmi, težko ga je pripraviti do domačih nalog itd. Recite mu: “Če boš ta teden po kosilu naredil domačo nalogo, kot sva dogovorjena, greš v soboto lahko na sošolčev rojstni dan. Če se bova morala zaradi domače naloge kregati ali je ne boš želel narediti, potem ne boš šel na zabavo.”
Otrok je razumel pogoje in dogovor. Recimo, da se je kljub temu ves teden obnašal tako kot prej, torej so bile domače naloge problem, ni jih želel narediti. Držite se tega, kar ste rekli, torej da ne gre na sošolčevo rojstnodnevno zabavo.
Verjetno se vam bo otrok zasmilil, ko bo stokal, da bodo vsi sošolci v soboto na zabavi, on pa ne more iti. Nič zato. Zagotovo se bo iz posledice nekaj naučil, ker pa se bo naslednjič držal dogovora, bo to prispevalo tudi k večjemu zaupanju vase in k večji samozavesti.
Read more:
“Praktične izkušnje dela dajo otroku zdravo samozavest”
Bodite zgled samozavesti tudi sami
Najbolj vzgajajo zgledi in nič ni močnejše, kot če otrok odrašča ob samozavestnem očetu in mami. To ne pomeni, da se nikdar ne zmotite ali padete. Pomeni pa, da vas preveva zaupanje vase in v lastne zmožnosti. Naj bodo vaše besede, pa tudi vaše misli, samozavestne misli. Pomislite takole: način, kako govorite sami s seboj (mislite o sebi) mora biti tak, da tudi drugemu človeku ne bi zamerili, če bi vas nagovoril z istimi besedami. Zgovorno, kajne?
Vsemu smo kos!
V vašem domu ustvarite vzdušje, ki govori: “Vsemu sem (smo) kos. Zmoremo!” Če bo v vaši družini vladalo vzdušje, ki ga preveva zdravo zaupanje v vse člane in v to, da bo vse v redu in da boste zmogli, potem ne bo moglo biti drugače, kot da se bodo tega “nalezli” tudi otroci.
Kje pa imate zagotovilo, da boste res vsemu kos, se sprašujete? No, pravzaprav ste do sedaj že bili kos vsemu, kar se je zgodilo, kajne? Sicer ne bi brali teh vrstic. Tudi vaš otrok je do sedaj že zmogel vse, s čimer se je moral soočiti. Torej: pogumno, samozavestno in z zaupanjem naprej. Vsemu boste kos.
Read more:
Nekaj let je živela v Vatikanu in njeni otroci so se s papežem igrali skrivalnice
Read more:
Že poznate Slomškovo romarsko pot?
Read more:
“Nikdar se nikogar ne bojte!”