Slomškova romarska pot poteka od njegove rojstne hiše na Slomu do župnijske cerkve na PonikviSlomškova romarska pot je nezahtevna, primerna za sprehajalce in družine. Poznamo še več daljših različic poti, s katerimi prehodimo še okoliške kraje, ki so bili tako ali drugače povezani s Slomškom. Na poti si vzemimo čas za občudovanje okolice in za molitev, saj so ob Slomškovi romarski poti tudi postaje, ki nas spodbujajo k temu.
Read more:
Slavni svetnik, ki je morda bil prvi pisatelj na ozemlju današnje Slovenije
Slomškova rojstna hiša
Anton Martin Slomšek (1800–1862), ki goduje 24. septembra, je bil slovenski škof, spodbujevalec narodne zavesti, pesnik, pisatelj, velik vzgojitelj in zaščitnik mladih. Smemo ga imenovati blaženi, kar pomeni, da je že na poti svetništva.
Njegova rojstna hiša se nahaja v vasi Uniše, v zaselku, ki se imenuje Slom. Hiša je obnovljena in obiskovalcem na ogled vse leto. Portreti, različni predmeti in številni dokumenti pripovedujejo zgodbo o škofu Slomšku.
Read more:
Slomškove misli za današnji čas
V njej je prikazana celotna Slomškova življenjska pot: od njegovega zgodnjega otroštva prek odločitve za duhovniški poklic, od Olimja, kjer je obhajal novo mašo, do Celja, kjer je bil kratek čas opat, ter vse tja do razgibane škofovske službe; in ne nazadnje do beatifikacije leta 1999.
Zadnja soba v Slomškovi rojstni hiši je soba svetništva. V njej med drugim izvemo, da so leta 1936 po Jugoslaviji zbrali 400.000 podpisov ljudi, ki so želeli, da bi bil Slomšek čim prej razglašen za svetnika.
Read more:
Svetnik in mučenec, ki je umrl v Celju
Cerkev sv. Ožbalta
Če se odpravimo s Sloma proti vzhodu, nas pot pripelje do cerkve sv. Ožbalta. Na tem kraju je že v 15. stoletju stala kapela. Tod naj bi Slomšek kot otrok pasel živino in svojim vrstnikom ponavljal nedeljske pridige iz domače cerkve. Cerkev sv. Ožbalta stoji na slikovitem griču, od koder se razprostira čudovit razgled.
Rojstna župnija na Ponikvi
Odpravimo se naprej in že prispemo do pokopališča, nad katerim stoji župnijska cerkev sv. Martina na Ponikvi, kjer je bil Slomšek krščen. Baročna cerkev je bila zgrajena v 18. stoletju. Cerkev obiskovalce preseneča s svojo velikostjo. V notranjosti navdušuje bogata baročna oprema – prižnica slovite rezbarske družine Mersijev in freske Jakoba Brolla. Med pomembno cerkveno opremo spada tudi srebrn Slomškov kelih ter relikvija svetega križa, ki je vdelana v kristal.
Read more:
Slovenski samostan, v katerem je tretja najstarejša lekarna v Evropi
Ker je Slomškova romarska pot relativno kratka, si lahko v bližnji okolici ogledamo še marsikatero drugo zgodovinsko zanimivost.
Olimje
Kraj Olimje leži v občini Podčetrtek ob vznožju Kozjanskega hribovja. Na tem območju naj bi bil že v začetku 11. stoletja zgrajen grad. Danes je spremenjen v samostan, kjer prebivajo minoriti. Ob samostanu stoji veličastna cerkev Marijinega vnebovzetja, ena najlepših baročnih umetnin pri nas. 26. septembra 1824 je Slomšek tu obhajal novo mašo.
V notranjosti samostana se skriva neprecenljiva umetnina, stara samostanska lekarna s freskami. Olimje vsako leto obišče množica romarjev in turistov. Kraj je bil že dvakrat izbran za najlepše urejeno naselje v Evropi. V naselju se nahaja tudi manufaktura čokolade, bolj znana pod imenom Čokoladnica, ki je prav gotovo ne smete spregledati.
Kalobje
To je gručasto naselje v občini Šentjur, ki se ga prvič omenja leta 1278. V naselju stoji župnijska cerkev Marijinega imena, ki je cilj številnih romarskih skupin. Kraj je znan po slovitem Kalobškem rokopisu, najznamenitejši zbirki poezije slovenskega baroka. To je obsežen rokopis verskih pesmi in molitev s sredine 17. stoletja. Vsebuje pesmi z molitvami in katekizmom v slovenskem jeziku. Imenovan je tudi Knjiga kranjskih pesmi. Viri pravijo, da so v tem kraju prvič na Slovenskem brali šmarnice.
Read more:
Med nosečnostjo so ji odkrili tumor, a je odklonila splav
Read more:
Imate doma najstnika ali najstnico? Tu je nekaj predlogov dobrih knjig zanje