Spomini vplivajo na to, kako ravnamo z drugimi, na žalost pa se lahko, tudi pozitivni, izkrivijoPred nekaj leti sem skupini parov predlagala preprosto vajo: vrnite se k spominom, ki ste jih imeli, ko ste se poročili. Kaj vam je bilo takrat všeč, česa se točno spomnite, kateri občutki do ljubljene osebe so vas navdajali? Na obrazih prisotnih so se najpogosteje zarisali nasmeški in spogledali so se s svojim partnerjem. Nato so se začeli živahni in veseli pogovori.
Po nekaj takšnih vajah, ki smo jih večkrat ponovili, so mi povedali, da je na osebo, s katero živimo nekaj ali več let, dobro pogledati s tem pogledom izpred nekaj let – brez predsodkov, včasih celo prezira, občutkov razočaranja.
Read more:
Srečen je zakon, v katerem drug drugemu veliko odpuščata!
Brezplačen protistrup
Negovanje pozitivnih spominov na odnos, čas, preživet skupaj, čas, ko smo drug drugemu pokazali veliko podpore ali drugega (tudi nenavadnega za druge) dogodka iz preteklosti, je protistrup proti negativnim občutkom, ki se pojavljajo v težkih trenutkih zveze.
Ti težki trenutki so lahko prepiri, stresne situacije, sumi, trenutki, ko ustvarjamo t. i. zid brezbrižnosti do zakonca. V času, ko lahko gojimo pozitivne spomine, je veliko lažje, če se ne prepustimo poplavi negativnih čustev in se do zakonca vedemo s primernim spoštovanjem, tudi to, da se konstruktivno pogovarjamo in prepiramo. Spomini na ljubljeno osebo vplivajo na naše ravnanje z njo.
Read more:
“Najin zakon je temelj, iz katerega raste vsa družina”
Zakaj moramo gojiti lepe spomine?
Zakaj je za nekatere zakonce lažje najti lepe spomine, za druge pa ne? Je to odvisno od tega, da jih nekateri imajo, drugi pa ne? Izkazalo se je, da ni tako. Nekateri negujejo, drugi pa sprožajo negativne občutke sedanjosti, da prekrijejo, kar sta zakonca gradila v preteklosti. “Ko gre v zakonu narobe, je zgodba na novo napisana – v negativni različici.” Spomini se prekrijejo s trenutnimi negativnimi čustvi.
Spomini na uspešne poroke niso popolni, ne nanašajo se na idealne situacije, vendar pari lahko v njih najdejo dobro, ki so ga prejeli od druge osebe, ali so sposobni ugotoviti svoje pozitivne občutke, ki so jih imeli takrat, ne da bi jih pomešali z razočaranimi upi na zakonca, ki jih imajo zdaj. Recept za ohranjanje spominov je, da jih prikličemo v skupne pogovore, ki jih definiramo kot negovanje spominov.
Read more:
Kako se osvoboditi bolečih spominov iz preteklosti in zaživeti z veseljem
Pozitivni spomini so pozitivna prihodnost
V študiji Johna Gottmana, profesorja psihologije na Univerzi v Washingtonu in koordinatorja Inštituta za poroko in družino v Seattlu, so prišli do sklepa, da “v 94 odstotkih primerov parov, ki imajo spomine na poroko v pozitivni luči, čaka verjetnost enako pozitivne prihodnosti.”
“Spomini so edini raj, ki nam ga nihče ne more prikrajšati,” je zapisal nemški pisatelj. Izkazalo se je, da ga lahko prikrajšamo zase, toda če pravilno ravnamo, lahko zgradimo tudi sedanjost.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila poljska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Bojana Petkovič.
Read more:
“Poklic lahko opravljaš s srcem, če ga imaš rad. Jaz imam to srečo”
Read more:
Ko ne morete (za)spati, zmolite molitev svetega Avguština
Read more:
Srečen je zakon, v katerem drug drugemu veliko odpuščata!