Čeprav sveti Gregor položaja ni želel, je postal zelo dober zgled dobrega pastirjaCerkev je ob koncu 6. stoletja potrebovala vodstvo dobrega pastirja. Številni škofi in duhovščina so podlegli raznim podkupninam, po padcu Rimskega cesarstva pa je bila Evropa razdvojena. Ko je zaradi kuge umrl Pelagij II., so Rimljani točno vedeli, koga si želijo za novega papeža.
Read more:
Nerodne situacije, v katerih se je znašel papež Frančišek
Opat s karizmo
Gregor je bil znan po svoji skromnosti in želji po samoti. Bil je opat v bližnjem samostanu, ki je pod njegovim vodstvom doživel pravi razcvet, saj je medse zaradi svoje svetosti privabil moške vseh slojev.
Ko je dopolnil 50 let, si je Gregor želel poglobljenega razmišljanja in do konca svojih dni živeti v samoti.
Na vrata njegove celice je trkalo tako ljudstvo kot duhovščina. Imeli so drugačen načrt. Razkrili so mu, da ga želijo izvoliti za novega papeža, kar je Gregor nemudoma odklonil. V pismu je celo prosil cesarja, naj ga ne potrdi za Petrovega naslednika.
Read more:
Kakšen je vsakdan papeža Frančiška?
Skril se je pred papeževanjem
Obstaja pa tudi zgodba (ki je opisana v knjigi Zlata legenda), ki nazorno prikazuje Gregorjevo željo, da zbeži s svetega sedeža.
Gregorjev beg iz Rima je spodletel, ker so nanj na mestnih vratih prežali noč in dan. Nekoč se je cel preoblekel in trgovca prosil, naj ga skrije v sod, da bi na njegovem vozu zapustil mesto. Ko sta prišla v gozd, se je tri dni skrival v jami. Vsi so ga neumorno iskali, vse dokler ni steber luči z neba zasijal naravnost nad njegovo skrivališče. Pravijo, da je nek puščavnik videl celo angele, kako se s svetlobo spuščajo nadenj. Znamenje je iskalce vodilo h Gregorju, ki so ga nato privedli nazaj v Rim in ga posedli na papežev prestol.
Legenda ponazarja, kako močno se je upiral položaju Kristusovega namestnika na zemlji. Sčasoma se je sprijaznil in ponižno sprejel svojo novo vlogo.
Read more:
Spoznajte družino, ki že od leta 1786 izdeluje oblačila za papeža
Pokončen pastir
Gregor je postal eden najvplivnejših papežev v zgodovini, ki je celo izdal priročnik za škofe, v katerem je podrobno opisal, kako naj udejanjijo svoje nauke.
Ker je bil dober prijatelj ubogih, je duhovnikom naročil, naj jim pomagajo po najboljših močeh.
Njegovo življenje je najlepši primer škofa, ki kot pastir svojim ovcam ne ukazuje, naj ga gledajo in ubogajo, temveč naj sledijo pravemu Pastirju, ki vodi celo čredo vernikov.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedel in priredil Rok Furlan.
Read more:
“Gasilec mora biti električar, vodovodar, reševalec”
Read more:
Joy še nikoli prej ni videla oceana. Sedaj že štiri leta potuje z vnukom
Read more:
Nerodne situacije, v katerih se je znašel papež Frančišek