separateurCreated with Sketch.

Kako se čustveno inteligentno poročiti?

SZCZĘŚLIWA PARA
whatsappfacebooktwitter-xemailnative
Marlena Bessman-Paliwoda - published on 22/08/19
whatsappfacebooktwitter-xemailnative

Če želite biti srečni v svojem zakonu, vam ni treba odkljukati naslednjih sedmih točk, ki jih je odkril John Gottman. Z vsako naslednjo pa se bosta kot mož in žena bolj približala srečiJohn Gottman, profesor psihologije z univerze v Washingtonu in koordinator Zavoda za poroko in družino v Seattlu, je po dolgoletnih raziskavah v intervjujih z mladoporočenci, pari z otroki in z opazovanjem zakoncev objavil raziskavo, v kateri je zapisal, da pozna skrivnost srečnih zakonskih zvez in da lahko z 91-odstotno gotovostjo napoveduje ločitev nekaterih zakonov.


ŚLUB
Read more:
“Unplugged” poroka? Postaja vse bolj priljubljena

Njegovo odkritje se sliši še preveč preprosto: “Srečni zakonci običajno niso niti pametnejši niti bogatejši niti bolj psihološko razviti kot drugi. Vendar lahko v vsakdanjem življenju najdejo način, ki ne dopušča, da bi negativne misli in čustva do partnerja (in takšna se pojavljajo v vsakem odnosu) prevladale nad pozitivnimi. Njuna poroka – kot rečeno – je čustveno inteligentna.”

John Gottman je v sklepih svoje raziskave poudaril, da je želel odkriti, zakaj so nekateri uspešni, drugi pa ne. Leta 1994 je izdal knjigo, v kateri je izpostavil sedem načel čustveno inteligentnih zakonskih zvez.


Modern Bride
Read more:
Odlašate s poroko? Nikar, poroka je super!

POSODOBI ZEMLJEVID SVETA SVOJEGA ZAKONCA

Eden od izrazov za ljubezen v Bibliji je beseda “znanje”, pravi Gottman. Odsev tega je viden v njegovih raziskavah – krize so premagale ali pa je sploh niso imele tiste poroke, kjer sta zakonca poznala drug drugega, poznala sta njune svetove, misli, skrbi, težave in sanje. Ko se enkrat naučite zakonski zemljevid, to ni zagotovilo uspešne zakonske zveze, saj se spreminja. Zato je pomembno biti v stiku z ljubljeno osebo, še posebno prek vsakdanjih pogovorov.

POSKRBITE ZA SVOJE OBČUTKE SIMPATIJE IN AVANTURE DO LJUBLJENE OSEBE

“Čeprav lahko pomanjkljivosti partnerja včasih privedejo srečne zakonce na rob potrpežljivosti, še vedno verjamejo, da si zaslužijo spoštovanje in priznanje. Kadar takega občutka za zakonsko zvezo primanjkuje, odnos nima možnosti za obstoj,” piše Gottman.


MAŁŻEŃSTWO
Read more:
6 temeljev, ki pomagajo negovati najin zakon

Če je v sedanjosti težko gojiti občutek naklonjenosti in občudovanja, je vredno poseči po spominih. “Osredotočenost se na preteklost vam pogosto omogoča, da vidite žareče ostanke pozitivnih občutkov,” dodaja Gottman.

PRAVILNA KOMUNIKACIJA

“Trenutno nimam časa”, “Ali ne vidiš, da sem zaposlen?!”, “Nehaj se pritoževati” so primeri, kako partnerja odvračamo od sebe in pobegnemo od pogovora. Ko pa zakonca želita biti drug z drugim, lahko rečeta: “Zdaj se ne morem pogovarjati, a mi boš povedala, ko se bom vrnil”, “Potrebujem pet minut tišine in mi poveš vse, v redu?”, “Še en težek dan v službi? Počivaj in nato mi povej, kar želiš”.


MAŁŻEŃSTWO W KUCHNI
Read more:
Moč besede v zakonski zvezi

SPOŠTUJTE ZAKONCA

Gottmanova raziskovalna skupina trdi, da v zakonu ni prostora za popolno vladavino enega. Zakonca bi morala skupaj sprejemati odločitve in se spoštovati. Potem bodo morebitne težave okrepile enotnost zakoncev.

Hkrati so opazili vzorec: ženske se veliko lažje znajdejo v takem sistemu. Moški – tudi zaradi verskih razlogov – pogosteje vsiljujejo mnenje svojim ženam. Vendar Gottman poudarja: “Ne poznam nobene religije, ki bi človeku ukazovala, naj bo tiran.” Spoštovanje in ljubezen v zakonu vodita k bližini ljubljene osebe.

REŠUJTE PROBLEME, KI JIH JE MOGOČE REŠITI

Konflikte je treba začeti s čim več miru, ne čustveno – na ta način je, ko postanejo razmere manj prijetne, večja verjetnost izmenjave argumentov in ne obtožb.


WEDDING
Read more:
Bonton na poroki: prvo besedo imata mladoporočenca

Vredno je poudariti, da se ne bi smeli bati prepirov. V zakonu je prepir pogosto pot do reševanja težav. Zato se je bolje prepirati kot “pometati težave pod preprogo”. Te nerešene težave se namreč lahko vrnejo v večji meri.

PREMAGOVANJE KONFLIKTOV

Obstajajo sporna vprašanja, o katerih zakonca težko oblikujeta skupno mnenje. Profesor Gottman trdi, da je mogoče ustvariti trajen in srečen odnos, tudi če “paralizirani konflikt” ni rešen. Vendar dodaja, naj zakonca delata na njih. Že samo delo na tem in prizadevanje za reševanje bo popestrilo vajin odnos.

NAJDITA OBČUTEK SKUPNOSTI

Vsaka zakonska zveza in družina ustvari “svojo mikrokulturo”, ki ima svoje običaje in obrede. Kot poudarja Gottman, gre za “zgodbe, ki jih zakonca pripovedujeta, naj so resnične, izmišljene ali olepšane”. Občutek pripadnosti (torej znanje in vpliv na družinske vrednote) je tisto, kar gradi zakonsko skupnost.

 

Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila poljska izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Bojana Petkovič.


JACQUES PHILIPPE
Read more:
“Bog nas ne bo zapustil in je zmožen podariti mir našemu srcu”


SAD,WOMAN
Read more:
Kako lahko svojim mislim pomagamo preprečiti pretirano reakcijo?


PRIMOŽ ROGLIČ
Read more:
Primož Roglič svetu pokazal svojo družinico

E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.

Tags:
Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
See More
E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.