separateurCreated with Sketch.

Svoboda, kaj je to? “Ne toliko moč preoblikovanja kot sposobnost sprejemanja”

whatsappfacebooktwitter-xemailnative
Magnificat - published on 10/08/19
whatsappfacebooktwitter-xemailnative

Če svoboda ni usmerjena proti resničnemu dobremu in jo poganjajo objektivne vrednote, preprosto izgineKo se soočimo z različnimi možnostmi, je za nas dobro, da se med njimi odločimo. Toda morda je najvišja vaja v svobodi, ki prinaša tudi največjo nagrado, privolitev temu, česar nismo izbrali, zaupno sprejemanje resničnosti, ki nas presega.


MOJCA-GIACOMELLI-ZIVA-STIGLIC
Read more:
“Ženska postane lepa takrat, ko se zave, da je ljubljena”

Naš pravi zapor je naš jaz: naše omejeno dojemanje resničnosti, naši ozkoglednost in ozkosrčnost. Izkušnja nam pogosto pokaže, da iz tega zapora pobegnemo in si odpremo nova obzorja s sprejemanjem situacij, ki jih nismo izbrali in tako doumemo globlje razsežnosti resničnosti, bogatejše in lepše.

Človeška svoboda ni toliko moč preoblikovanja kot sposobnost sprejemanja. Dejanje svobode, ki je prineslo največjo nagrado v zgodovini človeštva, je bil Marijin “fiat”, njen zaupljivi, ljubeči “da”.


MAN RAISE HANDS
Read more:
Jezus nam kaže, kaj pomeni svoboda

Prav tako lahko opazimo, da ključno vprašanje ni to, ali imamo več ali manj svobode izbire – svobode, ki na koncu v osamitvi tako ali tako nima smisla – ampak so ključni razlogi, ki nas vodijo, da se odločimo za eno izbiro in zavržemo druge. Kaj nas usmerja v naših odločitvah? Preprost vzgib, želja? Ali navada, želja, da bi delali to, kar delajo vsi drugi? Ali celo naši strahovi, napake, obrambni mehanizmi?

Eden paradoksov sodobnega življenja je v tem, kako pogosto se ljudje pretvarjajo, da so svobodni (“Sem svoboden moški, svobodna ženska,” pogosto slišimo na televiziji), ko v resnici samo sledijo modi ali kapricam. Mnogi ljudje si sebe predstavljajo kot original, medtem ko se prilagajajo trendom.


WEB 3 S. METKA KOS
Read more:
“Največ svobode okušam ravno takrat, ko drugemu iz srca odpustim”    

Postavimo si pravo vprašanje: katere vrednote vodijo in poganjajo mojo svobodo? So to samo fantomi, iluzije ali laži – ali spodbujajo pristno izpolnitev moje osebnosti in življenja? Če svoboda ni usmerjena proti resničnemu dobremu in jo poganjajo objektivne vrednote, preprosto izgine. Svobode ni izven odnosa do resnice, ki jo vodi in usmerja.

Članek je bil najprej objavljen v reviji Magnificat, julij 2018. Avtor je Jacques Philippe, francoski duhovnik, član Skupnosti blagrov in priznani duhovni voditelj.



Read more:
Otročiček, ki je živel le eno uro, a spremenil številna življenja


STORKLJA
Read more:
Zakaj obiskati Prekmurje? Razlogov je nešteto!


mother & daughter
Read more:
5 stvari, ki lahko okrepijo vaš odnos z mamo

E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.

Tags:
Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
See More
E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.