separateurCreated with Sketch.

3 stvari, ki jih starši lahko storijo, ko imajo njihovi otroci “težavne prijatelje”

MOM,KIDS,MOTHERHOOD
whatsappfacebooktwitter-xemailnative
Chloe Mooradian - published on 23/07/19
whatsappfacebooktwitter-xemailnative

Dr. Gregory Popcak svetuje, kako pomagati otrokom, kadar imajo njihovi prijatelji nanje slab vplivVaš sin prihaja domov iz šole z novo besedo, ki se jo je naučil od svojega prijatelja. Prijateljice vaše hčerke jo učijo, da naj bo malo bolj jezikava, kot bi vam bilo všeč. Ali pa je vaš otrok goljufal na testu, čeprav ste ga učili, da se tega ne počne.


SAD
Read more:
Vzgoja brez discipline: devet nasvetov, kako se ji izogniti

Starši dobro vedo, da je vpliv prijateljev na njihove otrok precej močan. Še posebej, ko so še zelo majhni in se hitro učijo. Naši otroci bodo posnemali vedenje tistih, s katerimi so si najbližji. Vendar pa gotovo vpliv njihovih vrstnikov nanje ne bo tako velik, če imamo z njimi kot starši močne povezave.

Dr. Gregoryja Popcaka, psihoterapevta, strokovnjaka na tem področju in avtorja več knjig s krščanskega področja, smo vprašali za nasvet o tem, kako pomagati našim otrokom, ko imajo njihovi prijatelji nanje slab vpliv, pa tudi kako jim pomagati, da bi med svoje vrstnike širili dobre navade.


JOYFUL WOMAN
Read more:
Vzgoja za hvaležnost: Nemogoče je biti hkrati hvaležen in zagrenjen

Skrbno načrtujte družinski čas

Težave se začnejo, ker zaradi obveznosti v šoli, na treningih in drugih opravkih potisnemo družinski čas na stran. Dr. Popcak predlaga, naj starši poskrbijo za različno vsakodnevno in tedensko povezovanje z otroki: naj skupaj delajo, se igrajo, pogovarjajo in skupaj molijo. To je nujno, če želimo narediti kakršnokoli spremembo v vedenju in življenju naših otrok.


KASTELEC FAMILY
Read more:
Vzgoja ‒ najtežja služba na svetu?

Otroke naučite, kako se spoprijeti s težkimi primeri, še preden pride do težav

Ko ugotovimo, da se naši otroci soočajo s težkimi razmerami, tega ne moremo preprečiti – ne moremo jih odstraniti iz težavnih situacij ali jih zavarovati pred njimi. To bi bilo povsem napačno in nekoristno.

Raje otroka vprašajte: “Kaj bi si želel, da bi se ti zgodilo v tej situaciji?” Prepričajte se, da vedo, da vas lahko vedno prosijo za pomoč. Ko poskrbimo za zaupanje in jim damo dobre nasvete, preden situacija postane problematična, postanemo na neki način strokovnjaki, na katere se želijo naši otroci obrniti v težkih časih.


SELFIE
Read more:
Vzgoja za vrednote ali kako stopiti v čevlje drugega

Nudite duhovno starševstvo prijateljem svojih otrok

V zgodnjih letih imajo starši precejšen vpliv in nadzor nad tem, s kom njihov otrok preživi čas. Navsezadnje malčki ne morejo sami poskrbeti za svoje datume igranja! Ko pa otroci rastejo, potrebujejo več svobode in si začnejo ustvarjali svoje skupine prijateljev.

Dr. Popcak pravi, da v določeni starosti otrok obstaja en dejavnik, ki naredi veliko razliko med vrstami prijateljev, ki jih izberejo. Pravi: “Naredite svoj dom takšen, kjer se bodo želeli družiti vaši otroci in njihovi prijatelji. Priskrbite igre, ki se jih radi igrajo, poskrbite za prigrizke in osvežitev. Tako boste imeli večji nadzor nad dogajanjem, hkrati pa boste vzpostavili tudi vez spoštovanja in zaupanja med vašimi otroki in njihovimi prijatelji.


ARGUMENT
Read more:
Na pomoč, kregava se zaradi otrok!

Dr. Popcak še priporoča, da duhovno starševstvo usmerimo k prijateljem naših otrok, saj se otroci učijo navad svojih vrstnikov. “Ko vaši otroci vidijo, da vas njihovi prijatelji spoštujejo in imajo radi, je še bolj verjetno, da vas bodo videli kot osebo, na katero se lahko v prihodnosti obrnejo za nasvet o obvladovanju težavnih situacij.”

 

Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Tereza Mohar.


DREŽNICA
Read more:
Cerkev, ki je ni uničil niti vihar prve svetovne vojne


begging
Read more:
Le zakaj bi Boga zanimale naše “težavice”, ko pa nam sploh ni nič hudega?


MORNING COFFEE
Read more:
Skrivnost za uspešen dan po nasvetu nadškofa Fultona Sheena

E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.

Podprite Aleteio!

Želimo si, da bi bila Aleteia vsakomur prosto dostopna. Ne zahtevamo registracije oziroma prijave. Trudimo se omejevati oglase, da ne bi bili preveč moteči, in, kolikor je mogoče, omejujemo stroške.
Vaši velikodušni darovi v podporo Aleteii bodo omogočili, da bodo desettisoči še naprej lahko brezplačno uživali v Aleteijinih vsebinah, ki ljudem lepšajo življenje, izobražujejo, spodbujajo in širijo dobro.
Aleteia želi služiti svojim bralcem in jim nuditi to, kar jih bogati. Da bi to lahko čim boljše počeli tudi v prihodnje, vas prosimo za finančno podporo.

Hvala že vnaprej!

Urška Leskovšek,
urednica Aleteie Slovenija

Top 10
See More
E-novice

Prejmi Aleteia v svoj e-nabiralnik. Naroči se na Aleteijine e−novice.