Ob Jakobovi poti, znani tudi kot Camino de Santiago, so raztresene arhitekturne ikone, zgrajene v španskem romanskem sloguŽe vse od odkritja posmrtnih ostankov svetega Jakoba leta 815 v bližini današnjega Santiaga de Compostela se romarji zgrinjajo v ta del Galicije na severozahodu Španije, da bi prejeli odpustek za svoje grehe. V desetem stoletju, ko so v Santiagu začeli graditi katedralo, v kateri naj bi hranili Jakobove ostanke, se je začela razvijati romarska pot, imenovana Jakobova pot, znana tudi kot Camino de Santiago.
Read more:
“Camino te postavi pred ogledalo in te pripelje, kamor moraš priti”
Preproste, a mogočne oblike
To je tudi eden od razlogov, zakaj so ob glavnih postajah te osemsto kilometrov dolge poti, ki se začne v kraju St. Jean Pied de Port v Franciji in se konča v Santiagu de Compostela, začeli rasti samostani in cerkve. Mnoge izmed teh zgradb so zgrajene v španskem romanskem slogu, ki se je začel v enajstem stoletju in je trajal do trinajstega stoletja.
Značilne lastnosti španskega romanskega sloga so preproste, a mogočne geometrijske oblike, kot so kvadratni križni hodniki, okrogle rozete in triladijske cerkvene strukture z obokanim stropom in umetelnimi stebri. V poznem romanskem slogu se pojavljajo tudi elementi, ki napovedujejo gotski slog – oživljeno je zanimanje za naturalizem in bizantinsko okrasje na kapitelih, obokih in temeljih stebrov.
V fotogaleriji vam predstavljamo trinajst cerkva in samostanov, ki so raztreseni ob poti v Santiago.
Prispevek je nastal po izvirniku, ki ga je objavila ameriška izdaja Aleteie. Prevedla in priredila Urška Vintar.
Read more:
Svetnik, ki je za dan svoje smrti vedel že vnaprej
Read more:
Bi se udeležili brezplačnega spletnega tečaja o evangelizaciji?
Read more:
Vplivnica družbenih omrežij spregovorila o svoji nenavadni bolezni